30 września 2016 r Czerlejno. Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jak co roku wywołały one wielkie emocje wśród uczniów. W szranki stanęło dziesięcioro kandydatów, z których do Rady Samorządu mogło wejść tylko pięcioro. Kandydaci przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.
        Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Rady SU:

Przewodniczący: Dagmara Swendera klasa III gimnazjum
Zastępca przewodniczącego: Michalina Anioła klasa I gimnazjum
Członkowie:
Małgorzata Golon klasa II gimnazjum
 Paulina Braun klasa II gimnazjum
 Sara Wojtczak   klasa V szkoła podstawowa  
Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję,    
a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Poczet Sztandarowy: Mateusz Stachowiak, Małgorzata Golon, Julia Mańkowska
                                                                                                 Opiekun SU Danuta Stefańska

28 września 2016 r. Czerlejno. Narodowe czytanie

Uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielami zebrali się w holu, aby włączyć się w piękną akcję NARODOWEGO CZYTANIA, a także uczcić DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Spotkanie rozpoczął  dyrektor szkoły, pan Zbigniew Bukowski i przeniósł wszystkich słuchaczy w….. odległe czasy starożytnego Rzymu. To tam władzę sprawował okrutny Neron, tam rodziła się religia chrześcijańska, a pierwsi chrześcijanie byli brutalnie prześladowani. Pan dyrektor oddał głos następnym czytającym, uczniom szkoły podstawowej: Sarze Wojtczak i Jakubowi Ptasikowi, a także uczniom gimnazjum: Kornelii Łyszczarz i Dominice Budych. Powieścią H. Sienkiewicza pt.”Quo vadis” rozpoczęliśmy nasze comiesięczne spotkania z książką. Już w październiku najstarsi uczniowie naszej szkoły przeczytają  fragmenty książki, którą ich zdaniem, warto polecić innym. Każdego miesiąca inna klasa będzie czytała fragmenty swoich ulubionych książek. Mamy nadzieję, że „zarazimy” wszystkich uczniów naszej szkoły pasją czytelniczą.
                                                                                             Lilianna Kawała

28 września 2016 r. Czerlejno.Kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego

Ten dzień upłynął jako dzień autoprezentacji kandydatów do samorządu szkolnego. Przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali się całej społeczności szkolnej na tle swoich plakatów wyborczych. Mówili o sobie, o swoich zainteresowaniach, pomysłach na pracę w samorządzie szkolnym. Dzielnie i dobitnie agitowali swoje koleżanki i kolegów do oddania na nich głosu. Wybory tuż, tuż…. Pozostał jeden dzień na przemyślenia, a w piątek uczniowie naszej szkoły wybiorą swoich przedstawicieli do samorządu szkolnego.
                                                                                                         Lilianna Kawała

14 czerwca 2016. W jeden dzień dookoła świata

W naszej szkole Dzień Światowy. Na wędrówkę po czterech kontynentach wyruszyliśmy już od rana. Najpierw uczniowie I klasy szkoły podstawowej przenieśli nas w czasy faraonów – odbyliśmy podróż do starożytnego Egiptu. Następnie przy dźwiękach samby wspólnie z drugą klasą znaleźliśmy się omalże w centrum parady karnawałowej w Rio de Janeiro. Kolejna wyprawa to Japonia- Kraina Kwitnącej Wiśni, harmonii, parzenia herbaty i kimon. Później z IV klasą wpadliśmy na popołudniową herbatkę  do Jej Wysokości królowej Elżbiety II, by za moment znaleźć się w Hiszpanii i zatańczyć flamenco z pięknymi tancerkami i tancerzami z klasy V. Uczniowie najstarszej klasy szkoły podstawowej zaprosili nas na wycieczkę do Francji. U podnóża wieży Eiffla dziewczęta zatańczyły dla nas cancana, a ich występ nagrodzony został wielką owacją. Po krótkiej przerwie pałeczkę przejęli gimnazjaliści. Wspólnie z uczniami I klasy zajrzeliśmy na Olimp, by uczestniczyć w uczcie, którą zainaugurował gromowładny Zeus, najpierw jednak, jak prawdziwy śmiertelnik ,musiał wysłuchać kłótni Ateny i Afrodyty, wcześniej zmagał się z nieznośnym bólem głowy, ale od czego Hefajstos… no i marzenia o zdobyciu pięknej Ziemi… Z Grecji  udaliśmy się do Włoch, kolebki mody europejskiej, kibicowaliśmy piłkarzom A.C. Milan, byliśmy również na koncercie  Alvaro Solera,  w którego rolę świetnie wcielił się Wojtek. Na koniec odwiedziliśmy Australię, jej rdzennych mieszkańców Aborygenów, dowiedzieliśmy się przez kogo została odkryta, dlaczego Australijczycy kochają Elżbietę II i  co mieści się w godle tego odległego lądu.  Aby nabrać sił do dalszych wojaży raczyliśmy się  przysmakami właściwymi dla danego państwa, przygotowanymi przez uczniów (w młodszych klasach z pewnością z pomocą rodziców- za co dziękujemy). I tak parafrazując tytuł powieści Juliusza Verne, nie w 80, ale w jeden dzień udało nam się dotrzeć i odwiedzić wiele ciekawych  zakątków naszego świata.

9 czerwca 2016. Czerlejno. Konkurs matematyczny.

Dzisiaj odbył się IX finał Gminnego Konkursu Matematycznego „MAGICZNE LICZBY 2015” dla klas trzecich szkoły podstawowej. Wzięło w nim udział 12 „matematyków” ze szkół w: Siekierkach, Iwnie, Kostrzynie i Czerlejnie. Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali  zadania. Ta edycja konkursu okazała się sukcesem dla uczniów naszej szkoły.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Marcel Urbaniak – SP Czerlejno
II miejsce – Jan Wierucki – SP Czerlejno
III miejsce –Maja Raiss -SP Czerlejno
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a za trzy pierwsze miejsca dodatkowo nagrody rzeczowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Mariusz Bęza, Lidia Bęza

18-19 maja 2016. Wycieczka do Wrocławia

 Grupa uczniów szkoły podstawowej wybrała się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki był  Ostrów Tumski  i Rynek we Wrocławiu.  W trakcie zwiedzania wysłuchaliśmy  wielu ciekawostek dotyczących Wrocławia, jego zabytków itp.  Kolejnym etapem wycieczki było  zwiedzanie  Panoramy Racławickiej. Drugi dzień rozpoczęliśmy od  wspaniałego pokazu Multimedialnej Fontanny przy pergoli  Hali Stulecia. Następnie skierowaliśmy się zoo do Afrykarium. Widzieliśmy tam różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany. Naszą uwagę zwrócił mały rekin i mnóstwo płaszczek, a także żółw morski.  Niektórzy z nas wystraszyli  się czającego się w wodzie krokodyla, który na szczęście znajdował się za grubą szybą.  W całym obiekcie panował afrykański klimat. Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących zoo.  O godz. 14.20 rozpoczęliśmy rejs statkiem po Odrze, by jeszcze z perspektywy rzeki podziwiać uroki  Wrocławia.
Byliśmy bardzo zmęczeni i głodni, dlatego postanowiliśmy wstąpić do restauracji McDonald’s, aby zregenerować swoje siły. Droga powrotna minęła bardzo przyjemnie i wesoło. Upłynęła nam na wspólnym śpiewaniu i rozmawianiu o pełnych wrażeń dniach oraz żartowaniu. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi po bardzo fajnej przygodzie.

9 maja 2016. 1050 rocznica Chrztu Polski.

W naszej szkole odbyła się prezentacja działań kończących projekt edukacyjny związany z jubileuszem chrztu Polski. Głównym zadaniem badawczym w ramach projektu było odtworzenie ustaleń badaczy z dziedziny historii oraz archeologii nad najstarszymi dziejami Polski. W realizacji zadania pomogła nam jesienna wyprawa na zajęcia edukacyjne w Bramie Poznania, gdzie poznaliśmy powody przyjęcia chrztu przez Mieszka oraz rolę Wielkopolski w kształtowniku państwa. Następnie udało się nam ustalić się co uprawiali w polu i ogrodzie Piastowie, co jadali kmiecie, a co książę i jego rodzina. Zgłębialiśmy również tajniki mody z czasów Mieszka.
Efektem naszej pracy była inscenizacja pt. „Mieszko Europejczyk” wzbogacona prezentacją multimedialną. Uzupełnieniem naszej prezentacji były prace plastyczne przygotowane na zorganizowany wcześniej konkurs „Moja wizja chrztu Polski”. Uroczystość zakończył staropolski poczęstunek

22 kwietnia 2016. Dzień Ziemi.

Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2016 były poświęcone tematom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń. W tym dniu uczniowie klasy trzeciej i szóstej na przygotowanym przez  siebie apelu uświadomili swoim kolegom jak niebezpieczne jest spalanie śmieci i paliw niskiej jakości. Z okazji tego święta zorganizowano również konkurs plastyczny pod hasłem “NISKA EMISJA”. Wyróżnione prace zostały nagrodzone drobnymi, ekologicznymi upominkami. Wszystkie dzieci z edukacji wczesnoszkolnej wspólnie wykonały klasowe plakaty, które ukazują konsekwencje ludzkiej bezmyślności i nawołują do dbania o środowisko. Wykonane prace zdobiły hol szkolny w czasie uroczystości, niektóre z nich możecie obejrzeć na fotografiach. Po części oficjalnej uczniowie wyruszyli w teren, aby pozbierać śmieci, których niestety nie brakowało w najbliższej okolicy.
Elżbieta Kubiak, Lidia Bęza

Czerlejno. Mistrz Ortografii

W kwietniu, w naszej szkole, odbyły się konkursy ortograficzne pod hasłem „MISTRZ ORTOGRAFII”. Wzięły w niej udział klasy drugie i trzecie szkoły podstawowej. Dnia 6 kwietnia w klasowym konkursie ortograficznym najlepsze wyniki w klasie II osiągnęli: Daria Ignaszewska, Maksymilian Pokorski, Antoni Książek, Marika Swendera. W klasie III: Jan Wierucki, Stanisław Małyjasiak, Natalia Ptasik, Wiktoria Olbert, Marcel Urbaniak, Kacper Przepióra. Dnia 12 kwietnia w szkolnym konkursie ortograficznym, uczniowie zajęli następujące miejsca:

klasa II
I Antoni Książek
II Marika Swendera, Maksymilian Pokorski
III Daria Swendera

klasa III
I Jan Wierucki
II Natalia Ptasik
III Marcel Urbaniak
IV Stanisław Małyjasiak
V Wiktoria Olbert
VI Kacper Przepióra

Gminny Konkurs Ortograficzny „MOSTRZ ORTOGRAFII” odbył się 19 kwietnia i polegał na napisaniu dyktanda oraz uzupełnieniu testu  
ortograficznego przeznaczonego dla poszczególnych kategorii wiekowych.
W tym etapie II miejsce uzyskał uczeń naszej szkoły Antoni Książek z klasy II, a III miejsce – Jan Wierucki z klasy III.
Serdecznie gratuluję.

Lidia Bęza


1 kwietnia 2016. Czerlejno. Pierwszy Dzień Wiosny

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Młodzież naszej szkoły pokazała, że to szczególne święto można spędzić inaczej.  Pierwszym punktem naszego świętowania było podsumowanie i nagrodzenie uczestników konkursu fotograficznego „Pożegnanie zimy”. Następnie klasy zaprezentowały się w bajkowych przebraniach, które oceniała specjalnie powołana  komisja. Bardzo kolorowo i bajkowo, powitali pierwszy dzień wiosny najmłodsi uczniowie szkoły- klasa I i II. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody. Wśród starszych klas pomysłowym przebraniem wyróżniła się II klasa gimnazjum. Również i oni  otrzymali upominki.
Po występach nadeszła pora na  wspólne wyjście na plac przed szkołą z Marzanną, aby  ostatecznie pożegnać zimę  i powitać wiosnę.
Kolejnym punktem dnia wiosny był finał Szkolnego Konkursu Gwary „Godomy po naszemu”. W wyniku wcześniej przeprowadzonych eliminacji do końcowej rywalizacji przystąpiło dziewięciu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
Na finalistów czekały trzy rundy zadań takich np. jak wykonanie portretu poznaniaka i nazwaniu  części ciała i  garderoby. Najlepszymi znawcami gwary poznańskiej okazali się: Dagmara Swendera, Magdalena Stachowiak, Kornelia Kania
.

22 marca 2016. Warszawa. Wycieczka do Sejmu.

Dnia 22  marca 2016 r. odbyła się wycieczka do Sejmu RP, w której udział brali uczniowie naszego gimnazjum. Celem wycieczki było poznanie kulis funkcjonowania Sejmu.  Po pięciogodzinnej podroży około godz. 10 przyjechaliśmy na ulicę Wiejską. Ponieważ byliśmy przed czasem postanowiliśmy obejrzeć pomnik Armii Krajowej. Następnie – po przejściu  kontroli  wykrywaczem metalu - przeszliśmy do właściwej części budynku, czyli do sali posiedzeń Sejmu. Gmach Parlamentu zrobił na nas ogromne wrażenie: piękna, obszerna sala z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta.  Grupę  oprowadzała  i przekazywała najważniejsze wiadomości przewodniczka, która mówiła o bogatej, wielowiekowej tradycji funkcjonowania parlamentu i procesie kształtowania się polskiej demokracji parlamentarnej. Następnie udaliśmy się na spotkanie z posłanką Nowoczesnej - Kamilą Gasiuk - Pihowicz. Opowiedziała nam ona o swojej pracy w Parlamencie oraz udzieliła   odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Drugim  etapem  zwiedzania był Zamek Królewski, który  był kiedyś siedzibą królów i polskiego parlamentu, a latach 1918-1939  głowy państwa. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939r, niemal doszczętnie zniszczony w 1944 r . Po 1971 odbudowany i dziś ponownie zachwyca swoimi wnętrzami. Ostatnim przystankiem z naszej wycieczce był stadion narodowy. Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących) w tym 4 600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż (dla 800 osób).Wróciliśmy  do domu około godziny 22:00   nieco zmęczeni, ale  zadowoleni. Wyjazd do Warszawy  można uznać za bardzo udany.

 21 lutego 2016. Poznań. Moja ojcowizna.

W Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu odbyła się uroczystość podsumowania etapu wojewódzkiego  Ogólnopolskiego  Konkursu  "Poznajemy Ojcowiznę" organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze. Wśród  finalistów  znalazło się  pięcioro uczniów Zespołu Szkół w Czerlejnie. W kategorii szkół podstawowych miejsce pierwsze uzyskał Jakub Ptasik, uczeń klasy piątej,za pracę „Historia mojej rodziny”. Na poziomie gimnazjum pierwsze miejsce zdobyło  dwoje uczniów: Dobrosława Kubiaczyk i Błażej Wójcik. Dobrosia zwyciężyła w kategorii prac indywidualnych za pracę „ Moja ojcowizna, czyli Węgierskie i Janowo z przełomu XIX i XX wieku”. Natomiast Błażej zajął pierwsze miejsce w kategorii prac multimedialnych przygotowując prezentację pt. „ Czerlejno- wieś bogata w ciekawą historię”. Prace tej trójki  uczniów wezmą udział w eliminacjach ogólnopolskich. Ponadto jury doceniło  pracę Lidii Tarłowskiej „Dzieje mojego pradziadka z  historią rodziny i jej tradycjami ” przyznając drugie miejsce w kategorii prac indywidualnych. Również na drugim miejscu uplasowała się Martyna Barczak, która wykonała  prezentację pt. „Sylwetki zasłużonych mieszkańców  Czerlejna na przestrzeni wieków”.
       Nadmienić trzeba, że  nasza szkoła wysłała na konkurs najwięcej prac, bo w sumie jedenaście. Przy tworzeniu prac uczniom pomagały  niekiedy całe rodziny, zaś temat „Moja ojcowizna”  jest bardzo szeroki i pozwala  poznać nie tylko dzieje swojej rodziny, ale także daje możliwość pogłębiania wiadomości o miejscu zamieszkania.

12 lutego 2016. Walentynki w Czerlejnie.

Walentynki - coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego w tym roku w naszej szkole obchodziliśmy już w piątek , czyli 12 lutego. Kilka dni wcześniej uczniowie przygotowali niezliczoną ilość mniejszych i większych serduszek z papieru, którymi udekorowali korytarz szkolny. Zgodnie ze szkolnym obyczajem działała poczta walentynkowa. Na korytarzu głównym ustawiona została kolorowa skrzynka, do której uczniowie wrzucali swoje kartki z wyrazami sympatii dla koleżanek i kolegów. Walentynki były doręczane przez wyjątkowych  w tym roku walentynkowych listonoszy.
W tej pięknej scenerii, wypełnionej serdecznością i miłością, członkowie naszej szkolnej społeczności mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia.

10 lutego 2016. Konkurs czytelniczy

Dnia 10 lutego uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w organizowanym przez Zespół Szkół Odzieżowych w Poznaniu konkursie na najciekawszy, najbardziej oryginalny projekt kostiumu wybranych postaci utworów fantasy. Dziewczęta same pracowały nad projektami i wykonaniem strojów bohaterów książki Doroty Terakowskiej „Władca Lewawu” . Wcielając się w rolę Allianki i Pająka- Dobrosia oraz Ingrid prezentowały się jury konkursu jak również publiczności . Dodatkową atrakcją konkursu był pokaz mody- uczennice szkoły odzieżowej prezentowały swoim młodszym kolegom i koleżankom samodzielnie zaprojektowane i uszyte stroje- zarówno postaci literackich jak również inspirowane modą współczesną. Literatura może być więc atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu.

6 stycznia 2016r. Czerlejno

W Uroczystość Objawienia Pańskiego ( Trzech Króli ) do mieszkańców naszej parafii udali się Kolędnicy Misyjni. To wyjątkowy czas, który przypada w Roku Miłosierdzia.  Z kolędą na ustach , przedstawieniem misyjnym i piernikowymi podarkami mogliśmy przekazać  Dobrą Nowinę o narodzinach Zbawiciela.  Inscenizację misyjną przygotowali Przyjaciele z Koła Misyjnego – uczniowie  klasy VI, przy współpracy absolwentów ZS w Czerlejnie.
W imieniu całego zespołu serdecznie dziękuję za otwartość, gościnę, miłe słowa i ofiary , które przeznaczymy na rzecz dzieci w Kamerunie i na Madagaskarze.

                                                  Maria Różańska

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie wielkopolskie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r., było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Zwycięstwo to okupione zostało ponad 2 tys. zabitych i kilkoma tysiącami rannych. Aby o bohaterach powstania nasi uczniowie pamiętali i byli z nich dumni klasa IV przygotowała uroczysty apel upamiętniający przebieg tego zrywu. Przygotowane scenki wzbogacono śpiewem chórku dziewcząt z klasy VI i prezentacją multimedialną. Nie zabrakło na niej również wiadomości i fotografii ukazujących bohaterów Ziemi Kostrzyńskiej. By uczcić pamięć poległych powstańców, przedstawiciele samorządu przystroili lokalne miejsca pamięci biało-czerwonymi wstążkami, a po apelu   pod opieką Pana Dyrektora  zapalili znicz.

 Danuta Stefańska

22.12.2015. Czerlejno. Jasełka

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również  dzieci. JASEŁKA  w  wykonaniu  uczniów  klasy VI wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, lekarza, górnika , kwiaciarki , kucharki, krawcowej oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami w wykonaniu anielskiego chóru z klasy II. Aktorzy grający z wielkim zaangażowaniem, wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie organów pod kierunkiem Pana Mariusza Bęzy -  wszystko to sprawiło, że poczuliśmy atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Praca całego zespołu nagradzana była brawami, a panującą atmosferę oraz grę młodych aktorów utrwaliliśmy na fotografiach.   Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami dzielili się opłatkiem, a następnie gościli się przy wigilijnych stołach.  
                                                                                                            
                              Maria Różańska

6 grudnia 2015r. Czerlejno. Kiermasz Bożonarodzeniowy

W naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy oraz Festyn Rodzinny zorganizowany przez Radę Sołecką wsi Czerlejno oraz Radę Rodziców przy Zespole Szkół w Czerlejnie. Od rana przy licznych stoiskach z żywnością oraz ozdobami świątecznymi gromadzili się kupujący. Swoje wytwory wystawili również uczniowie naszej szkoły. Po południu na sali gimnastycznej odbyła się rekreacyjna część imprezy, w której uczestniczyły zespoły złożone z mamy lub taty i dziecka. Na zwycięzców rywalizacji w kilku konkurencjach czekały atrakcyjne upominki, ale najważniejsza była dobra zabawa. Uczestnicy mieli również okazję obejrzenia występu zespołu muzycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Środzie Wlkp. i małych karateków. Dla najmłodszych największą atrakcją było oczywiście spotkanie z rozdającym prezenty Świętym Mikołajem.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy organizacji tej imprezy oraz sponsorom.

Czerlejno. Góra grosza.

Z inicjatywy Samorządu Szkolnego nasza szkoła przystąpiło do akcji charytatywnej ,,GÓRA GROSZA" 2015. Jest to już XVI edycja. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Na ternie naszej szkoły miała miejsce zbiórka monet od 1 grosza do 5 zł. Łącznie udało się nam uzbierać  375 zł. Najwięcej „grosików” zebrała najmłodsza i najstarsza klasa w szkole  czyi zerówka i klasa III gimnazjum.
       Serdecznie dziękujemy za humanitarne zaangażowane się w akcję,,GÓRA GROSZA

5.12.2015 Czerlejno. Wieczór filmowy

W piątek 5 grudnia odbył się  wieczór filmowy dla Uczniów naszej Szkoły. Już  po raz drugi  sala nr 5 zamieniła się w salę kinową. Tym razem obejrzeliśmy film animowany.
 A już dziś zapraszamy na kolejną edycję wieczoru filmowego w styczniu.

30 listopada 2015r. Czerlejno. Warsztaty plastyczne

W klasie II i III odbyły się mini warsztaty plastyczno – techniczne. Dzięki pani Monice Woźniak, uczniowie wykonywali Mikołaja oraz kartkę świąteczną z aniołkiem z gotowych elementów, modyfikując jej odpowiednio: składając, klejąc i ozdabiając. Uśmiech, entuzjazm i wielkie zaangażowanie wszystkich jest dowodem, że warto zapraszać osoby, które chętnie wspierają naszą szkolną społeczność. Dziękujemy serdecznie za współpracę i radość uczniów.
Lidia Bęza, Mariusz Bęza

25 listopada 2015. Czerlejno. Jesienne recytowanie.

