Rajd rowerowy

Wycieczka do Biskupina

Balik

Wybory do SU

W dziupli

Aktualności                    

Czerlejno. 98 rocznica Powstania Wielkopolskiego

W nowoczesnych dziejach Europy rok 1918 był rokiem niezwykłym. Na oczach całego świata dokonała się klęska wojenna Niemiec, Austrii i Rosji. Ziemie polskie objął gwałtowny przypływ dążeń wyzwoleńczych Polaków. Poznańskie, podobnie jak i pozostałe ziemie zaboru pruskiego, tj. Pomorze i Śląsk, nie weszły automatycznie w skład odrodzonej Rzeczypospolitej. Czynnikiem, który zdecydował o narodowym losie i przynależności Poznańskiego do Rzeczypospolitej było Powstanie Wielkopolskie – jedyne zwycięskie polskie powstanie.
Uczniowie naszej szkoły uczcili to wielkie wydarzenia uroczystym apelem. Przybliżona została geneza i okoliczności zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Piękne wiersze i  pieśni zostały złożone w hołdzie naszym rodakom poległym w walkach wyzwoleńczych. Szczególnym akcentem uroczystości była rekonstrukcja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, w którą to postać wcielił się Wiktor Janikowski – uczeń II klasy gimnazjum. Natomiast Oliwia Socha – uczennica V klasy szkoły podstawowej, ubrana w biało - czerwoną szatę i biało – czerwony wianek na głowie była symbolem odrodzonej ojczyzny.

30 września 2016 r Czerlejno. Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jak co roku wywołały one wielkie emocje wśród uczniów. W szranki stanęło dziesięcioro kandydatów, z których do Rady Samorządu mogło wejść tylko pięcioro. Kandydaci przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.
        Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Rady SU:

Przewodniczący: Dagmara Swendera klasa III gimnazjum
Zastępca przewodniczącego: Michalina Anioła klasa I gimnazjum
Członkowie:
Małgorzata Golon klasa II gimnazjum
 Paulina Braun klasa II gimnazjum
 Sara Wojtczak   klasa V szkoła podstawowa  
Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję,    
a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Poczet Sztandarowy: Mateusz Stachowiak, Małgorzata Golon, Julia Mańkowska
                                                                                                 Opiekun SU Danuta Stefańska

28 września 2016 r. Czerlejno. Narodowe czytanie

Uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielami zebrali się w holu, aby włączyć się w piękną akcję NARODOWEGO CZYTANIA, a także uczcić DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Spotkanie rozpoczął  dyrektor szkoły, pan Zbigniew Bukowski i przeniósł wszystkich słuchaczy w….. odległe czasy starożytnego Rzymu. To tam władzę sprawował okrutny Neron, tam rodziła się religia chrześcijańska, a pierwsi chrześcijanie byli brutalnie prześladowani. Pan dyrektor oddał głos następnym czytającym, uczniom szkoły podstawowej: Sarze Wojtczak i Jakubowi Ptasikowi, a także uczniom gimnazjum: Kornelii Łyszczarz i Dominice Budych. Powieścią H. Sienkiewicza pt.”Quo vadis” rozpoczęliśmy nasze comiesięczne spotkania z książką. Już w październiku najstarsi uczniowie naszej szkoły przeczytają  fragmenty książki, którą ich zdaniem, warto polecić innym. Każdego miesiąca inna klasa będzie czytała fragmenty swoich ulubionych książek. Mamy nadzieję, że „zarazimy” wszystkich uczniów naszej szkoły pasją czytelniczą.
                                                                                             Lilianna Kawała

28 września 2016 r. Czerlejno.Kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego

Ten dzień upłynął jako dzień autoprezentacji kandydatów do samorządu szkolnego. Przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali się całej społeczności szkolnej na tle swoich plakatów wyborczych. Mówili o sobie, o swoich zainteresowaniach, pomysłach na pracę w samorządzie szkolnym. Dzielnie i dobitnie agitowali swoje koleżanki i kolegów do oddania na nich głosu. Wybory tuż, tuż…. Pozostał jeden dzień na przemyślenia, a w piątek uczniowie naszej szkoły wybiorą swoich przedstawicieli do samorządu szkolnego.
                                                                                                         Lilianna Kawała