Po raz trzeci odbyło się spotkanie z poezją pod hasłem JESIENNE  RECYTOWANIE „Mimozami jesień się zaczyna…”. Tym razem słuchaliśmy wierszy Jana Brzechwy. Do recytowania zgłosiło się ponad pięćdziesięciu uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Towarzyszyły nam dzieci z kółka muzycznego, które wykonały piosenkę „Kaczka Dziwaczka”. Uczniowie gimnazjum przygotowali inscenizację „Pchła Szachrajka”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie oraz pani L. Kawale, A. Oporowskiej, M. Borowskiej, A. Waleriańczyk za pomoc.
Lidia Bęza, Mariusz Bęza

Wycieczka do bramy ICHOT

Brama Poznań - zlokalizowana w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy, zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks obiektów: modernistyczny budynek główny i zrewitalizowaną Śluzę Katedralną, które łączy przerzucona nad rzeką kładka. Budynek główny przecina charakterystyczna szczelina, która kieruje wzrok zwiedzającego na najstarszą w Polsce katedrę.
Brama Poznania jest miejscem opowiadającym, za pomocą ekspozycji oraz realizowanej oferty programowej, o losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków. W szczególności pokazywana jest tu rola, jaką wyspa odegrała w czasach kształtowania się państwa polskiego w kontekście europejskim. Przeszłość ukazana jest przez pryzmat sukcesu, osiąganego mimo niejednokrotnie trudnych okoliczności, oraz skuteczności działania wspólnoty związanej z poznańską wyspą, wspólnoty budującej własną teraźniejszość i przyszłość.
W wycieczce do Poznania wzięły udział klasy: VI SP i I, II G. Tematem przewodnim był  Mieszko I, pierwszy władca Polski. Uczniowie zapoznali się z sytuacją polityczną, gospodarczą oraz kulturową ówczesnych czasów. Warsztaty poprowadzone były za pomocą przyrządów  interaktywnych, dzięki czemu były jeszcze bardziej interesujące. Po wystawie pojechaliśmy zwiedzać rynek poznański, na którym zapoznaliśmy się z jego architekturą oraz zabytkami. Organizatorem wycieczki była Pani Danuta Stefańska a opiekunami Panie:  Katarzyna Sobkowiak-Baran oraz Anna Brewko.
Anna Brewko

Comiesięczne muzykowanie.

Co miesiąc gościmy muzyków i aktorów z Agencji Artystycznej Bonsai, która przenosi duże formy muzyczno-sceniczne na małe sceny szkolne edukując najmłodszych.  Jest to cykl 10 koncertów edukacyjnych w interaktywnej formie, podczas których dzieci zaangażowane są do czynnego udziału w występach. Artyści w prosty i atrakcyjny sposób przybliżają dzieciom elementarne zagadnienia dotyczące muzyki i ukazują, jak ważną rolę pełni ona w życiu człowieka.
Lidia Bęza, Mariusz Bęza

17 listopada 2015r. Wycieczka do Wrocławia.

Zorganizowaliśmy wycieczkę do Wrocławia dla uczniów klas I-III „wzmocnionych” uczennicami gimnazjum. Głównym punktem programu było Afrykarium. Wzbudziło ono ogromne zainteresowanie oraz podziw dla fauny podwodnych „stworów” zamieszkujących terytorium Afryki. Mieszkające tam zwierzęta mogliśmy obserwować z bliska, dzięki szklanemu tunelowi liczącemu 16 metrów długości. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie uczniowie „szukali” wrocławskie krasnale. Wykonane z mosiądzu postaci (jest ich około 350), sprawiły wiele radości najmłodszym uczestnikom wycieczki. Zapowiadany przez synoptyków deszcz – nie uraczył nas swym dobrodziejstwem. Wszyscy wróciliśmy bezpiecznie do Czerlejna z bagażem nowych doświadczeń, wiedzy i emocji. Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom.
Lidia Bęza, Mariusz Beza

10.11.2015 Czerlejno. Święto Niepodległości

W naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Swój szacunek dla „wszystkich bohaterów narodowych: od czasów najdawniejszych do współczesności, tych znanych z imienia i nazwiska i tych, których imion nie znamy”, postanowiliśmy okazać poprzez wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Uczniowie z klasy V i VI starali się przybliżyć wszystkim wydarzenia z historii Polski  oraz działania Polaków w celu odzyskania niepodległości. Już na sam koniec uroczystych obchodów delegacja złożona z przedstawicieli samorządu i Pana Dyrektora zapaliła symboliczny znicz pamięci przed obeliskiem upamiętniającym  bohaterów walki o wolność. 

26.10.2015r Czerlejno. Pasowanie pierwszoklasistów

Pierwszoklasiści . podjęli próbę uzyskania praw ucznia. Śpiewając , tańcząc  i recytując prezentowali czego już się nauczyli. Wobec  zgromadzonych rodziców, dyrektora, nauczycieli i starszych kolegów zdali egzamin z wiedzy o obowiązkach ucznia, bezpieczeństwie i zasadach zgodnej współpracy w szkole. Pokazali , że zasłużyli na miano ucznia           i złożyli przyrzeczenie. Uprawomocnił to Pan Dyrektor  pasowaniem okolicznościowym ołówkiem  i wręczeniem uczniowskiego dokumentu – legitymacji. Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze życzeń , upominków i słodkiego poczęstunku.
                                                                                    Uczniowie kl.1 z Wychowawcą.

20.10.2015 Uroczystość patriotyczna w Kostrzynie

W Kostrzynie odbył się uroczysty  Capstrzyk, dla uczczenia 76 rocznicy rozstrzelania przez hitlerowców mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic. Na uroczystości była obecna  również delegacja z naszej szkoły.
Obchody rocznicy rozpoczęły się przemarszem. Pochód wyruszył spod Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury „Kostrzynianka”, a zakończył się na Rynku. Burmistrz zwrócił uwagę, że wydarzenia 20 października 1939 roku były jednymi z najtragiczniejszych w historii miasta, ponieważ zamordowano wówczas elitę kostrzyńskiego społeczeństwa, nauczycieli i przedstawicieli rzemiosła. Dla uczczenia pamięci pomordowanych delegacje złożyły   kwiaty, a następnie  pokłoniły się poczty  sztandarowe. Obchody zakończyły się wspólnym odśpiewaniem roty.

16.10.2015 Czerlejno. Dzień resuscytacji - bijemy rekord

Dnia 16.10 uczniowie klas 0-6 pod nadzorem szkolnego koła PCK wzięli udział w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca „Restart Heart”. Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu jak ważne jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia .

13.10.2015 Czerlejno. Dzień Nauczyciela

Dnia 13.10 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy 6 i I gimnazjum wraz z wychowawcami przygotowali krótką akademię, by podziękować wszystkim nauczycielom za trud i cierpliwość jaką wkładają w swoją pracę.

04.10.2015  Światowy Dzień Zwierząt  w Skałowie

W Światowym Dniu Zwierząt uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w otwarciu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Skałowie. Po zwiedzeniu schroniska nasz „szkolny chórek” piosenkami o zwierzakach uświetnił uroczyste otwarcie tego obiektu. Po uroczystościach wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych - „My nie gryziemy”. Zajęcia te odbywały się w bardzo ciekawym miejscu – olbrzymiej ciężarówce! W schronisku nie zamieszkały jeszcze zwierzęta, pojawią się tam w połowie października. Uczestnicy otwarcia, a byli wśród nich tak znamienici goście, jak Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Starosta Powiatowy  Jan Grabkowski, czy  posłowie, mogli podziwiać wesołe zwierzaki wykonane przez uczniów naszej szkoły.
Sprawozdanie z tej uroczystości mogliśmy oglądać m.in. w ogólnokrajowym Teleexpresie, czy w wielkopolskim Teleskopie (http://poznan.tvp.pl/21972499/04102015-godz1830 )

24.09.2015 r. Wybory Samorządu Uczniowskiego

w naszej szkole odbyły się powszechne, równe oraz tajne wybory wyłaniające władze samorządu uczniowskiego.
W tym dniu sala nr 5 zamieniła się w lokal wyborczy.
Nad przebiegiem wyborów czuwała niezależna Komisja Wyborcza w składzie: Monika Kniat, Małgorzata Golon, Dagmara Swendera, Kornelia Łyszczarz.
Przewodniczącym SU został Błażej Wójcik uczeń klasy III.
Zastępcą przewodniczącegoLidia Tarłowska uczennica kl. III.
CZŁONKOWIE:
Patrycja Fordon
Aleksandra Koszarek
Małgorzata Barczak
 Wszystkim głosującym dziękujemy za udział w wyborach, a nowo wybranej Radzie Samorządu Uczniowskiego GRATULUJEMY i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Czerlejnie.

20.09.2015 Uroczystość w Janowie

W Janowie odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 72 rocznicę zrzutu broni i sprzętu bojowego dla oddziałów Armii Krajowej w Wielkopolsce.W niedzielne popołudnie przy kapliczce Chrystusa Frasobliwego uczestnicy odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, wzięli udział we Mszy Św.oraz Apelu Poległych.W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja naszej szkoły reprezentowana przez poczet sztandarowy, nauczycieli oraz młodzież.

15.09.2015 Wycieczka do Biskupina

Wraz z dziećmi z klasy II i III, pojechaliśmy na wycieczkę do Biskupina, gdzie odbywał się Festyn Archeologiczny 2015, który umożliwił przeniesienie się w czas wczesnego średniowiecza. Zwiedziliśmy gród sprzed 2700 lat oraz ekspozycje w muzeum. Najwięcej emocji wzbudziły wystawy wyrobów z czasów średniowiecznych: biżuterii, strojów, broni, naczyń z gliny, potraw… Widzieliśmy pokaz walki wojów, tańca irlandzkiego i szkockiego, dymarki, statek wikingów. Dzieci miały możliwość zakupienia różnych pamiątek i degustacji wielu potraw. Wracaliśmy do Czerlejna „uzbrojeni po zęby” w miecze, tarcze, łuki, strzały, topory, hełmy, amulety…
                  Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca, szczególnie podczas Festynu  Archeologicznego, który w tym roku odbywał się już po raz dwudziesty pierwszy.

Lidia i Mariusz Bęza

12.09.2015 Rajd rowerowy

W sobotę, dnia 12 września 2015r. zorganizowaliśmy Rajd Rowerowy. Na starcie stawiło się 42 uczestników. Po zapoznaniu z regulaminem i trasą ruszyliśmy. Droga wiodła polnymi ścieżkami i terenami leśnymi. Pierwszy etap to Czerlejno – Węgierskie – Janowo. W Janowie, przy pomniku pan dyrektor przypomniał o historycznych wydarzeniach związanych z tym miejscem. Uczciliśmy poległych minutą ciszy i zapaliliśmy znicz. Następnie udaliśmy się w kierunku Giecza. Tutaj obejrzeliśmy wystawę w Muzeum Piastów oraz Skansen Archeologiczny. Posililiśmy smażonymi na ognisku kiełbaskami, a potem odbyły się konkurencje rzutu woreczkami do celu oraz strzelania z łuku. Łuk stanowił – jak się okazało – niemałą atrakcję i wyzwanie: zarówno dla młodszych uczestników, jak i dorosłych. Z Giecza pojechaliśmy do wigwamu w Drzązgowie, gdzie rozegrały się konkurencje rowerowe: slalom i jazda (do)wolna – trzeba było przejechać jak najwolniej wyznaczony odcinek. Po ogłoszeniu wyników wraz z dyrektorem wręczyliśmy nagrody zwycięzcom konkursów i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
                  Dziękujemy panu dyrektorowi za wsparcie oraz p. Liliannie Kawale, p. Agnieszce Waleriańczyk, p. Agacie Oporowskiej i p. Małgorzacie Borowskiej za pomoc w trakcie rajdu.
                  Serdecznie zapraszamy za rok.

 Organizatorzy: Lidia i Mariusz Bęza

1.09.2015 Rozpoczęcie roku szkolnego

Takie słowa powitały uczniów przekraczających 1 września 2015 roku progi Zespołu Szkół w Czerlejnie . Uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego dokonał pan Dyrektor Zbigniew Bukowski, który gorąco powitał uczniów,nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, a w sposób szczególny najmłodsze dzieci, które w tym roku rozpoczynają naukę w naszej szkole.
Pan Dyrektor powiedział, że obecny rok szkolny ogłoszony został przez panią Minister Edukacji Narodowej "Rokiem otwartej szkoły" ,szkoły, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, czy środowisko lokalne.
Drodzy Uczniowie, życzymy Wam zapału w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz pasma sukcesów, a Wam Rodzice, aby osiągnięcia dzieci były dla Was powodem do dumy.

"...Tysiące szkół, tysiące klas
Rozwarło swoje bramy...
Do wspólnej pracy stańmy dziś.
Uwaga! Za – czy – na – my!"

16.06.2015  Rowerowa wyprawa piątej klasy
 
 Wycieczka rowerowa klasy piątej zakończyła się pełnym sukcesem. Pokonaliśmy ponad 30 kilometrów. Głównym celem wycieczki było dotarcie do miejscowości Giecz.           Zwiedziliśmy grodzisko wczesnośredniowieczne. Przy okazji, wały okalające historyczne Pan Kubiak postanowił wykorzystać do zorganizowania biegów, kto pierwszy potrafi się na nie wspiąć. Bezkonkurencyjna okazała się Dagmara Rosińska. Drugą konkurencją, którą tym razem wymyśliły nasze koleżanki, było „turlanie się” ze wspomnianych wyżej wałów. Po zwiedzeniu Grodziska wróciliśmy do Czerlejna. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni – nawet Kuba, Dawid i Wiki, którzy zaliczyli podczas jazdy tzw. glebę oraz Marta i Pani Agnieszka, które miały na trasie chwile kryzysowe.  Organizatorem wycieczki był Pan Paweł Kubiak, któremu pomagała Pani Agnieszka Smolińska.
                                                                                                                                Michalina 

11.06.2015  Rowerem wokół Czerlejna

Czerwiec to czas m.in. wycieczek. Korzystając z przebłysków dobrej pogody wybraliśmy się z Panem Pawłem Kubiakiem i Panią Marią Różańską na wyprawę rowerową wokół Czerlejna. Wykorzystując nowe, doskonale nadające się do jazdy rowerowej drogi, poprzez Czerlejnko i Trzek ( „Szwedzkie okopy” ) dotarliśmy do Kleszczewa. Tutaj oprócz obowiązkowych lodów, skorzystaliśmy z atrakcji rekreacyjnych miejscowego parku. Po długim odpoczynku wróciliśmy do Czerlejna.

09.06.2015 Gminny Konkurs Matematyczno-Geograficzny

W dniu  9 czerwca 2015 r. odbył się w naszej szkole finał XII edycji  Konkursu Matematycznego- Geograficznego dla uczniów gminy Kostrzyn.
Do zmagań  z zadaniami  z matematyki i geografii  przystąpiło 17 gimnazjalistów.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce:
    Piotr Góreczny - Gimnazjum w Kostrzynie
    Konrad Szewczyk- Gimnazjum w Iwnie
II miejsce:
    Tomasz Przygocki - Gimnazjum w Gułtowach
III miejsce:
   Natalia Łaniecka -  Gimnazjum w Kostrzynie
   Weronika Krakowska - Gimnazjum w Czerlejnie
            Podsumowaniem konkursu było uroczyste ogłoszenie wyników, którego dokonał   Dyrektor Zespołu Szkół w Czerlejnie Zbigniew Bukowski, natomiast  nagrody książkowe
i dyplomy laureatom wręczył Zastępca Burmistrza Gminy Kostrzyn Pan Waldemar Biskupski. Pan Burmistrz złożył gratulacje uczestnikom oraz życzenia z okazji kończącego się roku szkolnego.
          My również gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

Katarzyna Baran i Danuta Stefańska

01.06.2015 Wokół Patrona i Dzień Dziecka

Kulminacyjnym punktem „Tygodnia z Witosem” była uroczysta akademia z udziałem gości honorowych w osobach Pana Burmistrza Szymona Matyska, Prezesa Gminnego Koła PSL Szymona Frąckowiaka i Sołtysa Czerlejnka oraz Radnego Waldemara Kukuły. Po okolicznościowych przemówieniach odbyła się część artystyczna. Druga część tego dnia to już program Dnia Dziecka. W tym roku wypełniony programem sportowym: rozgrywki piłki siatkowej dziewcząt gimnazjalnych, piłki nożnej chłopców i wiele innych gier i zabaw. Na koniec tradycyjnie Pan Dyrektor wręczył nagrody.

29.05.2015 Wyjazd do Powidza

Dnia 29 maja, w piękny słoneczny piątek, klasy: VI szkoły podstawowej i I gimnazjum, pod opieką Pani Danuty Stefańskiej oraz Ani Brewko, odwiedziły lotnisko wojskowe w Powidzu. Tego dnia był organizowany „Dzień otwartych koszar”. Na lotnisku w Powidzu, zostały wystawione wszystkie wojskowe statki powietrzne. Mieliśmy możliwość podziwiania samolotów typu: C-130E Herkules, M-28 Bryza, C-295 M Casa, Mig-29 oraz śmigłowce Mi-17, W-3, Mi-8, zarówno z zewnątrz jak i w środku.
Do Powidza przyleciały również samoloty cywilne z Aeroklubu Konińskiego: motoszybowce Ogar, samoloty ultralekkie oraz szybowiec. Na pasie startowym zorganizowano również pokaz pojazdów wojskowych od pojazdów porządkowych po samochody wojskowej straży pożarnej.
            Wyjazd  uważamy za udany i zapraszamy pozostałe kasy za rok
.

Anna Brewko

27.04.2015 r. Święto Ziemi

„Każdego roku w kwietniu obchodzimy  Dzień Ziemi. Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015  poświęcone są promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, hasło tegorocznych obchodów to "Z energią zmieńmy źródła". Promocja odnawialnych źródeł energii - OZE to inwestycja w ochronę klimatu i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego” – takie wprowadzenie w tematykę apelu, w dniu 27 kwietnia 2015 r. odczytała Małgosia Golon. Różnorodność sposobów wykorzystania naturalnych źródeł energii pokazał nam film, który uruchomili nasi „technicy” pod kierownictwem Kacpra Sędziaka. Następnie usłyszeliśmy wiersz Zbigniewa Herberta „Dlaczego?” w interpretacji Małgosi Golon i Dominik Budych. Padło w nim wiele pytań o naszą ekologiczną przyszłość. W bardziej radosny nastrój wprowadziły nas następnie koleżanki z klasy czwartej i piątej profesjonalnie odśpiewując piosenkę „SOS”. Kolejny punkt programu to pokaz wiatraczków wykonanych przez uczniów klasy trzeciej oraz rozdanie broszur informacyjnych, jak prawidłowo segregować odpady. Po tej części „artystycznej” głos zabrali nauczyciele z Zespołu Szkół Politechnicznych z Wrześni  ( w tym m.in. Pan Dyrektor Marek Chęciński ), którzy zapoznali nas z problematyką energii odnawialnej, po czym uczniowie tej szkoły uruchomili urządzenia demonstracyjne pokazujące nam jak produkowany jest prąd w elektrowniach wiatrowych, panelach fotowoltaicznych. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak, poruszający się na paliwo wodorowe samochodzik.

27. 01. 2015 Apel z okazji 96 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Co roku obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego zrywu patriotycznego w historii Polski zakończonego zwycięstwem naszego narodu. Dlaczego to powstanie odegrało tak doniosłą rolę, dowiedzieliśmy się po wysłuchaniu apelu, który przygotowali uczniowie klasy  VI wraz z wychowawcą. Program artystyczny  pt."Dziękuję Ci, Dziadku" wzbogacony został prezentacją filmu "Chwała zwycięzcom" oraz  pieśniami   takim, jak „Rota”  i „Marsylianka Wielkopolska”
            Podczas apelu przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia i osoby mające istotny wpływ na losy powstania, zarówno w całej Wielkopolsce, jak i na terenie  ziemi kostrzyńskiej. Uczciliśmy również pamięć poległych powstańców pochodzących z Czerlejna. W tym dniu upamiętniono również 70 rocznicę wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau czcząc w ten sposób pamięć ponad miliona ludzi tam zamordowanych.
Danuta Stefańska

15.01.2015 Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie

            Dzień 15.01.2015 r. upłynął nam w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. Obejrzeliśmy sztukę opartą na motywach powieści Carla Collodiego pt.”Pinokio”. Z uwagą śledziliśmy losy niesfornego pajacyka, którego droga do przemiany w dobrego i grzecznego chłopca była dość długa i kręta. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co w życiu człowieka jest najważniejsze, czy miłość, przyjaźń, rodzina, a może pieniądze, bo podobno za nie wszystko można kupić? Dzięki wspaniałej grze aktorskiej, która wzbudzała bardzo żywe emocje wśród widzów, ciekawej scenografii i przeniesieniu na scenę nieco klimatu powieści sprzed 130 – tu lat w realia XXI wieku, możemy jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, tak jak to uczynił autor „Pinokia”. Koleżanki i Koledzy, teatr to naprawdę magiczne miejsce. Zachęcamy Was serdecznie, abyście dołączyli do nas podczas następnej wizyty.

                                                          KOŁO JĘZYKA POLSKIEGO WRAZ Z OPIEKUNEM

14 stycznia 2015 Mini pokaz chemiczny

Organizatorem pokazu była klasa I gimnazjum pod opieką Pani Anny Brewko. Uczniowie przedstawili kilka ciekawych doświadczeń chemicznych w celu zachęcenia przedszkolaków do nauki przedmiotów przyrodniczych.
Doświadczenia były w formie pokazowej ( np.: tworzenie z dwóch przeźroczystych płynów, malinowego „zaczarowanego soku” i odbarwienie go z powrotem, czy też obserwacja płonącego banknotu – który mimo ognia wcale nie spłonął ) ale również dzieci miały możliwość samodzielnego wykonania doświadczenia z „zaczarowanymi mlecznymi wirami”.
Po zadowolonych minach i oklaskach przedszkolaków można było wywnioskować, iż pokaz się udał. Za tydzień pędzimy do drugiej grupy „zerówkowiczów”.

13.01.2015 Mistrzostwa w Badmintonie rozpoczęte

Dziewczęta ze szkoły podstawowej to pierwsza kategoria w której rozpoczęły się Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie. Do rywalizacji przystąpiło dziewięć zawodniczek. Po bardzo zaciętej walce ostatecznie mistrzynią została Małgosia Golon, która wyprzedziła Natalkę Pancewicz i ubiegłoroczną brązową medalistkę – Małgosię Kudlińską.
Ostateczna kolejność Mistrzostw:
1. Golon Małgorzata   VI
2. Pancewicz Natalia   VI
3. Kudlińska Małgorzata VI
4. Anioła Michalina    V
5. Wicher Wiktoria     V
6. Braun Paulina          VI
7. Łyszczarz Kornelia V
8. Fordon Patrycja      VI
9. Barczak Weronika  V

11.01.2015 23 finał WOŚP w Czerlejnie

Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia wolontariusze szkolnego koła PCK uczestniczyli  w 23 publicznej zbiórce organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku adresowanej na cele podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.Nasz sztab w Czerlejnie kwestując w niedzielne przedpołudnie zebrał 1 275,10 zł  bijąc rekord wcześniejszych zbiórek. Dziękujemy Hojnym Darczyńcom i zapraszamy za rok.

 Szkolne Koło PCK  M. Borowska„Dzieci czytają dzieciom”


            Pod takim hasłem rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję, która ma na celu propagowanie czytelnictwa, kształtowanie nawyku słuchania, a także pięknego wysławiania się w ojczystym języku.
            Niedawno podsumowaliśmy wyniki KONKURSU LITERACKIEGO NA NAJCIEKAWSZĄ BAŚŃ i akcję „Dzieci czytają dzieciom” rozpoczęła właśnie jedna z laureatek tego konkursu – Kornelia Łyszczarz, która odwiedziła swoich młodszych kolegów z zerówki. Przeczytała im baśń napisaną przez siebie pt.”Magiczna przygoda”.
Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem i z wypiekami na twarzy. Zamierzamy raz w tygodniu prezentować młodszym kolegom naszą twórczość, a gdy przeczytamy już wszystkie baśnie, sięgniemy po kanony literatury dziecięcej i akcję  będziemy kontynuować dalej.
                                                                                                       
                                                                                                        Lilianna Kawała

19 grudnia 2014. Jasełka szkolna

Każdego roku, w grudniu, spotykamy się w stajence betlejemskiej, aby wspólnie przeżywać cud narodzin Jezusa. Uczniowie klas IV i V zaprosili nas i tym razem do udziału w przedstawieniu jasełkowym. Stanęli przed nami : król Herod, diabeł, śmierć,  pastuszkowie, anioł, Matka Boża, Józef, trzej królowie i zabrali nas w odległe czasy, kiedy to w ubogiej stajence, na sianie, przyszedł na świat Zbawiciel. Przeżywaliśmy tę cudowną chwilę, chłonąc słowo, obraz i włączając się do wspólnego kolędowania, wzruszeni pięknem naszej polskiej tradycji.

Lilianna Kawała

19 grudnia 2014. Święta w szkole.

19 grudnia 2014r. był dniem wyjątkowym dla uczniów, nauczycieli oraz obsługi szkoły. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, pełen radosnego przeżywania narodzin Dzieciątka Jezus; to chwile, dzięki którym kolejny raz przenosimy się w ten magiczny i wzruszający moment; to pora śpiewania i grania kolęd oraz składania życzeń; to wspólny czas przy wigilijnym stole.To czas, gdy zapominamy o urazach, złości, zazdrości, nienawiści,…. i przebaczamy, cieszymy się, kochamy.W takiej właśnie atmosferze, uczniowie szkoły spędzali w szkole swój ostatni - w tym roku kalendarzowym – dzień, z niecierpliwością czekając na Gwiazdora i prezenty.

Lidia Bęza

Świąteczne muzykowanie

Czas Świąt w szkole upłynął również na kolędowaniu. Przedstawicieli klasy I,II i III pod kierunkiem p. Małgorzaty Borowskiej i Katarzyny Markiewicz przygotowali koncert kolęd zagrany na flażoletach. Z kolei Koło Muzyczne pod kierunkiem pana Mariusza Bęzy zaśpiewało przepiękną pieś „Złota Jerozolima”. Filmowe relegacje z występów można obejrzeć na kanale Szkolnej Telewizji Internetowej.

17 grudnia 2014 . Wyjazd na lodowisko

Po raz ostatni w tym roku, wielbiciele jazdy na lodzie, spędzili aktywnie czas doskonaląc swój talent łyżwiarski na lodowisku w Swarzędzu. Co roku dołączają do naszej grupy kolejni fascynaci tego sportu. Zapraszamy do wspólnej zabawy i aktywnego relaksu.

Lidia, Mariusz Bęza

Konkurs literacki na najciekawszą baśń ...

..został rozstrzygnięty. Jury, w składzie: Zbigniew Bukowski, Agata Oporowska, Lilianna Kawała i przedstawiciel samorządu uczniowskiego, po burzliwych obradach postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody dla uczniów gimnazjum i trzy równorzędne nagrody dla uczniów szkoły podstawowej.

„Mistrzowie słowa” z gimnazjum:

Uczeń klasy I – Kacper Kawała
Uczennica klasy II – Martyna Barczak
Uczennica klasy III – Dorota Bączkiewicz

Mistrzowie słowa” ze szkoły podstawowej:

Uczeń klasy IV – Mikołaj Włodarz
Uczeń klasy V – Filip Mrugas
Uczennica klasy V – Kornelia Łyszczarz

Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ odważyliście się zmierzyć z niełatwą sztuką pisania, a w szczególności tworzenia. Udowodniliście także, że Wasza wyobraźnia, otwartość na świat i ciekawość świata nie znają granic i potraficie w swoim ojczystym języku snuć ciekawe opowieści.

10 grudnia 2014.  „ Z biegiem Warty” – spotkanie z ornitologiem

10 grudnia odbyło się spotkanie uczniów szkoły podstawowej z profesorem Aleksandrem Winieckim reprezentującym Zakład Biologii, wydział Ekologii Ptaków  UAM w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęła  inscenizacja wiersza „ Ptasie radio” w wykonaniu klasy 3.
     Pan profesor , ornitolog z zawodu i zamiłowania w programie  pt. „ Z biegiem Warty” pokazał  uczniom najbliższą nam rzekę Wartę  i życie wokół niej. Prezentacja multimedialna
i opowieści profesora ukazały najciekawsze elementy flory i fauny występujące od źródła do ujścia rzeki. Ponadto uczniowie poznali różne ciekawe miejsca i historie z nimi związane. Nurtowi rzeki towarzyszyły żyjące wokół niej ptaki. Rozpoznane zostały zarówno te z „Ptasiego radia” jak i sfotografowane przez profesora w naturalnym ich środowisku między innymi: żurawie, perkozy, mewy, pośmieciuszki. Zobaczyli rzadkie już dzikie goździki, konkol, paprocie rosnące na wapiennych zboczach. Podczas rozmowy uczestnicy mogli rozważyć wpływ działalności człowieka na zmiany w wyglądzie rzeki i ich znaczenie dla środowiska.
     W rozstrzygniętym przy tej okazji konkursie plastycznym „ Portret ptaka” wyróżnienie otrzymał Szymon Niewiadomski z klasy VI.
Spotkanie zakończyło się ofertą dalszej współpracy z Uniwersytetem.
                                                                   
                                                                                                                       M. Borowska

10 grudnia 2014r. – Słodkie Czary Mary w Poznaniu.

Tego dnia klasa I wraz z częścią uczniów klasy II pojechała na wycieczkę do Poznania do Manufaktury słodyczy i cukierków „Słodkie Czary Mary”. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach, na których każdy wykonał lizaka. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje karmel, jakich naturalnych dodatków i barwników dodaje się do lizaków oraz jak wyrabia się „ciasto” na te słodycze. Wszyscy otrzymaliśmy pięknie zapakowanego swojego lizaka oraz karmelowego aniołka. Następnie udaliśmy się na poznański Stary Rynek: obejrzeliśmy odbudowywany Zamek Przemysła, kamieniczki na Starym Rynku oraz w południe koziołki na ratuszowej wieży. Trochę zziębnięci, ale szczęśliwi(e) – dzięki pomocy p.Ani i p.Basi – wróciliśmy do Czerlejna.
Mariusz Bęza

3 grudnia 2014r . "Jesienne recytowanie"

                  Po raz drugi w naszej szkole odbył się wieczór poetycki  JESIENNE RECYTOWANIE „Mimozami jesień się zaczyna…”.Wzięli w nim udział uczniowie klas od „O” do III gimnazjum. Recytacje wierszy przeplatane były prezentacjami multimedialnymi  z podkładem muzycznym o tematyce jesiennej. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność, a dyrektor Zbigniew Bukowski wręczył recytatorom pamiątkowe dyplomy oraz (dla regeneracji po „wysiłku”) czekolady. Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział i serdecznie zapraszamy za rok.
Lidia Bęza, Mariusz Bęza

Konkurs literacki rozstrzygnięty

Jury, w składzie: Zbigniew Bukowski, Agata Oporowska, Lilianna Kawała i przedstawiciel samorządu uczniowskiego, po burzliwych obradach postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody dla uczniów gimnazjum i trzy równorzędne nagrody dla uczniów szkoły podstawowej.

„Mistrzowie słowa” z gimnazjum:

Uczeń klasy I – Kacper Kawała
Uczennica klasy II – Martyna Barczak
Uczennica klasy III – Dorota Bączkiewicz

„Mistrzowie słowa” ze szkoły podstawowej:

Uczeń klasy IV – Mikołaj Włodarz
Uczeń klasy V – Filip Mrugas
Uczennica klasy V – Kornelia Łyszczarz

Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ odważyliście się zmierzyć z niełatwą sztuką pisania, a w szczególności tworzenia. Udowodniliście także, że Wasza wyobraźnia, otwartość na świat i ciekawość świata nie znają granic i potraficie w swoim ojczystym języku snuć ciekawe opowieści.

Lilianna Kawała

14.11.2014 Konkurs na Ekozabawkę rozstrzygnięty

            Drodzy Ekolodzy, konkurs na „EKO-ZABAWKĘ”, został rozstrzygnięty.
Jury w składzie: Anna Brewko i Katarzyna Czarnecka wyłonili zwycięzców.  Wybór nie był łatwy gdyż wszystkie prace mieściły się w kryteriach konkursowych. Prace wykonane były bardzo estetycznie, pomysłowo i kreatywnie. Świadczy to tylko o tym, iż mamy w szkole wyjątkowo zdolnych oraz ambitnych uczniów i uczennice. Zaskoczyła nas również (bardzo pozytywnie !)  ilość Eko-Zabawek - dzięki temu nasz hol szkolny choć na parę dni zrobił się bardzo kolorową mini wystawą sztuki współczesnej.  Do wygrania było wiele ciekawych i cennych nagród, które dostaliśmy dzięki uprzejmości Pani Krystyny Sędziak – za współpracę oraz zaangażowanie w życie szkoły serdecznie DZIĘKUJEMY !!!!
Serdecznie dziękuję za udział w konkursie, nagrody i wyróżnienia zostaną rozdane w środę (19.11.14r.) na pierwszej lekcji w czasie apelu – ZAPRASZAMY !
Lista laureatów do pobrania tutaj >>>

08.11.2014 „Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków”

Takimi słowami rozpoczęła się w naszej szkole uroczystość obchodów 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Swój szacunek dla „wszystkich bohaterów narodowych: od czasów najdawniejszych do współczesności, tych znanych z imienia i nazwiska i tych, których imion nie znamy”, postanowiliśmy okazać  poprzez   wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Wszyscy odświętnie ubrani, przystrojeni w kotyliony, wyposażeni w specjalnie przygotowany śpiewnik patriotyczny włączyliśmy się w śpiew, doskonale przygotowanego przez panią Katarzynę Czarnecką, chóru szkolnego. Śpiewając opowiadaliśmy historie o partyzanckich marszach i o żołnierzach biegnących do ataku przy wybuchach pocisków...
Starsi koledzy  starali się  w przystępny sposób przybliżyć maluchom i przypomnieć gimnazjalistom najważniejsze wydarzenia z historii Polski oraz działania Polaków związane z walką o odzyskanie niepodległości przygotowując tematyczną  gazetkę  i prezentację multimedialną. Pamiętaliśmy również o naszym patronie Wincentym Witosie i jego roli w budowaniu niepodległej ojczyzny. Już na sam koniec uroczystych obchodów delegacja złożona z przedstawicieli samorządu i  Pana Dyrektora zapaliła symboliczny znicz pamięci przed obeliskiem upamiętniającym lokalnych bohaterów walki o wolność.
 Aktywnie uczestnicząc w uroczystości udowodniliśmy, że„patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc”.
Samorząd Szkolny pod opieką p. Danuty Stefańskiej. 

05.11.2014 „PAMIĄTKI I TRADYCJE RODZINNE”

„Pamiątki i tradycje rodzinne” - tak brzmiał temat lekcji historii przeprowadzonej w klasie IV. W związku z tym uczniowie przynieśli do szkoły ciekawe przedmioty przechowywane w domach i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Opowiadali także historie z nimi związane. Wśród licznych fotografii, także bardzo starych, np. fotografia z 1911 r., na której uwiecznione zostało wesele prababci Jakuba Ptasika, biżuterii rodzinnej (broszki, spinki, zegarek) , przedmiotów codziennego użytku (młynek do kawy), znalazły się także prawdziwe rarytasy – czapka, jaką nosili uczestnicy powstania wielkopolskiego, miniatura Orderu Krzyża Kawalerskiego Polonia Restituta – pamiątki po pradziadku Mikołaja Włodarza oraz niemiecki aparat fotograficzny sprzed około 80 – ciu lat, należący do rodziny Państwa Wiśniewskich. Pamiątki te uświadomiły dzieciom, że historia jest blisko nas i dotykamy jej na co dzień, a także tworzymy ją sami – nierzadko nie zdając sobie z tego sprawy.
                                                                                  Lilianna Kawała

 23.10.2014 Witkowo. Zapach świeżego pieczywa, czyli poznajemy zawody

„ABC chleba chcę,
lecz i wiedzieć mi się godzi,
z czego też to chleb się rodzi.”

     W dniu 23 października 2014 roku dzieci z klas 01 i 02 udały się na wycieczkę edukacyjną do piekarni „GLANC” w Witkowie. Na miejscu miały okazję zobaczyć najważniejsze pomieszczenia piekarni i sprzęt ułatwiający pracę piekarzom. Największe zaciekawienie u dzieci wzbudziła maszyna rozdzielająca ciasto na małe kuleczki, a także łopata służąca do wyciągania chleba z pieca, która była tak długa, że mogły ją chwycić jednocześnie. Przedszkolaki przyjrzały się kolejnym etapom procesu pieczenia chleba – od  przesiania mąki do gotowego wypieku. Nauczyły się także rozróżniać ziarna, które dodawane są do pieczywa. Największą radość jednak, sprawiło dzieciom formowanie ciasta według własnego pomysłu. Podczas gdy bułeczki się piekły, przedszkolaki degustowały słodkie pyszności przygotowane przez pracowników piekarni. Na zakończenie wycieczki każde dziecko otrzymało „Dyplom Małego Piekarza” no i oczywiście własnoręcznie wykonane wypieki.                                                                                                       
 Serdecznie dziękujemy właścicielce piekarni,  pani Honoracie Glanc oraz wszystkim pracownikom za możliwość poznania pracy piekarza i niezwykłą gościnność.
Dorota Ławicka, Agnieszka Waleriańczy
k

18-19.10.2014 Zlot Szkolnych Kół PCK

W dniach 18-19.10.2014 w Straduniu koło Trzcianki odbył się XXIV Zlot Młodzieży Szkolnych Kół PCK gminy Kostrzyn im. Antoniny Stachowiak. Spotkanie liderów młodzieży czerwonokrzyskiej polegał na poszerzaniu wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu oraz bardzo intensywnych ćwiczeniach w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzynie, którzy posiadają bardzo dobre przygotowanie w zakresie  ratownictwa drogowego. Młodzież została podzielona na dwie grupy, którym dowodziło kilkoro druhów. Każdy zespół miał za zadanie przedstawić zachowanie się podczas nagłych wypadków. Uczestnicy trenowali resuscytację na fantomie.  Spotkania tego typu są bardzo ważną i potrzebną inicjatywą, ponieważ uświadamiają młodzieży jak dużą rolę odgrywa szybka reakcja i pomoc poszkodowanym, a także kształcą, jak tej pomocy należy udzielać.
Katarzyna Markiewicz

16.10.2014 Ostrów Tumski, czyli co tak naprawdę trzeba tutaj zobaczyć?

            16.10.2014r. zapamiętamy, jako fascynujące spotkanie z historią. Był mglisty, jesienny poranek. Uczniowie klasy czwartej, wraz z grupą kolegów z klas, piątej i szóstej, wybrali się do Poznania, aby znaleźć się w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego(ICHOT – Brama Poznania) . W miejscu tym zderzają się dwa światy: piękny, nowoczesny gmach o bardzo ciekawej architekturze, nawiązujący do współczesnych czasów, z odległą przeszłością. Ostrów Tumski, to miejsce na mapie Poznania, w którym każda Polka i Polak powinni się znaleźć. Zgłębialiśmy więc niezwykłe tajemnice i fascynujące opowieści związane z wyspą i jej dawnymi mieszkańcami. Zetknęliśmy się z ponad tysiącletnią historią tego miejsca. Odwiedziliśmy też Bazylikę Archikatedralną pw św.Piotra i św.Pawła w Poznaniu, która jest jednym z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrą od 968r. W Katedrze uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych, polegających na odnalezieniu zabytków wskazanych na planie, który otrzymaliśmy na początku zajęć. Duże wrażenie zrobiły na nas podziemia . Zobaczyliśmy tam fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski – Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. W innych kryptach spoczywają doczesne szczątki arcybiskupów poznańskich. To była ciekawa lekcja historii.
                                                                                  Uczniowie klasy IV z wychowawcą

10.10.2014„Od juniora do seniora”

Pod takim hasłem 10 października 2014 roku, na nowo utworzonym boisku przy Zespole Szkół w Czerlejnie odbył się turniej piłki nożnej.
W rozgrywkach uczestniczyło 27 chłopców, którzy zostali podzieleni na 6 drużyn. Skład drużyn był zróżnicowany pod względem wiekowym, znaleźli się wśród nich nawet  dorośli (pan dyrektor Zbigniew Bukowski, pan Piotr Smoliński i pan Waldemar Kukuła). Po rozegraniu meczy w grupach odbyły się półfinały i na zakończenie rozegrano mecz o pierwsze miejsce. Zwycięska drużyna otrzymała puchar oraz getry sportowe. Najlepszym strzelcem okazał się Przemek Mieloch z klasy V z dorobkiem 7 goli, a nagrodę dla najmłodszego zawodnika otrzymał sześciolatek – Antoś Książek. Na zakończenie, w przyjaznej atmosferze spośród wszystkich uczestników rozlosowano nagrodę specjalną (piłkę nożną).  
 Udział w turnieju wpłynął pozytywnie nie tylko na rozwój fizyczny, ale również na charakter uczniów, popularyzując wśród nich wolę walki, zasady fair- play, życzliwość wobec przegranych i wygranych, koleżeńskość czy współpracę w zespole.

Daria Wachowicz
fot. Katarzyna Markiewicz

9 października 2014. Lotnisko w Powidzu 

                 Dnia 9 października uczniowie klasy II i III naszej szkoły, pod opieką p. Małgorzaty Borowskiej, p. Lidii Bęzy, ks. Andrzeja Stefańskiego oraz towarzyszących mam, odwiedzili jednostkę wojskową w Powidzu. Po poznańskich Krzesinach i Łasku jest to kolejna, nowoczesna baza wojskowa z największym wojskowym lotniskiem w Polsce. To tutaj lądują i startują potężne samoloty transportowe, stacjonują myśliwce F-16 oraz  "polskie" Herculesy (otrzymane od USA).
Nasi uczniowie wykazali wiele zainteresowania wnętrzami tych „metalowych ptaków” oraz odwagą żołnierzy – pilotów, skoczków spadochronowych. Zadawali mnóstwo pytań, na które nasi wojskowi przewodnicy odpowiadali z żołnierską energią. Wiele emocji wniosła możliwość „mini treningu” z założonym plecakiem ze spadochronem - co ukazują poniższe zdjęcia - oraz zobaczenia ogromnej powierzchni rozwieszonego spadochronu, a także precyzji jego składania. Mieliśmy również okazję wejść do łodzi ratunkowych – pontonów, wyposażonych w „dach”, obejrzenia urządzeń ratujących życie ludności cywilnej oraz pilotom i skoczkom spadochronowym w przypadku katastrofy lotniczej.
Widzieliśmy pasy startowe, drogi kołowania, hangary oraz startujący samolot.
To największe w Polsce wojskowe lotnisko dysponuje dwoma pasami startowymi. Jeden z nich ma 3500 metrów (poznańska Ławica ma o kilometr krótszy). Z Powidza będą wylatywać główne transporty zaopatrzenia polskich żołnierzy w Afganistanie oraz na inne potencjalne misje zagraniczne. Baza lotnicza w Powidzu ma ponad 50 lat.           

Lidia Bęza

29.09.2014  A w szkole już po wyborach…

W poniedziałek, 29 września 2014 r. odbyły się w naszej Szkole wybory do Samorządu Szkolnego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.
Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Rady  Samorządu Szkolnego:
Przewodniczący: Weronika Krakowska
Zastępca przewodniczącego: Lidia Tarłowska
Członkowie:
Alan Chudziński
Dorota Bączkiewicz
Aleksandra Koprucka

Rowerzyści z Czerlejna znów bezkonkurencyjni…

Szkoła Podstawowa w Kostrzynie była gospodarzem Finału Powiatowego XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do udziału w konkurencjach przystąpiły drużyny z 13 szkół podstawowych z powiatu poznańskiego. Uczestnicy wykazywali się znajomością przepisów ruchu drogowego, odpowiadając na pytania zawarte w teście, a także umiejętnością bezpiecznego poruszania się po placu manewrowym, udzielania I pomocy przedmedycznej oraz sprawnością i odwagą podczas pokonywania toru przeszkód.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czerlejnie w składzie: Patrycja Fordon, Michalina Anioła, Przemysław Mieloch i Jakub Ukleja zajęli I miejsce drużynowo w klasyfikacji gminnej i jednoczenie wysokie IV miejsce w finale powiatowym dla szkół podstawowych. Prezes Fundacji Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych „Kierowcy-Dzieciom” wręczył uradowanym rowerzystom statuetkę. Gratulujemy dzielnym rowerzystom, szczególnie tym najmłodszym, udanego debiutu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach popularyzujących świadome i bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym.
Beata Andrzejczak

Konkurs Matematyka w obiektywie”

Organizujemy konkurs MATEMATYCZNY - ale spokojnie nie trzeba nic liczyć. Tutaj będzie ważna kreatywność i pomysł !!!!Należy w najbliższym otoczeniu, znaleźć coś co będzie nam się kojarzyć z jakimś działaniem matematycznym, liczba, funkcją itp........ i ująć to na zdjęciu !!!!!!
Wszelkie informacje są na plakacie w holu głównym : KONKURS MATEMATYKA W OBIEKTYWIE. Zachęcam również do odwiedzenia strony konkursowej oraz obejrzenia zdjęć z poprzedniej edycji konkursu. Pani Katarzyna Markiewicz służy również pomocą fachową przy samej realizacji zdjęć ( udostępni aparat oraz pomoże zrobić piękne ujęcie i obróbkę zdjęcia) . Dokładne informacje na plakacie do pobrania tutaj >>>
Zachęcam

Anna Brewko

16.09.2014r. Przyroda nad stawem

We wtorek, 16 września 2014 r. klasa piąta gościła przedstawicieli Fundacji Biblioteka Ekologiczna, którzy poprowadzili zajęcia z przyrody pn. „Pozaszkolne warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu ochrony przyrody, środowiska i gospodarki wodnej”. Dwoje studentów z UAM w Poznaniu, obładowanych różnego rodzaju sprzętem do badań, zabrało nas nad staw koło kościoła. Za pomocą obserwacji w naturalnych warunkach mogliśmy poznać różne formy glonów, rośliny i zwierzęta oraz ich miejsce występowania w zbiorniku wodnym. Po raz pierwszy obserwowaliśmy np. larwy komarów. Dowiedzieliśmy się także, że tak pięknie kwitnąca w stawie roślina nazywa się łączeń baldaszkowaty. Czy ktoś wie jak tą nazwę zapamiętać ?