14 czerwca 2016. W jeden dzień dookoła świata

W naszej szkole Dzień Światowy. Na wędrówkę po czterech kontynentach wyruszyliśmy już od rana. Najpierw uczniowie I klasy szkoły podstawowej przenieśli nas w czasy faraonów – odbyliśmy podróż do starożytnego Egiptu. Następnie przy dźwiękach samby wspólnie z drugą klasą znaleźliśmy się omalże w centrum parady karnawałowej w Rio de Janeiro. Kolejna wyprawa to Japonia- Kraina Kwitnącej Wiśni, harmonii, parzenia herbaty i kimon. Później z IV klasą wpadliśmy na popołudniową herbatkę  do Jej Wysokości królowej Elżbiety II, by za moment znaleźć się w Hiszpanii i zatańczyć flamenco z pięknymi tancerkami i tancerzami z klasy V. Uczniowie najstarszej klasy szkoły podstawowej zaprosili nas na wycieczkę do Francji. U podnóża wieży Eiffla dziewczęta zatańczyły dla nas cancana, a ich występ nagrodzony został wielką owacją. Po krótkiej przerwie pałeczkę przejęli gimnazjaliści. Wspólnie z uczniami I klasy zajrzeliśmy na Olimp, by uczestniczyć w uczcie, którą zainaugurował gromowładny Zeus, najpierw jednak, jak prawdziwy śmiertelnik ,musiał wysłuchać kłótni Ateny i Afrodyty, wcześniej zmagał się z nieznośnym bólem głowy, ale od czego Hefajstos… no i marzenia o zdobyciu pięknej Ziemi… Z Grecji  udaliśmy się do Włoch, kolebki mody europejskiej, kibicowaliśmy piłkarzom A.C. Milan, byliśmy również na koncercie  Alvaro Solera,  w którego rolę świetnie wcielił się Wojtek. Na koniec odwiedziliśmy Australię, jej rdzennych mieszkańców Aborygenów, dowiedzieliśmy się przez kogo została odkryta, dlaczego Australijczycy kochają Elżbietę II i  co mieści się w godle tego odległego lądu.  Aby nabrać sił do dalszych wojaży raczyliśmy się  przysmakami właściwymi dla danego państwa, przygotowanymi przez uczniów (w młodszych klasach z pewnością z pomocą rodziców- za co dziękujemy). I tak parafrazując tytuł powieści Juliusza Verne, nie w 80, ale w jeden dzień udało nam się dotrzeć i odwiedzić wiele ciekawych  zakątków naszego świata.

9 czerwca 2016. Czerlejno. Konkurs matematyczny.

Dzisiaj odbył się IX finał Gminnego Konkursu Matematycznego „MAGICZNE LICZBY 2015” dla klas trzecich szkoły podstawowej. Wzięło w nim udział 12 „matematyków” ze szkół w: Siekierkach, Iwnie, Kostrzynie i Czerlejnie. Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali  zadania. Ta edycja konkursu okazała się sukcesem dla uczniów naszej szkoły.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Marcel Urbaniak – SP Czerlejno
II miejsce – Jan Wierucki – SP Czerlejno
III miejsce –Maja Raiss -SP Czerlejno
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a za trzy pierwsze miejsca dodatkowo nagrody rzeczowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Mariusz Bęza, Lidia Bęza

18-19 maja 2016. Wycieczka do Wrocławia

 Grupa uczniów szkoły podstawowej wybrała się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki był  Ostrów Tumski  i Rynek we Wrocławiu.  W trakcie zwiedzania wysłuchaliśmy  wielu ciekawostek dotyczących Wrocławia, jego zabytków itp.  Kolejnym etapem wycieczki było  zwiedzanie  Panoramy Racławickiej. Drugi dzień rozpoczęliśmy od  wspaniałego pokazu Multimedialnej Fontanny przy pergoli  Hali Stulecia. Następnie skierowaliśmy się zoo do Afrykarium. Widzieliśmy tam różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany. Naszą uwagę zwrócił mały rekin i mnóstwo płaszczek, a także żółw morski.  Niektórzy z nas wystraszyli  się czającego się w wodzie krokodyla, który na szczęście znajdował się za grubą szybą.  W całym obiekcie panował afrykański klimat. Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących zoo.  O godz. 14.20 rozpoczęliśmy rejs statkiem po Odrze, by jeszcze z perspektywy rzeki podziwiać uroki  Wrocławia.
Byliśmy bardzo zmęczeni i głodni, dlatego postanowiliśmy wstąpić do restauracji McDonald’s, aby zregenerować swoje siły. Droga powrotna minęła bardzo przyjemnie i wesoło. Upłynęła nam na wspólnym śpiewaniu i rozmawianiu o pełnych wrażeń dniach oraz żartowaniu. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi po bardzo fajnej przygodzie.

Jeśli jesteś ciekawy/a co było wcześniej odwiedź archiwum naszych aktualności. Tu zobaczysz poprzednie miesiące >>>

Łękno Rajd rowerowy