14.09.2014 Uroczystość patriotyczna w Janowie

14 września 2014 roku, odbyła się uroczystość patriotyczna w Janowie w 71. rocznicę zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów Armii Krajowej w Wielkopolsce .W wydarzeniu udział wzięła również delegacja Zespołu Szkół w Czerlejnie reprezentowana przez poczet sztandarowy, nauczycieli i młodzież. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 od wspólnego odśpiewania Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie odbyła się polowa msza święta i odczytany został  Apel Poległych. Ostatnim punktem tegorocznego święta było złożenie wiązanki kwiatów pod kapliczką Chrystusa Frasobliwego.

13.09.2014 Rajd Rowerowy po Gminie Kostrzyn

Przepiękna jesienna pogoda była uzupełnieniem bogatego programu Rajdu Rowerowego po Gminie Kostrzyn, który odbył się w sobotę, 13 września 2014 r. Grono 65 uczestników rajdu spotkało się na parkingu szkoły w Czerlejnie, gdzie każdy uczestnik otrzymał kamizelkę odblaskową, pamiątkowy znaczek rajdowy oraz mapkę z trasą. Po około 15 km jazdy wszyscy spotkali się przy figurce Chrystusa w Janowie, zbudowanej w  miejscu zrzutu lotniczego dla Armii Krajowej. Krótka prelekcja Pana Kazimierza Matyska, miejscowego regionalisty była jednocześnie krótką lekcją historii na temat genezy budowy tej figurki i zapoznaniem z historią wydarzeń, jakie tutaj zaszły w czasie II wojny światowej. Był tutaj także czas na skorzystanie z serwisu napojów i poszperanie w lesie w poszukiwaniu grzybów. Następnie rowerzyści udali się do Gułtów, gdzie dzięki uprzejmości Pani Marii Mikołajczak turyści zwiedzili reprezentacyjne wnętrza parteru, przepięknie odrestaurowanego pałacu barokowo – klasycystycznego w Gułtowach.  Największe wrażenie na wszystkich zwiedzających zrobiły freski sali balowej oraz sala marmurowa. ( warto to zobaczyć ! ). Kolejny punkt programu rajdu to wigwam w Drzązgowie. Chętni mogli wziąć udział w Turnieju Strzeleckim o Puchar Sołtysa Czerlejna. Po bardzo pasjonującym finale to trofeum trafiło do Mateusza Stachowiaka a wręczone zostało przez fundatora, Pana Sołtysa Zygmunta Skubiszaka ( któremu jednocześnie dziękujemy za zorganizowanie tego punktu programu ) oraz Komisarza Rajdu Pawła Kubiaka. Jednocześnie wszyscy porządnie zgłodniali już uczestnicy rajdu skosztowali grochówkę z kotła. Były także jabłka od firmy Sok Pol. Był to jednocześnie ostatni punkt programu, przed uczestnikami pozostała powrotna droga do Czerlejna. Wszyscy uczestnicy postanowili ponownie spotkać się w przyszłym roku i wyrazili nadzieję, że tego typu imprez będzie w przyszłości znacznie więcej.
Bo nasza Gmina jest naprawdę ciekawa

12.09.2014 Gra terenowa w Drzązgowie

12 września w Drzązgowie odbyła się gra terenowa dla uczniów gimnazjów z Giecza, Środy Wlkp. Drzązgowa, Brzeźna i Czerlejna. Z naszej szkoły wzięło w niej udział siedmioro uczniów pod opieką pani Darii Wachowicz i Weroniki Szumigały. Tematem gry była II wojna światowa. Gimnazjaliści mieli okazję strzelać z karabinu, nauczyć się podstaw alfabety Morse’a, rzucać granatem do celu czy szukać min ukrytych pod ziemią. W ostatecznej kwalifikacji gimnazjaliści z Czerlejna zajęli IV miejsce.

01.09.2014 Uroczysty początek i nowe boisko

W poniedziałek, dnia 1 września 2014 roku, 184 uczniów naszej Szkoły rozpoczęło nowy rok szkolny ( 27 uczniów  oddziału przedszkolnego, 128 uczniów szkoły podstawowej i 59 uczniów gimnazjum. Najliczniejszą klasą jest klasa druga gimnazjum, która liczy 24 uczniów. „Najskromniejszą” klasą jest klasa trzecia szkoły podstawowej licząca tylko 11 uczniów. Rada pedagogiczna liczy 13 nauczycieli ( 12 i Pan Dyrektor ) zatrudnionych  na pełnym etacie i 9 nauczycieli niepełnozatrudnionych. Po krótkim spotkaniu w budynku szkoły przeszliśmy na teren nowego boiska szkolnego, gdzie nastąpiło jego poświęcenie i uroczyste przecięcie wstęgi. Boisko zostało zbudowane i wyposażone dzięki inicjatywie sołtysa Czerlejna, Pana Zygmunta Skubiszaka, który wraz z Radą Sołecką oraz Grupą Odnowy Wsi Czerlejno wykorzystał środki funduszu sołeckiego i pozyskał zewnętrzne środki finansowe. W imieniu uczniów naszej Szkoły serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ufundowali nam ten wspaniały prezent !!!

12-20.07.2014 Szare k. Milanówki „U źródeł Wisły”

Po raz kolejny dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Czerlejnie wzięły udział w letnim wyjeździe wakacyjnym. Tegoroczne kolonie odbyły się w dniach 12-20.07.2014 w miejscowości Szare koło Milówki. 
Na kolonię wyjechało 46 uczestników pod opieką czworga wychowawców. W czasie dziewięciodniowego pobytu w górach uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem, jakim było poznanie „źródeł Wisły”. Szlakiem Kazimierza Sosnowskiego udało się nam zdobyć szczyt Baraniej Góry, zobaczyć Białą i Czarną Wisełką, trasą Pętli Beskidzkiej zwiedzić Beskid Żywiecki, a także odwiedzić Istebnę, Koniaków,  Ustroń i Wisłę.
Dzięki zajęciom w Galeria Sztuki Regionalnej - "Chacie na Szańcach" uczestnicy uzyskali informacje na temat historii, tradycji i zwyczajów regionalnych. Szczególną uwagę wzbudziły koniakowskie koronki i instrumenty ludowe. Z kolei wizyta w bacówce pozwoliła na przyjrzenie się procesom wyrobu buncu, korbocy i oscypków. Ponadto pobyt w Ośrodku Edukacji Ekologicznej umożliwił poznanie flory i fauny Beskidów, a także przybliżył młodzieży potrzeby lasów tego regionu.
W Wiśle młodzież miała okazję zwiedzić Galerię Adama Małysza, gdzie znajduje się cały dorobek sportowy mistrza narciarstwa, a także zobaczyć jego figurę z białej czekolady.   Zwieńczeniem pobytu w Wiśle był wjazd wyciągiem na skocznię Malinkę.
Wielu pozytywnych wrażeń dostarczyło spotkanie z mamą Łukasza i Pawła Golców, która opowiadała o ciekawostkach regionu, a przede wszystkim o nauce, pracy i karierze muzycznej swoich synów. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem, pamiątkowymi zdjęciami i autografami. 
Uroki gór można było podziwiać podczas wjazdu kolejką gondolową na Szyndzielnię. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również pobyt na Górze Żar. Tutaj młodzież zobaczyła elektrownię szczytowo-przepompową, lotnisko szybowcowe i świetnie bawiła się w parku linowym oraz na torze saneczkowym i pontonowym. 
Wehikuł czasu w Interaktywnym Muzeum Browaru w Żywcu rozpoczął wędrówkę przez kolejne sale będące okazją do poznania historii jego dynamicznego rozwoju
na tle towarzyszących wydarzeń historycznych. Niepowtarzalnego klimatu dodały bogate scenografie i treści multimedialne.
Program kolonii ukierunkowany był na zajęcia socjoterapeutyczne, dzięki którym młodzież nabywała umiejętności komunikacji interpersonalnej i pracy w zespole.  Ponadto obejmował on szeroki wachlarz zajęć, służących upowszechnianiu aktywnego spędzania wolnego czasu.  Dzieci miały również możliwość wzięcia udziału w zajęciach sportowych, rekreacyjnych, artystycznych. Poznały mnemotechniki i możliwości ich stosowania. Przy pięknej pogodzie korzystały z basenu i kąpieliska.
Program tegorocznego wypoczynku realizowany był w ramach projektu Uczniowskiego Klubu Sportowego „UKS Czerlejno”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Kolonię udało się zrealizować dzięki wieloletniej współpracy Zespołu Szkół w Czerlejnie, Parafii pw. NMP w Czerlejnie, komisji ds. PiRPA Gminy Kostrzyn, Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie.
Składamy serdeczne podziękowania Burmistrzowi Gminy Kostrzyn za pokrycie kosztów podróży i wszystkim darczyńcom za fundusze, które znacząco wpłynęły na podniesienie poziomu atrakcyjności kolonii.

30.06.2014   Wesołe śpiewanie o pieskach

Ogromnym sukcesem zakończył się występ naszych śpiewających dziewczyn na uroczystości wkopania pierwszej łopaty na budowie schroniska dla zwierząt w Skałowie. Grupa naszych uczennic, przygotowana przez Panią Kasię, perfekcyjnie zaśpiewała kilka piosenek o pieskach w obecności bardzo szacownych gości w osobach Pana Starosty Poznańskiego, Pana Jana Grabkowskiego oraz  11 burmistrzów i wójtów z gmin budujących schronisko a także licznych przedstawicieli mediów. Grupę mogliśmy ( i jeszcze możemy ) oglądać w Teleskopie (http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/30062014-godz-1730/15864052 , Telewizji Swarzędz  http://www.telewizja-swarzedz.pl/serwis,1825 oraz w TV Wielkopolska  http://tvwielkopolska.pl/index.php/poznan-aktualosci?start=64.

27.06.2014 Pożegnanie roku szkolnego

I to już koniec. Dzisiejsza poranna uroczystość zakończyła kolejny rok szkolny. Było przemówienie Pana Dyrektora, wiele nagród i wyróżnień za całoroczną naszą pracę ( o której mogliście poczytać na naszej stronie internetowej ), były świadectwa „z paskiem” oraz nagroda specjalna od Burmistrza Pana Pawła Iwańskiego dla najlepszego absolwenta szkoły podstawowej, dla Kacpra Kawały. Po uroczystości rozeszliśmy się do poszczególnych klas na spotkania z wychowawcami i rozdanie świadectw.

26.06.2014 Pożegnanie absolwentów

W czwartek 26 czerwca 2014r odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy III gimnazjum. Na uroczystość przybyli rodzice absolwentów, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Absolwenci odebrali świadectwa, nagrody książkowe za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce (Joanna Olesiak, Dagna Tarłowska, Aneta Pruss, Aleksandra Janczar, Natalia Sucharska i Hubert Niemczal ), za działalność wolontariacką w ramach Szkolnego Koła PCK ( 14 uczniów ) oraz w organizacjach uczniowskich ( Dagna Tarłowska, Karolina Smordowska, Aleksandra Janczar, Hubert Niemczal ). Nagrody rzeczowe za osiągnięcia sportowe i godne reprezentowanie szkoły otrzymali: Aneta Pruss, Natalia Sucharska, Aleksandra Janczar, Patryk Koprucki, Jakub Kozerski, Łukasz Fordon i Hubert Niemczal  a  Karolina Smordowska i Aleksandra Janczar otrzymały nagrody za reprezentowanie szkoły w konkursach wokalnych.
Młodzież pożegnała się ze szkołą humorystycznym przedstawieniem wspominając swoją szkolną działalność artystyczną. Ta część rozbawiła  i jednocześnie wzruszyła zebranych gości.
Te niezapomniane chwile uświetniły również przemówienia Dyrektora Szkoły Zbigniewa Bukowskiego , który szczególne słowa uznania skierował do rodziców, dziękując za okazane wsparcie i zaangażowanie oraz Burmistrza Gminy Kostrzyn Pawła Iwańskiego. Gratulacje oraz dyplom  z rąk Pana Burmistrza otrzymała najlepsza absolwentka - Joanna Olesiak.
Na zakończenie prowadzący podziękowali nauczycielom za trud pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz rodzicom za pomoc, wsparcie i miłość.
Wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.
                                                                                                Daria Wachowicz i Koło Dziennikarskie

17.06.2014 Muzyka Mistrzów

„Przygotujcie piękne, koncertowe stroje. Niech zapanuje idealne cisza. Oto rozpoczyna się koncert mistrzowski.” Tak rozpoczęła prowadząca kolejne nasze spotkanie z muzyką, w ramach Artystycznego Kogla Mogla. Tym razem zapoznaliśmy się z muzyką klasyczną. Muzycy zaprezentowali nam sylwetki znanych kompozytorów, wirtuozów i ich najznamienitsze dzieła. Spotkanie odbyło się w zaimprowizowanej „filharmonii” ( czytaj: naszej szkolnej sali gimnastycznej ). Artyści prezentowali muzykę, którą trzeba przyznać rzadko słuchamy na co dzień, wykorzystując takie instrumenty jak pianino ( w wersji elektronicznej ), skrzypce i fagot. Ten ostatni był nam zupełnie nie znany. To takie dwie rury o łącznej długości ponad 250 cm, połączonych ze sobą tzw. kolankiem. Nazwa tego instrumentu kojarzyła nam się tylko z nazwą zespołu Bracia Figo Fagot. Jednocześnie koncert ten był ostatnim z cyklu tegorocznych naszych spotkań z muzyką, co było okazją to pożegnania i podziękowania gościom za wspólne artystyczne uniesienia.

11.06.2014   Wyprawa do Gułtów

Kolejna wyprawa klasy czwartej w ramach czwartej godziny wf to Gułtowy. Gościli nas nasi rówieśnicy ze szkoły w Gułtowach. Mieliśmy przyjemność zwiedzić budynek szkoły, następnie poszliśmy obejrzeć ich boisko do piłki nożnej. Na tym boisku swe mecze rozgrywają dorośli mieszkańcy tej miejscowości, jako GKS Gułtowy. Ostatni punkt zwiedzania to przepiękny park z świetnie odrestaurowanym pałacem klasycystycznym w centrum. Dzisiejszy dzień był bardzo upalny, dlatego zrezygnowaliśmy z marszu przez Drzązgowo do Klon, a skierowaliśmy się na bardzo ciekawy plac zabaw przy szkole, a następnie do sklepu na lody i napoje. Przy sklepie byliśmy świadkami jak zajechał na zakupy miejscowy ksiądz proboszcz w nietypowym jak na tą profesję stroju harlejowca przepięknym motocyklem marki Honda z napisem „Edaklecha”.

08.06.2014   20 lat minęło

„ Wiele ciekawych zabaw i atrakcji, a prawie wszystko za darmo. Duża frekwencja i piękna pogoda. Najciekawsze konkurencje to  skoki w workach, rzucanie pyrą, toczenie balotów  i poszukiwanie bejmów – tak skomentowały Festyn „20 lat minęło” nasze koleżanki: Martyna z IV i Daria z III. Festyn, z okazji 20 lat budynku Szkoły, został zorganizowany przez Zespół Szkół w Czerlejnie dzięki pomocy Rady Sołeckiej w Czerlejnie oraz Banku Spółdzielczego w Kostrzynie oraz firmom: Staszak-Włodarz, GS Kostrzyn, Agrochest, Jan Dobrasz, Jakub Witkowski, M.D.Prządakowie, M.G. Paczkowscy, „Jana” Środa i wielu innym przyjaciołom Szkoły. Zespół Strefa Zero przygotował muzykę, która towarzyszyła gościom oraz 24 zespołom, które odważyły się zmierzyć z konkurencjami rekreacyjnymi. Po zaciętej walce zwycięska okazała się drużyna w składzie: Michał Rzechaczek, Adam Popieliski i Tomasz Urban. Zespół Michała nieznacznie pokonał drużynę „Eryka”, czyli Eryka i Kacpra Sędziaków oraz Darii Tarłowskiej. Poza udziałem w konkurencjach mogliśmy podziwiać wystawę fotografii absolwentów naszej szkoły i przepiękne zabytkowe samochody. Mogliśmy się przejechać autentyczną kolejką, poskakać na bardzo gorącej zjeżdżalni, czy spróbować szczęścia w loterii. Oczywiście, nie zabrakło lodów i napojów ( a wszystko za darmo ! ).

18.06.2014 FIlmowcy na podium.

Zespół uczniów z Gimnazjum w Czerlejnie, w  składzie: Aleksandra Koszarek, Monika Kniat, Dominika Mróz zajął III miejsce w Powiatowym Konkursie Informatycznym  „POMOC DYDAKTYCZNA - 2014”  za film “Układ Słoneczny”.
Laureatkom gratulujemy !!!  Film możecie zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=QaIcGdid8f8.

Katarzyna Markiewicz

28.05.2014 Dzień Matki

Dnia 28 maja br. w sali nr 20 zebrały się zaproszone mamy z okazji  ich święta. Wszystkie z ogromnym zaciekawieniem oglądały przygotowany prze klasę I program artystyczny. Były piosenki, wiersze, a także inscenizacje i taniec - w wykonaniu dziewczynek. Mamy otrzymały od swoich dzieci własnoręcznie wykonane serca techniką decupage, laurki oraz kwiatki z bibuły. Wzruszone i szczęśliwe zaprosiły wszystkich na słodki poczęstunek.

23.05.2014 Czerlejno

23 maja uczniowie klas I-III mieli możliwość wykonania upominków dla swoich mam techniką decupage. Na przygotowane już podłoże w kształcie serca naklejali oni fragmenty serwetek. Wszystkim dzieciom bardzo podobała się ta forma zajęć.
Lidia Bęza

21.05.2014 Chemia w pigułce

Do Naszej Szkoły zawitali naukowcy z Centrum Chemii w małej Skali z Torunia.. Uczniowie klas VI szkoły podstawowej oraz I, II i III gimnazjum mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych. Klasy podzielono na dwuosobowe zespoły, których zadaniem było przeprowadzanie różnorodnych doświadczeń chemicznych pokazywanych przez prowadzących.
Doświadczenia były prowadzone pod kątem podstawy programowej dla gimnazjum co drugo- i trzecioklasistom dawało możliwość ciekawej powtórki materiału, natomiast dla uczniów klas młodszych, umożliwiało wprowadzenie wiedzy teoretycznej w praktyczną.
Naukowcy prowadzili warsztaty w sposób bardzo wesoły i humorystyczny, co dodatkowo urozmaiciło zajęcia. Wchodząc do sal lekcyjnych widać było wydobywające się płomienie  z probówek oraz  uśmiech zadowolonych uczniów – bezcenne.
Uczniowie wytwarzali acetylen, wodór i tlenek węgla (IV) oraz pokrywali złote monety srebrnymi powłokami. Palili, gasili, łączyli i rozdzielali czyli wszystko co w chemii najciekawsze. To i wiele innych samodzielnie przeprowadzonych przez uczniów doświadczeń zakończył pokaz w sali gimnastycznej.
Tematem przewodnim pokazu były właściwości alkoholi. Naukowcy wraz z wybranymi uczniami pokazywali jakie właściwości mają alkohole i różne metale oraz co wynika z ich połączenia. Najciekawszą właściwością alkoholu jaką pokazano nam na pokazie była lotność i palność ich oparów. Dzięki tym właściwościom płonące ławki nie spalały się a uczniowie bez żadnych oznak oparzenia trzymali w dłoniach żywy ogień. Jak to możliwe?? Dlaczego ogień nie trawił drewna i nie parzył skóry ??
Zapraszam na lekcje chemii – tam się wszystkiego dowiecie

Anna Brewko
       

20.05.2014 Gimnazjaliści u powidzkich lotników

Grupa 46 gimnazjalistów z opiekunami i Panem Dyrektorem odwiedziło Jednostkę Wojskową w Powidzu.
 W wycieczce wzięli udział uczniowie II i III gimnazjum, a jej celem było przedstawienie młodzieży specyfiki pracy żołnierza zawodowego oraz różnorodność profesji i specjalizacji jakie się z tym zawodem wiążą.
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego  w Powidzu jest jednostką wojskową szczebla taktycznego, przeznaczoną do organizacji i nadzoru zabezpieczenia transportu lotniczego na korzyść wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych oraz realizacji zadań w ramach lotniczego systemu poszukiwania i ratownictwa (SAR).
Dzięki uprzejmości Dowódcy mieliśmy możliwość zwiedzenia lotniska oraz obejrzenie wszystkich statków powietrznych jakie tam stacjonują. Naszym przewodnikiem był rzecznik prasowy 3. SLTr kapitan Włodzimierz Baran, który oprócz wiedzy technicznej przedstawił nam również rys historyczny lotniska w Powidzu.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie hangaru technicznego, w którym znajdowały się samoloty transportowe M-28 Bryza oraz śmigłowce Mi-17 i W-3 Sokół. Kolejnym etapem było zwiedzenie płyty lotniska gdzie mieliśmy szczęście być świadkami lądowania samolotu bojowego SU-22 ze Świdwina. Następnie przemieściliśmy się koło starego „domku pilota” gdzie oglądaliśmy samoloty bojowe Su-20 oraz zapoznaliśmy się z ich historią stacjonowania na lotnisku w Powidzu.
Ostatnim etapem zwiedzania było odwiedzenie jednego z najbardziej nowoczesnych hangarów w Polsce, gdzie stacjonują jedyne w Polsce największe samoloty transportowe C-130E Hercules.
Mieliśmy możliwość zwiedzenia Herkulesa również wewnątrz. Kpt. Baran zapoznał nas
z danymi technicznymi tego samolotu oraz przedstawił nam specyfikę przewozu towarów, sprzętu oraz pasażerów przez te wielkie transportowce.
Mogliśmy zapoznać się z wielkim przedziałem transportowym tego samolotu oraz kokpitem załogi gdzie zapoznano nas z urządzeniami się tam znajdującymi. Tzw. „wisienką na torcie” było zwiedzenie spadochroniarni. Specjaliści służby wysokościowo- ratowniczej przedstawili nam sprzęt treningowy przeznaczony do szkolenia skoczków spadochronowych, w który zostali przebrani nasi uczniowie oraz sprzęt ratowniczy dla załóg statków powietrznych m.in. kombinezony morskie oraz  tratwy ratunkowe wraz z ich wyposażeniem. Uczniowie mieli również możliwość ubrania się
w ćwiczebną uprząż spadochronową, po czym podniesieni pod sufit wierzy spadochronowej  mogli  poczuć namiastkę skoku ze spadochronem. Po parogodzinnej wycieczce zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.                   
                                                                                                    Anna Brewko

15.04.2014  Kostrzyn. Rowerzyści z Czerlejna znów bezkonkurencyjni…

Szkoła Podstawowa w Kostrzynie była gospodarzem Finału Powiatowego XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do udziału w konkurencjach przystąpiły drużyny z 13 szkół podstawowych z powiatu poznańskiego. Uczestnicy wykazywali się znajomością przepisów ruchu drogowego, odpowiadając na pytania zawarte w teście, a także umiejętnością bezpiecznego poruszania się po placu manewrowym, udzielania I pomocy przedmedycznej oraz sprawnością i odwagą podczas pokonywania toru przeszkód.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czerlejnie w składzie: Patrycja Fordon, Michalina Anioła, Przemysław Mieloch i Jakub Ukleja zajęli I miejsce drużynowo w klasyfikacji gminnej i jednoczenie wysokie IV miejsce w finale powiatowym dla szkół podstawowych. Prezes Fundacji Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych „Kierowcy-Dzieciom” wręczył uradowanym rowerzystom statuetkę. Gratulujemy dzielnym rowerzystom, szczególnie tym najmłodszym, udanego debiutu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach popularyzujących świadome i bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym.

Beata Andrzejczak

07.05.2014   „Afryka dla podróżnika”

W Zespole Szkół w Gułtowach odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy. Tematem konkursu były krajobrazy Afryki. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI : Kacper Kawała, który zajął III miejsce, Wojciech Olesiak i Miłosz Sędziak. 
Wszyscy trzej uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
                                                                                                                        Danuta Stefańska

30.04.2014 To już 35 lat...

Samorząd Uczniowski pamiętał o pięknym jubileuszu Pana Dyrektora i z okazji 35 lat jego pracy w zawodzie nauczyciela na krótkim apelu złożył gratulacje i życzenia Jubilatowi. Miłą niespodziankę sprawił wszystkim Pan Burmistrz Paweł Iwański, który także się pojawił na naszej uroczystości i złożył Panu Dyrektorowi życzenia od władz samorządowych. Wspólne nasze spotkanie wykorzystał Pan Paweł Kubiak, który za pośrednictwem Pana Burmistrza wręczył najlepszym badmintonistom szkoły okazałe medale.
Medalami zostali uhonorowani:
SP
dz.
Złoty -  Swendera Dagmara
Srebrny -  Golon Małgorzata
Brązowy - Kudlińska Małgorzata
chł.
Złoty -  Wilkanowski Kacper
Srebrny -  Janikowski Wiktor
Gimn.
dz.
Złoty -  Mróz Dominika
Srebrny -  Antczak Wiktoria
Brązowy -  Jóźwiak Patrycja
chł.
Złoty -  Wójcik Błażej
Srebrny -   Kozerski Jakub
Brązowy -  Kujawa Daniel

15.04.2014 „Rolnictwo wczoraj i dziś”

Nasi gimnazjaliści z klasy trzeciej:  Marcin Kucharski, Hubert Niemczal i Łukasz Olszewski w ramach realizacji projektu edukacyjnego, przygotowali zajęcia  na temat zmian zachodzących w polskim rolnictwie, a szczególnie w rolnictwie wielkopolskich wsi - Czerlejna i Czerlejnka. Trzeba przyznać, że  uczniowie doskonale wywiązali się ze swojego zadania. Oprócz często pojawiających się w projektach prezentacji multimedialnej, Hubert, Łukasz i Marcin przygotowali dwa własnoręcznie nakręcone filmy i ciekawe plakaty. Pierwszy z filmów przedstawiał wywiad z przedstawicielami dwóch pokoleń rolników z Czerlejnka, którzy bardzo ciekawie opowiadali, co zmieniło się w ich pracy przez lata. Drugi film przedstawiał całoroczny przebieg  prac polowych. Film był świetnie nakręcony i doskonale pokazywał jak wszechstronne i wydajne są  obecnie maszyny rolnicze. Na pozytywny odbiór przygotowanej prezentacji z pewnością  miało wpływ miejsce prezentacji. Prezentacja  odbyła się oczywiście w gospodarstwie rolnym. Naszym gospodarzem był Pan Rafał Niemczal, za co przy tej okazji serdecznie mu dziękujemy! Na zakończenie spotkania przy ciasteczkach i pysznych sokach uczniowie rozwiązali  przygotowany quiz. Ich zadaniem było rozpoznanie nasion podstawowych zbóż uprawianych w naszym kraju.

Papieska wystawa w Dominowie

W dniach przybliżających nas do kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 40 uczniów Zespołu Szkół w Czerlejnie wraz z nauczycielami, księdzem Proboszczem i panem Dyrektorem zwiedzili wystawę pamiątek po papieżu Janie Pawle II. Korzystając z zaproszenia Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie pana Aleksandra Kubiaczyka oraz Katechety pani Ireny Buczmy uczestniczyliśmy w ciekawej lakcji. Słuchając przemówień papieskich skierowanych do rodaków oglądaliśmy pamiątki, które Ojciec Święty otrzymał od pielgrzymów w czasie swojego pontyfikatu. Naszą szczególną uwagę zwróciliśmy na piuskę papieską ofiarowaną rodzinie Dziwiszów. Była to dla nas prawdziwa " uczta duchowa", która na długo pozostanie w naszych sercach.

Konkurs biblioteczny

W czasie poprzedzającym Święta Wielkanocne w bibliotece Zespołu Szkół w Czerlejnie został zorganizowany konkurs pt:"Pisanka wielkanocna". W konkursie bibliotecznym wzięło udział 19 uczniów, którzy wykazali się swoimi umiejętnościami plastycznymi. Wykonawcy wszystkich prac zostali nagrodzeni i otrzymali dyplomy
.

07-09.04.2014    W hołdzie błogosławionemu…

W dniach  7 – 9 kwietnia 2014r. przeżywaliśmy w naszej szkole czas szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Rekolekcje odbywały się pod hasłem: „ W hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II”. Młodzież należąca do Koła Misyjnego przygotowała i przedstawiła swoim koleżankom i kolegom oraz nauczycielom pantomimę do prezentacji multimedialnej pt: „Jan Paweł II – wzór godny naśladowania”. Pod kierunkiem  pani Katarzyny Czarneckiej wspólnym śpiewem ubogaciliśmy czas rekolekcji.
 Gościliśmy także pana  dr Artura Różańskiego, który przybliżył nam historię początków chrześcijaństwa w Polsce ( co według naszego Proboszcza Andrzeja miało ponoć nastąpić w Czerlejnie – przypis Redakcji ). Uczestniczyliśmy również w Drodze Krzyżowej, która odbyła się na terenie naszej miejscowości. Rekolekcje zakończyliśmy Mszą Świętą sprawowaną przez ks. proboszcza Andrzeja Stefańskiego.
                                                                                             Maria Różańska

01.04.2014  Pierwszy ważny sprawdzian

Ponad 350 tysięcy szóstoklasistów z całej Polski, w tym skromna grupka uczniów naszej szkoły, zmierzyło się dzisiaj z pierwszym ważnym egzaminem w swoim życiu - sprawdzianem na zakończenie szkoły podstawowej. Szóstoklasiści, którzy opuszczali salę nie narzekali na sprawdzian. Ich zdaniem pytania nie były trudne. W części z języka polskiego uczniowie musieli przeczytać tekst "Zaklęty dźwięk" Juliusza Jerzego Herlingera oraz zinterpretować wiersz "Muzyka" Jerzego Kamila Weintrauba z jego tomiku
wierszy "Wiersze i krajobrazy". Uczniowie musieli także napisać opowiadanie "Co dwie głowy to nie jedna" - o tym, jak koledzy/koleżanki wspólnie rozwiązują problem. Oprócz tego, na sprawdzianie szóstoklasiści pisali jeszcze krótkie ogłoszenie o zbiórce książek i zabawek organizowanej przez samorząd uczniowski. Były także zadania z matematyki. Zadania uczniowie zaczęli rozwiązywać tuż po godz. 9 i mieli na to 60 minut. Teraz testy trafią do egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki
zostaną umieszczone na zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Szóstoklasiści otrzymają je razem ze świadectwami na koniec roku szkolnego. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania w teście uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów. Sprawdzian ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

30.04.2014 To już 35 lat...

Samorząd Uczniowski pamiętał o pięknym jubileuszu Pana Dyrektora i z okazji 35 lat jego pracy w zawodzie nauczyciela na krótkim apelu złożył gratulacje i życzenia Jubilatowi. Miłą niespodziankę sprawił wszystkim Pan Burmistrz Paweł Iwański, który także się pojawił na naszej uroczystości i złożył Panu Dyrektorowi życzenia od władz samorządowych. Wspólne nasze spotkanie wykorzystał Pan Paweł Kubiak, który za pośrednictwem Pana Burmistrza wręczył najlepszym badmintonistom szkoły okazałe medale.
Medalami zostali uhonorowani:
SP
dz.
Złoty -  Swendera Dagmara
Srebrny -  Golon Małgorzata
Brązowy - Kudlińska Małgorzata
chł.
Złoty -  Wilkanowski Kacper
Srebrny -  Janikowski Wiktor
Gimn.
dz.
Złoty -  Mróz Dominika
Srebrny -  Antczak Wiktoria
Brązowy -  Jóźwiak Patrycja
chł.
Złoty -  Wójcik Błażej
Srebrny -   Kozerski Jakub
Brązowy -  Kujawa Daniel

28.03.2014 Kostrzyn. Turniej Gminny wPiłce Nożnej o Puchar Burmistrza

Szkołę reprezentowali: Patryk Koprucki, Jakub Kozerski, Michał Rutkowski, Mateusz Urbański, Hubert Niemczal,Rafał Niemczal, Mikołaj Mądry, Dominik Dylewski, Kacper Sędziak.

Wyniki końcowe:
1. Kostrzyn
2. Czerlejno
3. Brzeźno

15.04.2014 „Rolnictwo wczoraj i dziś”

Nasi gimnazjaliści z klasy trzeciej:  Marcin Kucharski, Hubert Niemczal i Łukasz Olszewski w ramach realizacji projektu edukacyjnego, przygotowali zajęcia  na temat zmian zachodzących w polskim rolnictwie, a szczególnie w rolnictwie wielkopolskich wsi - Czerlejna i Czerlejnka. Trzeba przyznać, że  uczniowie doskonale wywiązali się ze swojego zadania. Oprócz często pojawiających się w projektach prezentacji multimedialnej, Hubert, Łukasz i Marcin przygotowali dwa własnoręcznie nakręcone filmy i ciekawe plakaty. Pierwszy z filmów przedstawiał wywiad z przedstawicielami dwóch pokoleń rolników z Czerlejnka, którzy bardzo ciekawie opowiadali, co zmieniło się w ich pracy przez lata. Drugi film przedstawiał całoroczny przebieg  prac polowych. Film był świetnie nakręcony i doskonale pokazywał jak wszechstronne i wydajne są  obecnie maszyny rolnicze. Na pozytywny odbiór przygotowanej prezentacji z pewnością  miało wpływ miejsce prezentacji. Prezentacja  odbyła się oczywiście w gospodarstwie rolnym. Naszym gospodarzem był Pan Rafał Niemczal, za co przy tej okazji serdecznie mu dziękujemy! Na zakończenie spotkania przy ciasteczkach i pysznych sokach uczniowie rozwiązali  przygotowany quiz. Ich zadaniem było rozpoznanie nasion podstawowych zbóż uprawianych w naszym kraju.

Papieska wystawa w Dominowie

W dniach przybliżających nas do kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 40 uczniów Zespołu Szkół w Czerlejnie wraz z nauczycielami, księdzem Proboszczem i panem Dyrektorem zwiedzili wystawę pamiątek po papieżu Janie Pawle II. Korzystając z zaproszenia Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie pana Aleksandra Kubiaczyka oraz Katechety pani Ireny Buczmy uczestniczyliśmy w ciekawej lakcji. Słuchając przemówień papieskich skierowanych do rodaków oglądaliśmy pamiątki, które Ojciec Święty otrzymał od pielgrzymów w czasie swojego pontyfikatu. Naszą szczególną uwagę zwróciliśmy na piuskę papieską ofiarowaną rodzinie Dziwiszów. Była to dla nas prawdziwa " uczta duchowa", która na długo pozostanie w naszych sercach.

Konkurs biblioteczny

W czasie poprzedzającym Święta Wielkanocne w bibliotece Zespołu Szkół w Czerlejnie został zorganizowany konkurs pt:"Pisanka wielkanocna". W konkursie bibliotecznym wzięło udział 19 uczniów, którzy wykazali się swoimi umiejętnościami plastycznymi. Wykonawcy wszystkich prac zostali nagrodzeni i otrzymali dyplomy
.

07-09.04.2014    W hołdzie błogosławionemu…

W dniach  7 – 9 kwietnia 2014r. przeżywaliśmy w naszej szkole czas szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Rekolekcje odbywały się pod hasłem: „ W hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II”. Młodzież należąca do Koła Misyjnego przygotowała i przedstawiła swoim koleżankom i kolegom oraz nauczycielom pantomimę do prezentacji multimedialnej pt: „Jan Paweł II – wzór godny naśladowania”. Pod kierunkiem  pani Katarzyny Czarneckiej wspólnym śpiewem ubogaciliśmy czas rekolekcji.
 Gościliśmy także pana  dr Artura Różańskiego, który przybliżył nam historię początków chrześcijaństwa w Polsce ( co według naszego Proboszcza Andrzeja miało ponoć nastąpić w Czerlejnie – przypis Redakcji ). Uczestniczyliśmy również w Drodze Krzyżowej, która odbyła się na terenie naszej miejscowości. Rekolekcje zakończyliśmy Mszą Świętą sprawowaną przez ks. proboszcza Andrzeja Stefańskiego.
                                                                                             Maria Różańska

4.03.2014 Wizyta w Kostrzynie

4 marca, szkolnym autokarem, klasa I z opiekunami (wychowawczynią Lidią Bęzą oraz panią Marią Różańską) ruszyła w kierunku Kostrzyna. Tam czekała na nich pierwsza z atrakcji – dworzec kolejowy. Większość z uczniów obserwowała już pociągi, również z okien samochodu, bądź autokaru. Dziś widzieli jadące pociągi na monitorze w pomieszczeniu zwanym nastawnią, a także opuszczane zapory i czekające przed przejazdem kolejowym auta. Ponadto, na ekranie komputera śledziliśmy zbliżające się do stacji Kostrzyn pociągi. Mogliśmy również zapowiedzieć nadjeżdżający pociąg. Ten zaszczyt przypadł Piotrowi Mydlarzowi. Na koniec otrzymaliśmy rozkład jazdy i udaliśmy się podziemnym przejściem na drugi peron.
Kolejną niespodzianką była wizyta na poczcie, gdzie zostaliśmy miło przyjęci i oprowadzeni prze panią naczelnik Lidię Staniszewską.  Byliśmy w jej pokoju, w którym monitorowane są różne stanowiska i pomieszczenia poczty. Następnie udaliśmy się tam, gdzie segregowane są listy, przyjmowane i wysyłane przesyłki. Oglądaliśmy torbę listonosza oraz stawialiśmy stemple na kartkach.
Następnym miejscem, do którego się udaliśmy była Biblioteka Publiczna, gdzie uczniowie zostali serdecznie powitani i oprowadzeni przez panią dyrektor Iwonę Dorsz. Mieli tutaj okazję dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o książkach dla dzieci, a także dla dorosłych. Zostaliśmy też zaproszeni do muzeum, w którym pan Kazimierz Matysek z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zgromadzonych rekwizytach do tego stopnia, że dzieci chętnie zadawały pytania i z zainteresowaniem słuchały opowieści tego wspaniałego historyka. W tym dniu w bibliotece było wystawiane przedstawienie dla dzieci z okazji Świąt Wielkanocnych pt. „Kłótnia Zająca i Kurczaka”, w którym mogli aktywnie uczestniczyć. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały batoniki, które kryły się w wielkim wielkanocnym jaju. Biblioteka okazała się miejscem, gdzie moim wychowankom bardzo się podobało i postanowili namówić rodziców, by mogli częściej tutaj gościć, wypożyczać książki, a także spędzać czas w czytelni.
Na powrót do Czerlejna czekaliśmy w parku, gdzie uczniowie dali upust swojej nagromadzonej energii.

01.04.2014  Pierwszy ważny sprawdzian

Ponad 350 tysięcy szóstoklasistów z całej Polski, w tym skromna grupka uczniów naszej szkoły, zmierzyło się dzisiaj z pierwszym ważnym egzaminem w swoim życiu - sprawdzianem na zakończenie szkoły podstawowej. Szóstoklasiści, którzy opuszczali salę nie narzekali na sprawdzian. Ich zdaniem pytania nie były trudne. W części z języka polskiego uczniowie musieli przeczytać tekst "Zaklęty dźwięk" Juliusza Jerzego Herlingera oraz zinterpretować wiersz "Muzyka" Jerzego Kamila Weintrauba z jego tomiku
wierszy "Wiersze i krajobrazy". Uczniowie musieli także napisać opowiadanie "Co dwie głowy to nie jedna" - o tym, jak koledzy/koleżanki wspólnie rozwiązują problem. Oprócz tego, na sprawdzianie szóstoklasiści pisali jeszcze krótkie ogłoszenie o zbiórce książek i zabawek organizowanej przez samorząd uczniowski. Były także zadania z matematyki. Zadania uczniowie zaczęli rozwiązywać tuż po godz. 9 i mieli na to 60 minut. Teraz testy trafią do egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki
zostaną umieszczone na zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Szóstoklasiści otrzymają je razem ze świadectwami na koniec roku szkolnego. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania w teście uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów. Sprawdzian ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

25.03.2014 Złotowłosy Bunraku…

Bunraku – to jeden z gatunków tradycyjnego teatru japońskiego. Narodził się w XVII wieku w Osace i stanowi kontynuację widowisk polegających na opowiadaniu historii wraz z pokazywaniem widzom stosownych ilustracji. Z czasem ilustracje zastąpiono lalkami. Dziś w Europie nazwą bunraku określa się lalki występujące w tym gatunku teatralnym. I takie też było dziś spotkanie z artystami z „Artystycznego Kogla Mogla”. Była to opowieść o przyjaźni i miłości, o dobru i złu, stworzona przez  Antoine de Saint-Exupery, który napisał tylko jedną baśń. Co więcej – sam stworzył do niej ilustracje. Posługując się bajkową warstwą fabuły, artyści przedstawili różnorodne charaktery postaci. Była walka dobra ze złem, a głównym bohaterem była złotowłosa lalka.

24.03.2014    Ważne problemy życiowe widziane oczami Melpomeny

Dzień 24 marca 2014r. w naszej szkole zapisał się w pamięci uczniów pod znakiem spotkań ze sztuką teatralną. Aktorzy z Teatru Impresja z Krakowa zaprosili nas do udziału w trzech przedstawieniach. Każde z przedstawień adresowane było do innej grupy wiekowej. Uczniowie z klas od I – III obejrzeli dwa spektakle pt. „Kolczasta przyjaźń” i „Prawdziwy skarb”. Śledząc przebieg następujących po sobie zdarzeń, dzieci uczyły się rozpoznawać prawdziwą przyjaźń i budować więzi przyjaźni, jakże ważne w codziennym życiu. Dzieci z klas od IV – VI, w spektaklu zatytułowanym „Pętla zdarzeń”, przyglądały  się i analizowały, jak przemoc i agresja w szkole,  mogą doprowadzić do tragicznych skutków. Spektakl zachęcał uczniów do otwartego mówienia o tych problemach. Wreszcie, młodzież gimnazjalna została zaproszona w spektaklu pod tytułem „Wyjść poza schemat”, do zapoznania się ze złożoną problematyką cyberprzemocy. Aktorzy zaakcentowali zagrożenia czyhające na użytkowników internetu i telefonów komórkowych, zwrócili uwagę także na to, jak łatwo możemy stać się przyczyną czyjegoś cierpienia, wskutek niewłaściwego użycia nowoczesnych mediów. Mamy nadzieję, że obejrzane spektakle dały uczniom dużo do myślenia i być może przyczynią się do uniknięcia wielu problemów , a nawet tragedii.

Lilianna Kawała

21.03.2014   Uczniowie „wyszli z ławek”…

Od wielu lat w naszej szkole,  zgodnie z tradycją, uroczyście świętujemy nadejście Pierwszego Dnia Wiosny. W tym dniu uczniowie „wyszli z ławek”, by wspólnie  bawić się, uczestnicząc w zaplanowanych przez Samorząd Uczniowski potyczkach międzyklasowych.  Uczniowie tańczyli, śpiewali, opowiadali dowcipy, prezentując jednocześnie kolorowe stroje. Wielkie brawa zyskała   inscenizacja popularnego wiersza „Rzepka” w wykonaniu uczniów klasy V. Dużym talentem plastycznym wykazali się uczniowie  klas 0-3, przygotowując najpiękniejsze „Panie Wiosny”, a klasy 4-6 przygotowały tradycyjną Marzannę. Odbył się także konkurs na najładniej wyhodowaną rzeżuchę.  Konkurencje oceniało Jury, w składzie: panie Agnieszka Smolińska i Agata Oporowska oraz przedstawiciele uczniów. Na zakończenie imprezy Jury wydało werdykt informujący o zwycięstwie ex æquoklas IV i V. Zwycięskie klasy zostały nagrodzone słodyczami i uhonorowane dyplomem.
Konkurencją, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali był wybór Damy i Dżentelmena Szkoły. O ten zaszczytny tytuł rywalizowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i 4-6. Wśród najmłodszych tytuł Damy Szkoły uzyskały Wiktoria Olbert i Weronika Czerniak, zaś tytułem  Dżentelmen Szkoły został obdarzony Kamil Bekas. Natomiast wśród nieco starszej młodzieży bezkonkurencyjni okazali się Natalia Piaseczna i Przemysław Mieloch.
Następnie uczniowie  wyruszyli barwnym pochodem wraz ze swoimi wychowawcami, aby obwieścić lokalnej społeczności, że zimy już nie ma. 
     
Danuta Stefańska

13.03.,28.08.2014 Karolina w żółtych płomieniach liści….

W dniu  13 marca 2014 roku odbyły się w naszej szkole eliminacje do gminnego konkursu  „Zostań Gwiazdą". Spośród wszystkich uczestników do finału gminnego przeszły: Michalina Anioła  z klasy IV, Dagmara Swendera z klasy VI, Aleksandra Janczar z klasy III gimnazjum i laureatka poprzednich konkursów – Karolina Smordowska  z klasy III gimnazjum. W dniu 28 marca b.r. odbył się konkurs  finał gminny w MGOK w Kostrzynie. W kategorii szkół podstawowych wyróżnienie zdobyła Dagmara Swendera za wykonanie piosenki "Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy".
W kategorii gimnazjum - II miejsce zajęła Karolina Smordowska, która urzekła jury swoim wykonaniem piosenki  „W żółtych płomieniach liści". Karolina nie tylko pięknie zaśpiewała, ale i doskonale zinterpretowała tę piosenkę
.

20.03.2014 Mniszki. Dawnych wspomnień czar….

Dzięki życzliwości Pana Rafała Niemczala, mogliśmy ( uczniowie klasy drugiej gimnazjum ), wraz z opiekunami Panią Kasią i Panem Pawłem, przeżyć całkowicie za darmo wspaniałą przygodę, a mianowicie cofnąć się w czasie ! Po blisko stu kilometrowej autokarowej przejażdżce dotarliśmy  do  Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach koło Międzychodu. Założony w wyremontowanych dawnych budynkach folwarcznych ośrodek, pozwolił nam wcielić się w przedstawicieli  ginących  zawodów. W kuźni doskonale radził sobie Kamil. Swoje kowalskie umiejętności potwierdził podkuwając konia ( w tym celu, nie bez obaw, swoją stopę udostępniła Ada ). W roli szewca doskonale sprawdził się Patryk. W odpowiednim stroju, miód próbowała uzyskać Ela. Dominik i Dominika próbowali swych umiejętności w warsztacie stolarskim. Był jeszcze zakład bednarski ( wiecie co to jest ? ), a na koniec wszyscy spróbowaliśmy swych sił w roli wikliniarzy. Każdy z nas zawiózł do domu własnoręcznie wykonane rękodzieło z wikliny. Poznaliśmy także bogatą historię tej miejscowości, wystawę sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń do przeróbki mleka,  urządzeń i sprzętu do prania, maglowania i prasowania, wystawę maszyn rolniczych. Siedzieliśmy we wnętrzu dawnej klasy szkolnej. Poznaliśmy także wnętrze składu kolonialnego oraz dioramę dotyczącą leśnictwa i myślistwa, w której mnóstwo ciekawych wiadomości dowiedzieliśmy się m.in. o bobrach.  Może i dla niektórych byłoby to  trochę nudne, ale wspaniałe zdolności krasomówcze i niesamowite poczucie humoru Pana Zdzisia , naszego przewodnika, sprawiły, że czas minął bardzo szybko. Aha, był jeszcze poczęstunek – kiełbaska i świeże bułeczki. Wniosek: gdybyście się nudzili to polecamy wycieczkę do Mniszek – nie będziecie żałować !

13.03.2014 Sprawdzian tuż, tuż ….

Już za dwa tygodnie najpoważniejsza próba szóstoklasistów w ich dotychczasowej „karierze” szkolnej. We wtorek, 1 kwietnia ( to nie prima aprilis ) o godz. 9.00, odbędzie się sprawdzian szóstoklasisty 2014 . Egzamin posiada formę pisemną, a jego zadaniem jest określenie umiejętności ucznia kończącego sześcioletnią szkołę podstawową. Umiejętności uczniów pogrupowane są w pięciu kategoriach. Sprawdzian szóstoklasisty trwa 60 minut. Jest to czas, który pozwoli uczniom na rozwiązanie zadań. Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie. Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Uczniowie, którzy z różnych powodów nie przystąpią do sprawdzianu w zwykłym terminie, mogą napisać test w terminie dodatkowym 3 czerwca 2014 o godzinie 9:00.
Uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym. Tak więc jest się czego bać. Szóstoklasiści trzymamy kciuki

10.03.2014  Uroki i wady płci pięknej…

W poniedziałek, 10 marca, spotkała wszystkie dziewczęta i panie miła niespodzianka. Odbyła się krótka inscenizacja, w której aktorami byli chłopcy  naszego Gimnazjum. W zabawny sposób ukazali uroki i wady płci pięknej. Uroczystość zakończyły życzenia od Pana Dyrektora, a następnie ukazał się nam przepiękny tort z lizaków, który był prezentem dla wszystkich dziewcząt.

Ola Koszarek

10.03.2014 Lizakowy tort na Dzień Kobiet…

W bieżącym roku, 8 marca, Dzień Kobiet, wypadł w sobotę, dlatego społeczność szkolna -chłopcy z Samorządu Uczniowskiego postanowili uczcić to święto w poniedziałek 10 marca. Wówczas na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie gimnazjum zaprezentowali humorystyczną inscenizację , przedstawiającą relacje świata kobiet do świata mężczyzn. Nie zabrakło również życzeń skierowanych do wszystkich pań pracujących w szkole i dziewczyn uczących się w naszej placówce. Życzenia z okazji Dnia Kobiet złożył również Dyrektor Szkoły Pan Zbigniew Bukowski, który przygotował  ponadto słodką niespodziankę.
                                                                                                                                                                                       Danuta Stefańska

 

07.03.2014 Promno. W poszukiwaniu wiosny….

Klasa czwarta, tym razem z klasą piątą wybrała się na rajd pieszy w poszukiwaniu pierwszych odznak wiosny do Parku Krajobrazowego Promno. Dziesięciokilometrowa trasa obfitowała we wspaniałe widoki krajobrazu polodowcowego – były pagórki, wąwozy, rozlewiska i bagna, rezerwaty przyrody oraz jeziora Brzostek i Drążynek. A przede wszystkim pierwsze zwiastuny wiosny: kwitnące przylaszczki, leszczyna, wrzeszczące żurawie i dostojna para łabędzi na jeziorze. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy autokarem szkolnym prowadzonym przez niezastąpionego Pana Bronka

07.03.2014     Iwno. Ortograficzne potyczki.

Dnia 7 marca 2014r. w Zespole Szkół w Iwnie odbył się gminny etap Powiatowego Konkursu „Ortograficzne potyczki”. Do konkursu przystąpiło pięć szkół z gminy Kostrzyn. Każda ze szkół wytypowała trzyosobową reprezentację, którą stanowili uczniowie wyłonieni w etapie szkolnym. Nasza drużyna składała się z trzech szóstoklasistów: Dagmary Swendery, Kacpra Kawały i Wojciecha Olesiaka. Konkurs upływał w bardzo miłej atmosferze, którą zapewnili gospodarze szkoły w Iwnie ,w osobie dyrektora – pana Jarosława Połomskiego oraz polonistki – pani Agnieszki Banaszak – Walkowiak. Uczestnicy konkursu wylosowali miejsca i przystąpili do rozwiązywania niełatwego testu. Uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością ortografii, interpunkcji, a także ogólną wiedzą, niezbędną do rozwiązania krzyżówki ortograficznej. „Ortograficzne potyczki” trwały 60 minut, po czym uczniowie odetchnęli z ulgą, a komisja przystąpiła do poprawy prac. Każdy uczestnik konkursu samodzielnie pracował nad rozwiązaniem testu, uzyskując jakąś ilość punktów. Następnie punkty reprezentantów poszczególnych szkół były sumowane i dawały ostateczny wynik. Pierwsze miejsce zajęły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego w Kostrzynie, wyprzedzając zaledwie kilkoma punktami uczniów z naszej szkoły. Tak więc zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce ! Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że nasi uczniowie potrafią już sprawnie posługiwać się niełatwą ortografią polską. Trzecie miejsce zajęły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. A. Fidlera w Gułtowach. Komisja konkursowa wyłoniła także trzech, spośród wszystkich uczestników, którzy okazali się liderami swoich szkolnych drużyn i uzyskali najwyższą ilość punktów. Cieszymy się bardzo, bo jednym z nich jest uczeń naszej szkoły – Kacper Kawała.
                                                                                  Lilianna Kawała

04.03.2014  Po obu stronach kurtyny…   

  Nim ostatni – trzeci dzwonek obwieści początek przedstawienia,
  Na widowni słychać jeszcze szepty.
  Co tymczasem dzieje się po drugiej stronie kurtyny?
  Śpiewacy przygotowani do wyjścia na scenę,
  Jeszcze gimnastykują swój aparat mowy,
  Robią przysiady,
  Poprawiają perukę…
  Artyści mają tremę,
  Bo podczas gdy publiczność rozgląda się, kto ze znajomych jest w teatrze,
  Oni myślą jedynie o tym, czy uda im się zachwycić widzów.
  - Bo nie wystarczy pięknie śpiewać, by zostać śpiewakiem operowym!

3.03.2014 Mistrzostwa Gimnazjum w Badmintonie Dziewcząt

Na bardzo dobrym poziomie stały rozgrywki dziewcząt gimnazjalnych w badmintonie. W przeciwieństwie do chłopców, poziom był bardzo wyrównany, a o mistrzostwie zdecydowały dopiero ostatnie pojedynki. Klasą dla siebie była Dominika. Natomiast dużą niespodzianką było znalezienie się poza strefą medalową Oli Koszarek.
Końcowa klasyfikacja:

 1. Mróz Dominika
 2. Antczak Wiktoria
 3. Jóźwiak Patrycja 
 4. Koszarek Aleksandra
 5. Krakowska Weronika
 6. Dominas Daria
 7. Wieczorek Ada
 8. Smułczyńska Weronika
 9. Szkudlarek Izabela
 10. Koprucka Aleksandra
 11. Swendera Julia
 12. Olesiak Joanna

04.02.2014 Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie na 2014 rok w kategorii chłopców

Jednym z punktów programu tegorocznych  ferii zimowych w naszej Szkole były Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie na 2014 rok w kategorii chłopców.
W grupie chłopców młodszych odbył się tylko jeden pojedynek finałowy, który korzystnie dla siebie zakończył Kacper Wilkanowski , pokonując niepocieszonego tym faktem Wiktora Janikowskiego. Wśród chłopców starszych sensacyjnym zwycięzcą, po bardzo zaciętych końcowych pojedynkach, został ubiegłoroczny tryumfator kategorii szkół podstawowych – Błażej Wójcik. Tytuł v-ce Mistrza zdobył Kuba Kozerski, a brązowy medal Daniel Kujawa. Startowało 11 zawodników.
Końcowa klasyfikacja:
Chłopcy
Szkoła Podstawowa

 1. Wilkanowski Kacper
 2. Janikowski Wiktor

Gimnazjum

 1. Wójcik Błażej                     9 pkt
 2. Kozerski Jakub                                    8 pkt
 3. Kujawa                 Daniel                   6 pkt
 4. Dylewski Dominik           5 pkt
 5. Grzywna                                4 pkt
 6. Matela                                                     3 (81:88)
 7. Koprucki                                3 (51:88)
 8. Mądry                                      3 (65:89)
 9. Augustyn                               2              
 10. Drożowski                            1

31.01.2014 Balik karnawałowy

31 stycznia, dla uczniów najmłodszych klas zorganizowaliśmy karnawałowy balik przebierańców pt. „Podróż do Baśniowej Krainy”. Salę gimnastyczną przez kilka godzin wypełniał gwar i śmiech dzieci, biorących udział w kolejnych konkurencjach, grach, zabawach i zadaniach, takich jak: układanie „lodowych puzzli” Królowej Śniegu, łowienie rybek w Przystani Rybaka i Złotej Rybki, zajadanie się piernikami z chatki Baby Jagi, szukanie pantofelka Kopciuszka i wiele innych. Swoją obecnością zaszczycił nas pan dyrektor Zbigniew Bukowski, który przy dźwiękach muzyki bawił się z uczniami i wychowawcami. Wspólne zdjęcie zakończyło czas miłej zabawy.

Lidia Bęza, Mariusz Bęza

30.01.2014 Dzień Dziadka i Babci

Dnia 30 stycznia 2014r. w sali gimnastycznej naszej szkoły zebrały się babcie i dziadkowie zaproszeni na uroczystość przygotowaną z okazji ich święta. Zajmowali miejsca przy stolikach i częstowali się słodyczami oraz kawą. Wszyscy otrzymali okolicznościowe kartki z życzeniami i scenariuszem uroczystości.
Ola Janczar powitała wszystkich w imieniu organizatorów oraz przeczytała historię obchodów Dnia Babci i Dziadka w Polsce, a także sposoby świętowania tych dni w innych krajach. Zaskoczeniem był występ muzyków z grupy „Artystyczny Kogel Mogel”, którzy wykonali przeboje z różnych epok i zawsze byli nagradzani gromkimi brawami. Ich koncert był możliwy dzięki hojności sponsorów.
Dziadkowie przybyli jednak głównie oglądać i słuchać swoich wnuków - uczniów klasy I, II, III. Również dzieci niecierpliwie czekały na swoje występy. Były piosenki, wiersze, inscenizacje oraz życzenia i laurki, a na koniec „Sto lat” przy akompaniamencie pana Mariusza Bęzy.
Pan dyrektor, Zbigniew Bukowski, podziękował wszystkim za profesjonalne przygotowanie uroczystości, a gościom za przybycie. Wzruszeni i bardzo zadowoleni dziadkowie - już w towarzystwie wnuków - częstowali się napojami i ciastkami, słuchając jednocześnie muzyki z lat ich młodości, która delikatnymi tonami wypełniała salę. Babcie i dziadkowie mieli również okazję podziwiać prace plastyczne swoich wnuków - portrety babć i dziadków oraz plakaty wykonane specjalnie dla nich.

Lidia Bęza i Mariusz Bęza

29.01.2014 Szkoła Czerlejno siatkówką stoi

To jeden z największych sukcesów w grach zespołowych reprezentacji naszej Szkoły. Dziewczęta ze szkoły podstawowej w mini piłce siatkowej zostały  Mistrzyniami Gminy. Po tym sukcesie reprezentując naszą Gminę wyjechały na turniej półfinałowy Mistrzostw Powiatu do Swarzędza. Na tych zawodach, w gronie 4 drużyn, zajęły drugie miejsce i awans do FINAŁU POWIATOWEGO. Jest to ogromny sukces drużyny prowadzonej przez Panią Darię Szymczak i jej podopieczne: Pauliny Braun, Małgorzaty Golon, Małgorzaty Kudlińskiej, Natalii Pancewicz, Sary Polanowskiej, Dagmary Swendery i Lidii Tarłowskiej.
Wyniki końcowe zawodów:

 1. Swarzędz
 2. Czerlejno
 3. Pobiedziska
 4. Kórnik


28.01.2014 Gorące rytmy w chłodnej sali

To było jedno z najbardziej gorących „spotkań” z muzyką, w ramach programu: „Artystyczny Kogel Mogel”. Goście zaprosili nas do odwiedzenia wysp, na których taniec i muzyka to język serca i miłości. Tytuł spotkania: „Hula – podróż na rajską wyspę”. „Hula” to niezwykły spektakl, w czasie którego tancerze wyrażają emocje, a opowiadaną historią zapraszają wszystkich na tradycyjną hawajską ucztę zwaną luau.  Ludzie tańcząc płyną w powietrzu, a ich dłonie snują pełną wdzięku opowieść o bogach, boginiach, bohaterach i pięknie hawajskich wysp. Sam taniec jest opowieścią o historii Hawajów, mieszkańcach, ich tradycjach i wierzeniach. Pomimo panującej na sali gimnastycznej dość chłodnej temperatury, ubrane  skąpo tancerki, rozgrzały publiczność. Koncert zakończył się wspólną zabawą taneczną.

21.01.2014 Zawody Półfinałowe Mistrzostw Powiatu Szkół Gimnazjalnych w Siatkówce

Drużyna dziewcząt z naszej Szkoły reprezentująca naszą Gminę, po zaciętych pojedynkach zajęła trzecie miejsce, po reprezentacji z Murowanej Gośliny i Rokietnicy.

Nasze siatkarskie „Złotka”

Hala sportowa Gimnazjum w Kostrzynie była gospodarzem Mistrzostw Gminy Szkół Gimnazjalnych w Siatkówce. Nasza reprezentacja chłopców, po bardzo wyrównanych pojedynkach, ostatecznie zajęła III miejsce i odebrała brązowe medale. Znacznie lepiej powiodło się naszym koleżankom, które zdobyły I miejsce i zostały Mistrzyniami Gminy !!! To wspaniały sukces. Serdecznie wszyscy gratulujemy dziewczynom.
Skład naszej reprezentacji dziewcząt:
Wiktoria Antczak, Weronika Popieliska, Adrianna Wieczorek, Dominika Kucharska, Patrycja Jóźwiak, Aneta Pruss, Natalia Sucharska, Dagna Tarłowska, Kinga Toś i Julia Swendera.
Końcowa kolejność drużyn:
dziewczęta:                           chłopcy:                                           
1. Czerlejno                           1. Kostrzyn
2. Iwno                                  2. Iwno
3. Kostrzyn                           3. Czerlejno
4. Siekierki                             4. Siekierki
                                              5. Brzeźno

12.01.2014 Kolędowanie Strefy Zero

Każdy, kto skorzystał z zaproszenia Księdza Andrzeja, nie żałował. Dzisiejsza Msza Św. uświetniona została kolędami w duchu rokowym w wykonaniu zespołu Strefa Zero. Wszyscy znamy ten zespół, ponieważ wokalistką w nim jest Pani Kasia Czarnecka, nasza pani od muzyki. Strefa Zero to „dziecko” męża pani Kasi – Macieja Czarneckiego, który jest jego założycielem. Działająca od 2003 roku grupa ma w swoim dorobku wiele sukcesów. M.in. w 2007 roku wygrała wielkopolskie eliminacje do Opola z autorskim utworem „Niewiele trzeba”. Utwór ten był emitowany na antenie radia Merkury. W 2010 roku Strefa Zero nagrała płytę „Bałagan”, na której znalazło się 11 autorskich kompozycji. Teksty do większości utworów napisała Kasia Czarnecka. Utwór „Niewiele trzeba” został zadedykowany aktorce Ewie Błaszczyk i jej fundacji „AKogo?”. 8 stycznia 2011 roku, utwór z płyty „Bałagan” – „Czekam na jutrzejszy dzień”, został pierwszy raz wyemitowany na żywo w poznańskiej TVP. W dniu 15 kwietnia ukazał się teledysk do utworu „Czekam na jutrzejszy dzień”, który oficjalnie rozpoczął promocję płyty „Bałagan”. Pod koniec kwietnia utwór znalazł się na liście przebojów Radia Merkury, po miesiącu osiągnął I miejsce. Po tym sukcesie, zespół koncertował na terenie Polski i Niemiec. Obecnie zespół koncertuje w składzie 5 osobowym.

12.01.2014 Orkiestra grała w Czerlejnie

Tradycyjnie, jak co roku, dołączyliśmy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działania Orkiestry koordynował MGOK w Kostrzynie, który zebrał od wszystkich wolontariuszy z naszej gminy 25.077,03 zł. Nasze Koło PCK zorganizowało zbiórkę w szkole oraz przed kościołem.

22.12.2013 Wigilia

Wigilia to wyjątkowy czas, na który wszyscy czekamy. W naszej szkole obchodzimy ją w klasach z wychowawcami, a następnie zbieramy się w holu, gdzie starsi uczniowie wystawiają Jasełka. W tym roku – 22 grudnia - było jednak nieco inaczej. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły pan dyrektor odwiedzał wszystkie klasy, by osobiście złożyć świąteczne i noworoczne życzenia. Obecny był również podczas wręczania przez gwiazdora prezentów, które otrzymali wszyscy uczniowie szkoły. Po Jasełkach nie rozeszliśmy się do domu, lecz śpiewaliśmy wspólnie kolędy przy akompaniamencie p. Katarzyny Czarneckiej oraz p. Mariusza Bęzy. Ten piękny czas dodatkowo podkreślał galowy strój uczniów.
Na pewno wielu z nas będzie miło wspominać te chwile, które wypełniły nasze serca ciepłem i radością.

Lidia Bęza, Mariusz Bęza

20.12.2013     Bez śniegu, ale bardzo świątecznie

Tym razem pogoda nie pomogła nam w wytworzeniu świątecznego nastroju. Temperatury w granicach +5° C i brak śniegu kojarzyły się nam z okresem wielkanocnym. Tym niemniej już od rana w poszczególnych klasach spotykaliśmy się na klasowych wigiliach. Były życzenia, prezenty, a czasami nawet zaległe przeprosiny i obietnice poprawy. Jak zawsze, niezależnie od naszego wieku, towarzyszyły nam emocje związane ze spotkaniem z Świętym Mikołajem. Nasze świąteczne spotkanie zakończyły tradycyjne Jasełka. Było dużo humoru, wesołego kolędowania, a na koniec życzenia od Pana Dyrektora i rozdanie nagród i medali dla zwycięzców ostatnich konkursów i zawodów.

Wycieczka do fabryki bombek.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia zmobilizowały nas do zorganizowania w dniu……wycieczki do Fabryki Bombek w Gnieźnie oraz do Fabryki „Cukierków” w Czerniejewie. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: O, I, II, III pod opieką swoich wychowawców oraz rodziców.
Pierwszym celem naszego wyjazdu był zakład, w którym wytwarza się ręcznie ozdoby choinkowe. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obserwowały proces powstawania bombek: od szklanej rurki, poprzez srebrzenie aż do malowania i zdobienia.
Pamiątką z pobytu w świecie szklanych ozdób była bombka z imieniem.
W drodze do Fabryki „Cukierków”, zatrzymaliśmy się przed Katedrą Gnieźnieńską, by nie tylko podziwiać, ale również przypomnieć karty z historii poznawane podczas zajęć lekcyjnych. Klasa II i III wykazały się oczywiście największymi wiadomościami.
Również „słodka” strona wycieczki powodowała olbrzymie zaciekawienie dzieci, które z uwagą słuchały i oglądały proces wytwarzania cukierków. Wielkim zaskoczeniem była dla nich umiejętność, wręcz ekspresowego zawijania cukierków w papierki przez pracownice fabryki. Najmilszym momentem była możliwość skosztowania świeżo zrobionej na oczach dzieci „Krówki”.
W dobrych nastrojach, objedzeni słodyczami, wróciliśmy do szkoły z zapasem nowych, ciekawych wrażeń.

Lidia Bęza, Mariusz Bęza

17.12.2013 Pocztówka z Francji

Nieopodal najsłynniejszej wieży świata, przy okrągłym, kawiarnianym stoliku, aromat kawy zaprasza, by siąść… - tymi słowami rozpoczęło się kolejne spotkanie ze sztuką muzyczną w ramach programu: „Artystyczny Kogel Mogel”. Artyści przenieśli nas w klimaty artystycznego Paryża. Piosenki w języku polskim i francuskim, przy akompaniamencie akordeonu i gitary, zachęciły nas do włóczenia się godzinami po tym cudownym mieście. Można w nim spotkać artystów z całego świata, zwłaszcza w podziemiach metra i z pewnością zawsze odczuwa się żal, kiedy się z niego wyjeżdża…

Wyniki konkursów organizowanych przez Samorząd Uczniowski

1. WYNIKI KONKURSU : OZDOBA ŚWIĄTECZNA
 Przede wszystkich chcielibyśmy pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu, który wykazali się  wyobraźnią, zmysłem estetycznym i zdolnościami manualnymi.
Najpiękniejsze ozdoby choinkowe  wykonali:
Mikołaj Włodarz, Natalia Pancewicz, Mateusz Stachowiak, Kacper Wilkanowski, Alicja Kniat,  Beata Bączkiewicz, Dorota Bączkiewicz.

2. DŁUGI, DŁUŻSZY, NAJDŁUŻSZY!
KONKURS NA NAJDŁUŻSZY ŁAŃCUCH CHOINKOWY

Najdłuższy 80 metrów łańcuch  wykonała klasa V  zajmując I miejsce.
Kolejno miejsca zajęły klasy:
VI-  31metrów
II g-  26,5 metra
I g-  6,40 metra

12.12.2013 Na „szago” do Węgierskiego

W ramach czwartej godziny wf-u, tym razem, klasa czwarta udała się pieszo do Węgierskiego. Po drodze były do pokonania „ściany wspinaczkowe” na stogi ze słomy, poszukiwania osobliwości przyrody, a na mecie wyprawy, zwiedzanie pięknie od zewnątrz odrestaurowanego pałacu.

11.12.2013 Konkurs recytatorski w Gułtowych

W środę, w Gułtowach, odbył się konkurs recytatorski „ Brzechwa dla dzieci ”. Naszą szkołę reprezentowało troje  uczniów:
Kornelia Łyszczarz – kl. IV
Dominika Budych – kl. V
Kacper Kawała – kl. VI.
Dla uczniów naszej szkoły to był bardzo szczęśliwy dzień, ponieważ Dominika Budych i Kacper Kawała zdobyli największą ilość punktów, zajmując tym samym, ex aequo,  pierwsze miejsce, a Kornelia Łyszczarz pokonała pozostałych uczestników konkursu i uzyskała wyróżnienie. Niewątpliwie , Lilianna Kawała, jako opiekunka merytoryczna  naszych artystów, a także dyrektor szkoły, pan Zbigniew Bukowski, mają powód do dumy ze swoich uczniów.
                                                                                           Lilianna Kawała

10.12.2013 Nasze złote siatkarki

Wreszcie mamy złoty medal w konkurencji drużynowej !!! Tego wyczynu dokonały nasze dziewczyny w Mistrzostwach Gminy w Siatkówce Szkół Podstawowych i to one będą reprezentować gminę Kostrzyn w Mistrzostwach Powiatu. Drużyna Pani Darii Szymczak pokonała kolejno reprezentacje ze szkół w Siekierkach, Iwna i Kostrzyna. W tych samych zawodach nasza drużyna chłopców zdobyła medal brązowy, po dwóch meczach przegranych tie-breakiem

06.12.2013 Świetlicę odwiedził Święty Mikołaj

6 grudnia 2013, do dzieci z naszej świetlicy szkolnej przybył św. Mikołaj. Postawny gość,
w oryginalnych okularach przeciwsłonecznych i sztucznymi ogniami w dłoni, na początku wzbudził pewien strach i niedowierzanie, ale chwilę później niezwykły entuzjazm. Dzieci przez cały rok starały się dobrze sprawować, ponadto podczas zajęć świetlicowych przystroiły choinkę, uszyły piękne skarpety i nauczyły się śpiewać świąteczne piosenki. Mikołaj docenił trud i zaangażowanie Świetliczków i obdarował wszystkich słodkimi upominkami. Było pięknie ! Dziękujemy św. Mikołaju, Tobie i Twoim pomocnikom. Do zobaczenia
w przyszłym roku
!

04.12.2013. Z mapą za Pan Brat

Klasa piąta wzięła udział w quizie  przyrodniczym ”Gdzie leży miasto w Polsce?”.  Zwycięzcą konkursu został  „fachowiec od mapy” - Jakub Gapiński , który zdobył ponad  80 tys. punktów! Najlepsi otrzymali, z rąk Pana Dyrektora nagrody.  Wszystkich chętnych zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat geografii Polski na stronie http://www.gry.jeja.pl/19703,miasta-polski.html

20.11.2013r. Pyra Roku

Pyra, nazwa wszystkim nam znana. W innych regionach kraju zwana też kartoflem, a tak po prostu jest to ziemniak. Jesień to czas zbioru tego warzywa. I w związku z tym klasa czwarta przygotowała kolejny konkurs – zabawę, tym razem na największą pyrę i na najciekawszy jej kształt. W zabawie wzięło udział 30 uczniów, a najciekawsze okazy wszyscy mogli oglądać na wystawie zorganizowanej na korytarzu szkolnym.
Oto końcowe wyniki konkursu:
„Największa Pyra”:

 1. Dorota i Beata Bączkiewicz IIg  pyra o wadze 1075 g
 2. Kacper Przepióra                  I                            1010g
 3. Mateusz Smoliński               IV                            940g
 4. Łukasz Olszewski                 Iii                             930g

„Najciekawszy kształt”:
            1. Dorota i Beata Bączkiewicz          IIg  „Myszka Miki”
            2. Aleksandra Guzik  O         „Hipopotam” i „Serce”
                Dorota i Beata Bączkiewicz          IIg  „Niedźwiedź”
                Kacper Przepióra                          I      „Ślimak”

Olimpiada Religijna

Uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w VIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o Świętym Maksymilianie. Dla szkół podstawowych zorganizowany został konkurs plastyczny. Dwie prace z naszej szkoły zakwalifikowały się do konkursu; wykonały je Kornelia Łyszczarz z kl. IV i Paulina Braun z kl. V. Prace można obejrzeć na stronie www.olimpiada.franciszkanie.pl (galeria, węgiel, prace mieszane).
Maria Różańska

19 listopada 2013 r. Sezon łyżwiarski otwarty.

Kolejny sezon łyżwiarski został otwarty i będzie kontynuowany dopóty, dopóki uczniowie naszej szkoły będą wykazywali zainteresowanie.
We wtorek 19 listopada stała grupa miłośników łyżew pod opieką p. Lidii Bęzy, p. Małgorzaty Borowskiej oraz p. Mariusza Bęzy, wzmocniona przez osobę dyrektora p. Zbigniewa Bukowskiego, udała się do Swarzędza na lodowisko. Dołączyła do nas również p. Katarzyna Markiewicz, dzięki której mamy fantastyczne zdjęcia z tego wyjazdu.Cała tafla była dla dyspozycji naszej grupy.
Czas upływał przyjemnie w rytmie granych melodii, śmiechu i upadków – na szczęście bez skutków ubocznych. Jak zwykle niesłabnącym zainteresowaniem cieszył się automat z gorącą czekoladą i różnego rodzaju batonikami.
Pobyt na lodowisku to przyjemna forma spędzania wolnego czasu i aktywnego stylu życia. To sposób rozwijania umiejętności, które sprzyjają nie tylko rozwojowi fizycznemu, ale również psychicznemu. Poza tym uczniowie nabywają potrzebnej umiejętności dobrych relacji z rówieśnikami, opiekunami, a także wyrabiania w sobie woli radzenia sobie w trudniejszych sytuacjach.
Zachęcamy wszystkich uczniów do aktywnego, zdrowego spędzania czasu z nami.

Lidia Bęza, Mariusz Beza

18 listopada 2013 Jesienne recytowanie

Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się wieczór z poezją pod hasłem JESIENNE RECYTOWANIE „Mimozami jesień się zaczyna…”.
Wzięli w nim udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, a słuchali ich nauczyciele, rodzice oraz rówieśnicy.
Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, ubrani w stroje galowe lub związane z tematyka prezentowanego wiersza.
W jesienny nastój wprowadziła wszystkich zebranych muzyka jesienna różnych piosenkarzy i muzyków, które wybrał p. Mariusz Bęza.  Motywem przewodnim był utwór Czesława Niemena „Mimozami jesień się zaczyna…”.
Po wysłuchaniu recytowanych wierszy, dyrektor szkoły przeczytał kilka wybranych przez siebie wierszy po polsku i w języku angielskim oraz wyraził poparcie dla tego rodzaju spotkań.
Na koniec podziękował uczestnikom i wspólnie z p. Lidia Bęzą wręczył pamiątkowe dyplomy.
Dzięki naszej nieocenionej p. Katarzynie Markiewicz możemy obejrzeć filmy i zdjęcia z tego wieczorku.
Lidia Bęza, Mariusz Beza

 

9 listopada 2013r. Mecz Lech-Ruch Chorzów

Grupa 24 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Poznania na mecz  Lecha Poznań z Ruchem Chorzów. Mecz zakończył się wynikiem 4:2, a uczniowie mieli okazję podziwiać nie tylko grę drużyn, ale i wspaniałą oprawę meczu przygotowaną przez wiernych kibiców Lecha. Pomysł wyjazdów i wspierania dopingiem naszych piłkarzy został bardzo ciepło przyjęty przez uczniów naszej szkoły, którzy już przed meczem byli do niego doskonale przygotowani. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjazdu. Do zobaczenia na następnym meczu w Poznaniu!

08.11.2013 Narodowe Święto Niepodległości

Święto Niepodległości to święto naszej Ojczyzny. To także wielkie święto w naszej szkole. Uroczystość ta obchodzona jest dla upamiętnienia odzyskania w 1918 roku przez nasz  kraj niepodległości, po 123 latach rozbiorów Polski dokonanych przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Cesarstwo Austrii. Ustanowione w czasach II Rzeczpospolitej w roku 1937, a od 1939 nieobchodzone. Przywrócone w roku 1989, jest dniem wolnym od pracy i oczywiście od nauki. Klasa szósta oraz klasa pierwsza gimnazjum przygotowała okolicznościowy program, po którym Pan Dyrektor wraz z Samorządem Szkolnym udali się pod pomnik - obelisk złożyć okolicznościową wiązankę kwiatów i zapalić znicze.

5 i 7 listopada 2013r. Szkoła Podstawowa w Kostrzynie była organizatorem rozgrywek gminnych w warcabach i szachach.

Mistrzostwa Gminy Szkół Podstawowych w Warcabach ( 16 zawodników)
Dziewczęta
I m. Martyna Kruszona ( SP Kostrzyn)
II m. Michalina Anioła  ( SP Czerlejno)
III m. Aleksandra Ciechanowska ( SP Kostrzyn)
Chłopcy
I m. Kamil Jęczmionka ( SP Kostrzyn)
II m. Wiktor Janikowski ( SP Czerlejno)
III m. Olgierd Nadolny ( SP Kostrzyn)

Mistrzostwa Gminy Szkół Podstawowych w Szachach ( 19 zawodników)
Dziewczęta
I m. Anna Piaskowska ( SP Brzeźno)
II m. Jagna Smolińska ( SP Kostrzyn)
III m. Wiktoria Zaborniak ( SP Kostrzyn)
Chłopcy
I m. Maciej Gamalczyk ( SP Kostrzyn)
II m. Wiktor Janikowski ( SP Czerlejno)
III m. Ernest Ignyś  ( SP Kostrzyn)

Mistrzostwa Gminy Gimnazjów w Szachach ( 12 zawodników)
Dziewczęta
I m. Sara Robaszkiewicz ( Gimn. Kostrzyn )
II m. Aleksandra Janczar ( Gimn. Czerlejno)
III m. Maria Bzdęga ( Gimn. Kostrzyn )
Chłopcy
I m. Hubert Niemczal ( Gimn. Czerlejno)
II m. Łukasz Fordon ( Gimn. Czerlejno)
III m. Jakub Smoliński ( Gimn. Kostrzyn)
                                                                                          Piotr Smoliński

30.10.2013 Duchy, wampiry, czarownice…

Święcąca w środku dynia z wyszczerbionymi zębami to najbardziej znany symbol Halloween - najhuczniej  obchodzonego w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90-tych. Pomimo, że dzień ten nie jest świętem urzędowym, cieszy się dużą popularnością. Inne popularne symbole tego dnia to duchy, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp. Tak też i było w naszej szkole, co możecie zobaczyć w naszej fotograficznej galerii.

30.10.2013  Konkurs przyrodniczy: „Miss Dyni”

Piękna polska jesień zdopingowała klasę czwartą do zorganizowania Konkursu Przyrodniczego „Miss Dyni”, na najciekawszą dynię ozdobną oraz na najciekawiej przyozdobioną dynię. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów.
Przepiękne kształty i pomysły naszych koleżanek  i kolegów mogliśmy podziwiać na wystawie urządzonej na korytarzu szkolnym. Po bardzo długiej dyskusji Komisja Konkursowa, składająca się z nauczycieli i uczniów zdecydowała o następującej kolejności przyznania nagród:
Kategoria najciekawszego okazu dyni

 1. Nowicka Emilia                     kl.IV
 2. Łyszczarz Kornelia               kl.IV
 3. Wróblewska Nel Julia           kl.O

Kategoria najciekawiej udekorowanej dyni

 1. Ptasik Natalia + zespół świetlicy
 2. Anioła Michalina                   kl.IV
 3. Swendera Dagmara                kl.VI

24 września 2013r Artystyczny Kogel-Mogel

We wtorek . gościliśmy w naszej szkole grupę aktorów i muzyków „Artystyczny Kogel Mogel”, która poprzez średniowieczną legendę przybliżyła uczniom klas młodszych szkoły podstawowej muzykę oraz instrumenty tego okresu.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali legendy opowiadanej przez aktorów o Kowalu, który podpisał cyrograf z Diabłem.
Muzyka grana na oryginalnych instrumentach z epoki, takich jak: fidel, dulcimer, lira korbowa, kastaniety, drumla, baraban, bębenek radomski, tamburyn pozwalała pełniej przenieść się w te odległe czasy.
Ten bezpośredni kontakt dzieci z aktorem oraz „żywą” muzyką odgrywa nieocenioną rolę w ich rozwoju, wzbogaca osobowość i rozjaśnia codzienną rzeczywistość.
Kolejne muzyczne spotkania na pewno spotkają się z dużym zainteresowaniem, a dzieci zachęcone ciekawymi występami staną się wrażliwsi na piękno, muzykę, kulturę.
Lidia Bęza

 

23.10.2013     „Szwedzkie okopy zdobyte”

Przy wspaniałej jesiennej pogodzie, klasa czwarta po raz drugi w tym roku szkolnym, wybrała się na wyprawę pieszą w ramach czwartej godziny wf-u. Tym razem odwiedziliśmy naszych rówieśników w szkole podstawowej w Siekierkach. Dowiedzieliśmy się, że warto zobaczyć przede wszystkim zabytkowy kościół z XVIII wieku, pobliski las i boisko. Z oferowanych atrakcji zwiedziliśmy tylko kościółek, a następnie wyruszyliśmy w stronę Trzeka. Po drodze zrobiliśmy pamiątkowe fotki w starej wierzbie. Pokonaliśmy tor przeszkód w postaci rowu z wodą, gęstego lasu i w końcu dotarliśmy  do bardzo ciekawego zabytku archeologicznego, czyli pozostałości po dawnej warowni. Dziś są tam tylko wały z ziemi i pozostałości po fosie. Zmęczeni po marszobiegu, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy autobusem szkolnym do Czerlejna.

22.10.2013 " Rajzujemy z grajotkami"


To już drugie muzyczne spotkanie z cyklu „Artystyczny Kogel Mogel”. Tym razem mieliśmy przyjemność poznać z bliska młodych artystów, których pasją jest muzyka ludowa. Tym bardziej było ciekawie, że była to muzyka z Wielkopolski,  z okolic Nowego Tomyśla. O siesieńkach, koźle ślubnym, koźle weselnym i klarnecie bardzo ciekawie opowiadała prowadząca spotkanie, a dudziarze co rusz prezentowali muzyczne utwory. Co prawda, odbiegały one od naszych współczesnych rytmów dyskotekowych, ale przyjemnie było posłuchać, przy jakiej muzyce bawili się nasi pradziadowie i dziadowie. Przebojem spotkania okazał się stary wielkopolski utwór: „I choć padało i było ślisko to się przywlokło to świniorzysko”.
Kiedy nasi młodsi koledzy i koleżanki śpiewali wielkopolskie rytmy, nasi starsi koledzy uczestniczyli w bardzo ciekawym przedstawieniu teatru profilaktycznego z Krakowa pt. „Euforia”. Oprócz dobrej zabawy była także chwila zadumy nad sensem używania przez nas alkoholu i narkotyków.

20.10.2013 Czerlejno. Hubertus - Święto jeźdźców

Wśród jeźdźców (Hubertus konny) to gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis. Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie. Tym razem, Hubertus organizowany przez Parafialny Klub Uczniowski w Czerlejnie odbył się na polach pod laskiem w Trzeku. Przy pięknej pogodzie emocji i pozytywnych wrażeń nie brakowało.

15.10.2013r. Drużynowe Mistrzostwa Gminy Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym.

W Zespole Szkół w SiekierkachWlk. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gminy Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym.Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej, w kategorii dziewcząt: Alicja Kniat, Dagmara Swendera oraz w kategorii chłopców: Kacper Kawała, Dawid Łyszczarz i Jakub Ukleja. Naszymi przeciwnikami byli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Kostrzynie i w Siekierkach Wlk.. Zawody można uznać za udane , ponieważ walczyliśmy dzielnie i zajęliśmy drugie miejsce w obu kategoriach.
Klasyfikacja końcowa ( zarówno dla dziewcząt i chłopców)
1. Kostrzyn
2. Czerlejno
3. Siekierki

11.10.2013r. Święto Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej to święto nasze i nauczycieli. Nasze to przede wszystkim dlatego, że w poniedziałek nie będzie lekcji. Nauczycieli to także dlatego , że przygotowaliśmy dla nich uroczysty apel z bardzo ciekawym programem i symbolicznym kwiatkiem.

10.10.2013 Kostrzyn. Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej.

W czwartek 10 października w sportowych zmaganiach w hali sportowej przy Gimnazjum w Kostrzynie uczestniczyli nasi gimnazjaliści (Fordon Łukasz, Koprucki Patryk, Kozerski Jakub, Niemczal Hubert, Rutkowski Michał, Urbański Mateusz, Dylewski Dominik, Sędziak Kacper). Odbył się tam Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej. W turnieju brały udział 4 zespoły: Brzeźno, Czerlejno, Gułtowy, Kostrzyn. Mecze rozgrywane były systemem " każdy z każdym" , 2 x 8 minut. Po wylosowaniu kolejności gier, rozegraliśmy pierwszy mecz z kolegami z Brzeźna , który zakończył się naszym efektownym zwycięstwem 6 : 0. W następnej kolejności zmierzyliśmy się z drużyną z Kostrzyna, z którą przegraliśmy 2 : 7, a drużynę z Gułtów pokonaliśmy      2 : 1.
Wyniki naszej drużyny były bardzo dobre, choć szkoda przegranej z drużyną z Kostrzyna. W efekcie zajęliśmy drugie miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowe medale oraz dyplom.  
 
Klasyfikacja końcowa
1. Kostrzyn
2. Czerlejno
3. Brzeźno
4. Gułtowy

08.10.2013 Na hali trochę słabo…

W dniu 8 października 2013r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Gułtowach odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło sześć zespołów. Uczestników w  wyniku losowania podzielono na dwie  grupy A i B, w których toczyły się mecze o uzyskanie prawa gry w półfinałach oraz o zwycięstwo w turnieju. W grupie A wystąpili : SP Kostrzyn, SP Iwno, SP Siekierki. Nasza drużyna trafiła do grupy B , w której przyszło nam się zmierzyć z SP Gułtowy i SP Brzeźno. Zespoły w grupach grały systemem " każdy z każdym" po 10 minut. Awans do półfinału uzyskały cztery drużyny, po dwa najlepsze zespoły z grupy A i B tj. SP Kostrzyn , SP Iwno, SP Brzeżno, SP Gułtowy. Po zaciętych półfinałach wyłoniono zespoły, które zagrały o zwycięstwo w całym turnieju (SP Kostrzyn i SP Iwno), a zespoły pokonane zagrały mecz o 3 miejsce. Po spotkaniu obfitującym w dużą ilość ciekawych akcji i zagrań najlepszą okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kostrzynie , która pewnie poradziła sobie z przeciwnikiem wygrywając 4 : 0.  Turniej miał liczna obsadę i wysoki poziom gry. Tak liczny udział uczniów świadczy o zapotrzebowaniu w naszej gminie na piłkę nożną w dobrym, rekreacyjnym wydaniu

Klasyfikacja końcowa:
1. Kostrzyn
2. Iwno
3. Brzeźno
4. Gułtowy
5. Siekierki
6. Czerlejno

Naszą szkołę reprezentowali:Przemek Mieloch, Wiktor Janikowski, Adrian Salamon, Kacper Kawała, Dawid Łyszczarz,  Wojtek Olesiak, Miłosz Sędziak, Kacper Steffan, Jakub Ukleja.

02.10.2013    Udana wyprawa klasy czwartej

Park krajobrazowy Promno to pierwsza tegoroczna wyprawa klasy czwartej w ramach czwartej godziny wf-u. Był to bardzo udany wyjazd. Przeszliśmy około 9 kilometrów pokonując ścieżki i dróżki leśne przepięknego terenu Parku.  Po drodze były do pokonania przeszkody w postaci leżących pni, drewniane drabiny służące do wchodzenia do szkółek leśnych, ściana wspinaczkowa zbudowana z hub ( patrz: foto z Olą ) i inne niespodzianki. Byliśmy także z wizytą w leśniczówce, gdzie podziwialiśmy zagrodę dzików i psa bernardyna. Każdy z nas zaopatrzył się w zebrane po drodze grzyby, których gatunki rozpoznawaliśmy razem z Panią Kubiak i Panem Kubiakiem. Najbardziej zafascynował nas rzadko występujący, trujący, ale jednocześnie strasznie śmierdzący sromotnik bezwstydny. Jego nazwa pochodzi od jego kształtu. Co przypomina ? Domyślcie się sami… Spacer zakończyły zawody biegowe z góry na plażę jeziora Brzostek. Tutaj odpoczęliśmy i z rozrzewnieniem wspominaliśmy lato, które już odeszło
.

22-23.09.2013 XXIII Zlot Młodzieży Szkolnych Kół PCK gminy Kostrzyn

XXIII Zlot Młodzieży Szkolnych Kół PCK gminy Kostrzyn im. Antoniny Stachowiak odbył się w Straduniu, w zaprzyjaźnionym pensjonacie  "January". Wzorem lat poprzednich spotkanie liderów młodzieży czerwonokrzyskiej polegał na poszerzaniu wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu oraz bardzo intensywnych ćwiczeniach w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzynie, którzy w zakresie  ratownictwa drogowego posiadają dobre przygotowanie merytoryczne. Ciekawe zajęcia pogłębiające naszą wiedzę i dobra pogoda pozwoliły na stwierdzenie, ze  XXIII zlot PCK był wyjątkowo udany.

27.09.2013 Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 27 września w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Zgłoszono kandydatury 8 uczniów z klas 4-6 Szkoły Podstawowej i 1-3 Gimnazjum: Jakub Kamieński, Małgorzata Golon, Dagmara Swendera, Lidia Tarłowska, Szymon Jóźwiak, Dorota Bączkiewicz, Weronika Krakowska oraz nasza była przewodnicząca Aleksandra Janczar. Ostatecznie, dość niespodziewanie, zwyciężył Szymon z liczbą 42 głosów, zastępcą została Weronika (35 głosów), a sekretarzem Aleksandra (26 głosów). W samorządzie znaleźli się również: Małgorzata, Jakub i Lidia. Nowemu samorządowi życzymy dużo sukcesów i wypełnienia złożonych obietnic
.

24.09.2013r. "Artystyczny Kogel - Mogel"

W dniu dzisiejszym uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w przedstawieniu muzycznym prezentowanym przez grupę "Artystyczny Kogel - Mogel".
W oparciu o średniowieczną legendę, mieli okazję nie tylko usłyszeć barwną opowieść o Kowalu, ale poznać muzykę tamtego okresu.
Brzmienie instrumentów przeniosło wszystkich słuchaczy w odległe czasy wieków średnich. Ich wygląd, budowa i sposób wydobycia dźwięku był bardzo interesujący.
Wśród poznanych instrumentów były instrumenty melodyczne np. fidel, lutnia korbowa i niemelodyczne np. tamburyn, kastaniety, bębny.
Oprócz gry na instrumentach artyści przybliżyli uczniom utwory wokalne z tej epoki.
Po oklaskach i wesołych twarzach wszystkich odbiorców, wnioskować można było, że podróż w czasy średniowiecznej muzyki udała się w 100%

22.09.2013r. Rajd rowerowy po Gminie Kostrzyn

W dniu 22 września 2013 odbył się rajd rowerowy po Gminie Kostrzyn. Na trasę wyruszyliśmy po odczytaniu i zaakceptowaniu regulaminu  o godz. 14.00. Z Czerlejna udaliśmy się w kierunku Mikuszyna, Węgierskiego, Drzązgowa
i Klon. Po drodze zatrzymaliśmy się, aby przeprowadzić konkursy. Uczestnicy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami, m.in. w najwolniejszej jeździe rowerem albo szukaniu jadalnych grzybów.  Po przejechaniu 18 km, ok. godz. 16:00  dotarliśmy na metę mieszczącą się na placu sportowym UKS im. św. Huberta w Czerlejnie.  Tutaj wygłodniali i zmęczeni, ale zadowoleni z siebie ze smakiem zajadaliśmy się jabłkami i smażyliśmy kiełbaski na ognisku.
Rajd zorganizowany został przez Uczniowski Klub Sportowy im. Św. Huberta
w Czerlejnie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Światowid
.

20.09.2013r. „Sprzątanie Świata”

Dnia 20 września 2013 roku, w piątek, w naszej szkole odbyło się „Sprzątnie Świata”.  Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali krótki program artystyczny dotyczący ekologii.  Wszyscy uczniowie otrzymali lateksowe rękawiczki i worki. Wraz z opiekunami wyruszaliśmy zbierać śmieci wokół szkoły i w najbliższej okolicy.

 

15.09.2013        Żołnierze Niemieccy w Janowie…

Ci z nas, którzy wybrali się w niedzielę, 15 września 2013 r. do lasu nieopodal Węgierskiego na polanę przy kapliczce w Janowie z pewnością nie żałowali. W tym miejscu, każdego roku we wrześniu odbywają się uroczystości  upamiętniające wydarzenia września i października 1943 roku. W nocy z 14 na 15 września w ramach ogólnokrajowej akcji „Riposta” odbył się aliancki lotniczy zrzut zaopatrzeniowy w materiały bojowe dla Poznańskiego Okręgu Armii Krajowej. Niestety, po licznych zgłoszeniach od Niemców o słyszanym samolocie, zorganizowano obławę sądząc, że chodzi o skoczków spadochronowych. Jeden z członków grupy pościgowej na skraju pola, gdzie dziś stoi kapliczka próbując oprzeć się o krzew leszczyny spowodował jego wywrócenie i zwrócenie uwagi na maskowanie. Po kilku godzinach odnaleziono zakopane w ziemi spadochrony i 11 pojemników zrzutowych z bronią, amunicją i odbiornikami radiowymi. Po kilku dniach rozpoczęły się aresztowania podejrzanych o współudział w akcji Polaków i około 50 z nich straciło życie.
W tym roku ze względu na 70-tą rocznicę wydarzenia, uroczystość  została wzbogacona o  widowisko historyczne „Wielkopolska Walczy 1943” przygotowane przez Fundację Wojskowości Polskiej, wspieraną przez Stowarzyszenie Historyczno- Kulturalne im. Adolfa Bnińskiego z Gułtów. Rekonstruktorzy pokazali fragment historii związany z wydarzeniami, które miały miejsce w lasach w okolicy Janowa  w roku 1943, a samolot kołujący na głowami zebranych dokonał rzeczywistego zrzutu broni  na  pole przy kapliczce. Była kawaleria, spadochroniarze i efekty pirotechniczne. Dużym przeżyciem dla wielu zebranych było zobaczenie na żywo zwłaszcza grupy rekonstrukcyjnej żołnierzy niemieckich, którym po zakończeniu spektaklu nie wiadomo było, czy klaskać, czy gwizdać ?
Wcześniej, na leśnej polanie odbyły się tradycyjne uroczystości ku czci poległych. Odbył się przejmujący  apel poległych. Przy kapliczce odprawiono polową mszę świętą a delegacje (  w tym oczywiście także i z naszej Szkoły ) złożyły kwiaty pod kapliczką i kamieniem w kręgu pamięci. W uroczystości uczestniczyli żołnierze AK, rodziny biorących udział w akcji „Riposta”, przedstawiciele parlamentu: posłanki Krystyna Łybacka z Poznania  i Bożena Szydłowska ze Swarzędza, władz samorządowych, zaproszeni goście i mieszkańcy okolicznych gmin
.

09.09.2013 Wizyta Biskupa Zdzisława Fortuniaka

W ramach wizytacji Parafii Czerlejno gościem naszej Szkoły był dziś Biskup Zdzisław Fortuniak. Na początek spotkał się z naszymi przedstawicielami, czyli z samorządami klas w świetlicy szkolnej. Przy wspólnym stole długo rozmawialiśmy na różne tematy. Następnie Ksiądz Biskup spotkał się w pokoju nauczycielskim z naszymi nauczycielami, a na koniec w gabinecie dyrektora z byłym i nowym Dyrektorem. Wieczorem w kościele około 50 naszych koleżanek i kolegów przyjęło z rąk Biskupa sakrament Bierzmowania.

02.09.2013 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2013/2014 powitał nas ustępujący Dyrektor szkoły Pan Paweł Kubiak. Przekazał , mówiąc językiem sportowym, pałeczkę Panu Zbigniewowi Bukowskiemu. Ten uroczysty moment zaszczycił Pan Burmistrz Paweł Iwański, który podziękował odchodzącemu dyrektorowi, a nowemu gratulował wygrania konkursu i życzył powodzenia w nowej, trudnej roli. Zmiana dyrektora to nie jedyna nowość. Gimnazjalistów chemii będzie uczyła Pani Anna Brewko, w miejsce Pana Romana Persa

14-22.07.2013r. Kolonia szkolna "Na tatrzańskim szlaku"

Po raz kolejny dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Czerlejnie wzięły udział w letnim wyjeździe wakacyjnym. Tegoroczne kolonie odbyły się w dniach 14-22.07.2013 w miejscowości Murzasichle koło Zakopanego.
Na kolonię wyjechało 48 uczestników pod opieką czworga wychowawców. W czasie dziewięciodniowego pobytu w górach uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem, jakim było przemierzanie szlaków górskich. Udało się nam dotrzeć do Morskiego Oka, przejść Doliną Kościeliską, zwiedzić kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku, Krupówki oraz wjechać kolejką górską na Gubałówkę. Niewątpliwie największe emocje wzbudziło zwiedzanie Jaskini Mroźnej oraz pobyt w basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Program kolonii obejmował szeroki wachlarz zajęć, służących upowszechnianiu aktywnego spędzania wolnego czasu, promocji sportu i rekreacji oraz zdrowego stylu życia. Dzieci miały również możliwość wzięcia udziału w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, gdzie uczyły się jak zachować się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Równie ciekawą ofertą były zajęcia fotograficzne, dzięki którym młodzi ludzi mogli odkryć możliwości techniczne swoich aparatów cyfrowych, poznać podstawowe pojęcia z zakresu fotografii oraz spróbować swoich sił w praktyce. Efektem tych przedsięwzięć i ogłoszonych konkursów fotograficznych jest bogata dokumentacja kolnii i odwiedzonych miejsc.
Dzięki zajęciom w Izbie Regionalnej uczestnicy uzyskali informacje na temat historii, tradycji i zwyczajów regionalnych, a wizyta w bacówce pozwoliła na przyjrzenie się procesowi wyrobu buncu, korbocy i oscypków. Zdobytą wiedzę o regionie koloniści mogli wykorzystać podczas quizów i turniejów.
Największą radość dzieciom sprawił „góralski chrzest”, podczas którego musiały wykonać szereg zadań sprawnościowych. Wyśmienicie poradziły sobie z janosikowymi skokami, jagodowym malowaniem, przejściem po kamiennym szlaku oraz z jedzeniem góralskiego specjału.


28.06.2013   Uroczyste zakończenie roku szkolnego


To już ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. Były gratulacje, nagrody, kwiatki i życzenia wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

27.06.2013        I to już koniec


Po raz ostatni zabrzmiał dziś dzwonek dla naszych koleżanek i kolegów z klasy trzeciej gimnazjum. A jak wyglądał dla nich  ten dzień zobaczcie na zdjęciach zrobionych przez nasz zespół.

26.06.2013   Koniec maminej opieki

Klasa trzecia pożegnała się z okresem maminej opieki jednej pani, czyli z tzw. edukacją wczesnoszkolną. Wszyscy gorąco podziękowali za opiekę i wspólne trzy lata pobytu w szkole Pani Lidii Bęzie.

10.06.2013  Koło filmowe


Bardzo ciekawe zajęcia odbywają się w naszej szkole w ramach koła filmowego. Zajęcia prowadzone przez Panią Katarzynę Markiewicz pozwalają nam odkryć tajniki sztuki filmowej, a dzięki funduszowi sołeckiemu Czerlejna i zakupowi kamery cyfrowej możemy dokumentować wydarzenia w naszej szkole.

24.06.2013 r. W gospodarstwie agroturystycznym  

            Ostatnie dni roku szkolnego to czas wycieczek. My – uczniowie klasy I, II, III - wybraliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego w Trzeku do państwa Uklejów.
Wjechaliśmy na teren posesji i naszym oczom ukazał się ogrom atrakcji: zjeżdżalnia, różnego rodzaju huśtawki, drabinki, trampolina, mini zoo, konie i kuce, a także czterokołowy quad, owoce, słodycze i napoje. Po kilku godzinach korzystania z owych rozrywek nadszedł czas na kiełbaski z rusztu w towarzystwie małosolnych ogórków, pomidorów i świeżej bułki.
Nieodzownym atrybutem było sympatyczne towarzystwo właścicieli gospodarstwa oraz naszych opiekunów: pani Małgorzaty Borowskiej, pani Lidii Bęzy, pana Mariusza Bęzy oraz księdza Andrzeja Stefańskiego.
Zadowoleni wróciliśmy do Czerlejna.

14.06.2013 Czerlejno. Finał Konkursu Matematycznego- Geograficznego dla uczniów gminy Kostrzyn

Hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało „Podróż przez Wielkopolskę”.
W finale, w którym zmagało się się19 gimnazjalistów,  który wyłonił zwycięzców.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Dorota Bączkiewicz kl. 1 gimnazjum w Czerlejnie 29p.;
                  Dawid Jóźwiak kl. 3 gimnazjum w Siekierkach Wielkich 29p.
II miejsce: Mateusz Brumirski kl.3 gimnazjum w Kostrzynie 28p.
III miejsce: Piotr Góreczny kl. 1 gimnazjum w Kostrzynie 27p.

Podsumowaniem konkursu było uroczyste ogłoszenie wyników. Wszystkich uczestników uhonorowano dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Chcieliśmy w ten sposób nagrodzić wysiłek każdego uczestnika, docenić jego pracę i wywołać w nim poczucie satysfakcji i zadowolenia.
 
Laureatom gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom i opiekunom dziękujemy za udział i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego konkurs, który odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorzy konkursu:
Danuta Stefańska i Katarzyna Baran

10.06.2013 Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego WPN i Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera.

10 czerwca 2013 r. udaliśmy się na wycieczkę do Puszczykowa. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze, mieszczące się w samym sercu Wielkopolskiego Parku Narodowym, gdzie uzyskaliśmy informacje o pomnikach przyrody, ekosystemach oraz zbiorowiskach leśnych WPN. Na koniec sprawdziliśmy swoją wiedzę za pomocą kart pracy.  
Następnie odwiedziliśmy muzeum pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera
w Puszczykowie. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy zbiory przywiezione z różnych zakątków świata i dzięki opowieściom Pani Krystyny Fiedler dowiedzieliśmy się wiele
o przygodach podróżnika. Podziwialiśmy również kolekcję barwnych motyli, groźnych skorpionów, kajmanów i innych egzotycznych zwierząt. W akwarium pływały żywe piranie!
Na zewnątrz muzeum, w „Ogrodzie Kultur i Tolerancji”, podziwialiśmy replikę samolotu polskiego Dywizjonu 303, wsławionego wielkim bohaterstwem podczas II wojny światowej. W ogrodzie tym, znajduje się również słynna piramida Cheopsa z Egiptu - trzydziestokrotnie mniejsza, w której poddaliśmy się działaniu kosmicznej energii, kontemplując ścienne malowidła
i hieroglify.
Miłośnicy morskiej przygody mieli okazję zwiedzić replikę żaglowca „Santa Maria”, na którym Krzysztof Kolumb odbył wyprawę do Ameryki. Wszystkie te obiekty pobudziły naszą wyobraźnię i zainteresowanie książkami Arkadego Fiedlera
.

27.05.2013r. Dzień Matki

            Dzień Matki, to wyjątkowy dzień nie tylko dla mam, ale również dla dzieci. Każde dziecko pragnie wyróżnić swoją mamę, obdarować ją czymś szczególnym i niepowtarzalnym. Mają ku temu możliwość występując dla nich w przedstawieniu  organizowanym specjalnie z okazji ich święta.
Wszyscy uczniowie klasy III z wielkim zaangażowaniem zabrali się do nauki powierzonych im ról. W inscenizacji pt. „O tym, co jest najpiękniejsze na świecie” mali aktorzy wcielili się w postaci: Osiołka (Przemek Mieloch), Żółwia (Dawid Krakowski), Motyla (Klaudia Kujawa), Drzewa (Kuba Kamieński), Człowieka (Filip Mrugas), Gołębicy (Kornelka Łyszczarz). Natomiast wagę szczęścia - uczucia, które jest w każdym z nas - ukazali w bardzo wzruszającej inscenizacji pt. „Kwiat paproci”.
Swój dźwięczny głos zaprezentowała Emilka Nowicka śpiewając „Mamo…”oraz Michalina Anioła - „Chłopak z gitarą”. Były też recytowane wiersze oraz piosenki śpiewane wspólnie przez całą klasę.
Na koniec, własnoręcznie wykonane kwiatki z bibułki i laurki, wręczały wzruszonym mamom.
Wspólne zdjęcie było pięknym zakończeniem tej uroczystości.

https://www.youtube.com/watch?v=AhX-cb9of4U

26.05.2013  Kurdeszowa (Za)Dyszka

W ramach regionalnego święta w Kostrzynie, czyli Kurdesza Kasztelańskiego odbyła się w tym roku bardzo ciekawa impreza sportowa – otwarty bieg na dystansie 10 km. Nie mogliśmy w nim startować, ponieważ był dla osób powyżej 18 lat. Startowali natomiast nasi dobrzy znajomi. Najlepszym z gminy Kostrzyn biegaczem został Pan Łukasz Bankiewicz, z którym niektórzy nasi koledzy i koleżanki mają w naszej szkole wf. Pan Łukasz pokonał dystans 10 km w czasie 42 minut i 2 sekund, co dało mu 31 miejsce na 241 startujących ! Gratulujemy !!!
Miło nam było zobaczyć na mecie mieszkańców naszych miejscowości. Pan Waldemar Kukuła ( Czerlejnko ) ukończył bieg ( i to już jest sukces ! ) na wysokim 92 miejscu, a Pan Mariusz Fordon ( Czerlejno ) na miejscu 115 z czasem 49.23 . Do mety dobiegł także Pan Krystian Waleriańczyk z Gułtów ( mąż Pan Agnieszki z zerówki ).

 

25.05.2013 XIV Festyn Sprawności i Talentu : „Jestem Europejczykiem”
Po raz czternasty byliśmy gospodarzami festynu dla kolegów i koleżanek pokrzywdzonych przez los. Przygotowaliśmy, tym razem, program zatytułowany: „Jestem Europejczykiem”. Na 6 stoiskach goście próbowali potraw regionalnych z różnych państw Europy. Ponadto rozwiązywali różne zagadki i brali udział w konkurencjach sprawnościowych. Niestety, ze względy na bardzo złą pogodę, nie dopisała frekwencja. Dopisali za to ludzie dobrej woli ( sponsorzy paczek, owoców z przetwórni w Trzeku, skaczącego hiszpańskiego byka z Kostrzyna, wspaniałej grochówki z Greys-a, byli także dzięki Pani Joli Steffan wolontariusze z firmy Glaxo z Poznania ). Tradycyjnie festyn zorganizowaliśmy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Kostrzyna. Pomagał nam także Urząd Miejski w Kostrzynie.

24.05.2013 Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.Września
 Nasz zespół w składzie  Sandra Anioła, Łukasz Fordon, Mariusz Stefański  osiągnął wspaniały sukces zajmując w gronie 31 startujących drużyn miejsce 8 w województwie!!!

23.05.2013  Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu: „Polskie symbole wolności”

23.05.2013 Prezentacje klasy IIIg

22.05.2013  Przyrodnicze zmagania z górami. VI Gminny Konkurs Przyrodniczy Gułtowy

W ubiegłym roku Dorotka Bączkiewicz, w tym roku Lidka Tarłowska druga w gminnym konkursie przyrodniczym organizowanym przez Zespół Szkół w Gułtowach. Tegoroczny konkurs dotyczył zagadnień przyrody naszych gór. Naszą szkołę reprezentowali także: Błażej Wójcik  i    Monika Kniat 

21.05.2013 Wycieczka do kina Kinepolis – film: „Krudowie” kl.I,II,III

17.05.2013 Dyskoteka IV-IIIg

17.05.2013 Etap szkolny gminnego konkursu geogr.-matem.

 Dorota Bączkiewicz kl.I 21/21 Bladowski Tomasz 19 Niemczal Hubert 18

16.05.2013 Gminny Konkurs Mat.Fiz. Siekierki.
 Poza nagrodami:Dorota Bączkiewicz kl. I 19/26Aneta Pruss 15/26 Jakub Mądry

13.05.2013 Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Plażowej. Kórnik
 Dz. Czerlejno ( Aneta Pruss, Sandra Anioła )Czerlejno: Mosina 0:2Czerlejno: Zalasewo 1:2
 Czerlejno: Rokietnica 0:2

10.05.2013 Finał powiatowy Mistrzostw U-10 „Z podwórka na stadion o Puchar  Tymbarku”.Kostrzyn
 Dz.Czerlejno:Iwno 0:10   2.Czerlejno  Chł.(3) Czerlejno:Kostrzyn 1:4 Czerlejno:Iwno 5:2
  1. Kostrzyn  2. Czerlejno  3. Iwno

09.05.2013 Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej Plażowej. Kostrzyn
 Dz 1. Czerlejno  chł. 2 Czerlejno

29.04.2013 Spotkanie na temat doradztwa zawodowego z pracownikiem Poradni Psych.Ped.

25.04.2013 Finał Gminny Konkursu „Zostań gwiazdą” dla Przedszkolaków. Jedyna nasza przedstawicielka Wiktoria Olbrecht odniosła spory sukces ponieważ otrzymała wyróżnienie.

25.04.2013 Wzięliśmy udział w światowej akcji: „Sprzątanie świata”.
 Ze wstydem musimy przyznać, że tyle śmieci jest w okolicy naszej szkoły.

23-25.04.2013 Egzamin gimnazjalny
Trzy dni – 6 egzaminów. Taki maraton musieli zaliczyć nasi koledzy i koleżanki z klasy trzeciej. Zainteresowani mogą pobrać treść arkuszy egzaminacyjnych ze strony: http://www.oke.poznan.pl/cms,2446,arkusze_egzaminu_gimnazjalnego_sesja_2013.htm

18.04.2013 Stęszew. Finał Powiatowy XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Ogromny sukces naszych gimnazjalistów !!!  Pierwsze miejsce zespołowo zajęła drużyna uczniów Gimnazjum w Czerlejnie w składzie: Sandra Anioła, Łukasz Fordon i Mariusz Stefański.
I –e miejsce indywidualnie wywalczyła uczennica Gimnazjum w Czerlejnie - Sandra Anioła
Turniej składał się z części pisemnej i praktycznej. Uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, odpowiadając na pytania zawarte się w teście, a także umiejętnością bezpiecznego poruszania się po placu manewrowym, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawnością i odwagą podczas pokonywania toru przeszkód.
Dzielnym rowerzystom gratulujemy sukcesów. Naszym Gimnazjalistom życzymy godnego reprezentowania powiatu poznańskiego w finale wojewódzkim.

18.04.2013 Finał Gminny Konkursu „Zostań gwiazdą”
Nasi uczniowie przyzwyczaili nas już do sukcesów w gminnym finale konkursu „Zostań Gwiazdą”. Nie inaczej było i w tym roku. Pomimo bardzo wysokiego, tegorocznego poziomu uczestników finału  Lidka Tarłowska zdobyła w kategorii szkół podstawowych drugie miejsce, a Karolina Smordzowska miejsce trzecie wśróg gimnazjalistów. To ogromny sukces zarówno uczestniczek, jak i ich opiekunki Pani Kasi Czarneckiej !

10.04.2013 Eliminacje szkolne konkursu gminnego: „Zostań gwiazdą”.
W eliminacjach wystartowało 10 śmiałków. „Wysoka” komisja po długiej dyskusji wyłoniła reprezentantów szkoły na finał gminny
Awans:
Szkoła Podstawowa
Lidia Tarłowska
Agnieszka Snella
Gimnazjum
Smordowska Karolina
Antczak Wiktoria     

03-05.04.2013 Zapisy do oddziału przedszkolnego

04.04.2013 Sprawdzian w klasie szóstej

60 minut i już po wszystkim. Tyle czasu potrzebowali szóstoklasiści, aby rozwiązać tegoroczny sprawdzian podsumowujący ich wiedzę nabytą w szkole podstawowej. W tym roku do sprawdzianu przystąpiło 23 naszych koleżanek i kolegów. Wyniki pod koniec maja.

14.03.22013 Czerlejno "Spotkanie w ciemnościach"…
„Musiało być już późne popołudnie, gdzieś pod koniec sierpnia, kiedy Muminek i jego Mama weszli w samo serce wielkiego lasu. Było całkiem cicho i ...”- w tak tajemniczy sposób rozpoczął się tekst opowiadania w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM i Grupą Wydawniczą Polskapresse dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM był organizowany już po raz szósty. W tym roku spotkał się z jeszcze większym zainteresowaniem dyrektorów – uczestniczyło w nim 7158 szkół z całej Polski, w tym uczniowie z Czerlejna! Sprawdzian nie tylko podsumowuje trzyletni etap nauki dzieci, ale dzięki temu, że oswaja uczniów z formułą egzaminów, będzie pomocny uczniom w dalszej edukacji.

21.03.22013 Czerlejno  „Wiosna, wiosna tuż, tuż "…

Barwny, profesjonalny, a jednocześnie przezabawny występ naszych koleżanek i kolegów z IIIg okazał się bezkonkurencyjny w Mini playback show zorganizowany z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Wodzirejami tej grupy był Mirek, Kuba oraz Ola, ale i pozostali członkowie zespołu pokazali nam artystyczny majstersztyk ! Podobali nam się także inni uczestnicy zabawy, zwłaszcza Natalka i Małgosia z klasy czwartej.  W drugiej części tego dnia odbył się turniej siatkarski drużyn gimnazjalnych, a pozostałe klasy bawiły się w swoim gronie. Program dnia przygotowany przez Samorząd Szkolny wywołał w nas takie ciepło, że nawet ciągle zimowa aura za oknami nie dała nam zapomnieć, że wiosna tuż, tuż.

18-20.03.22013 Czerlejno  „Miłość bliźniego "…

Pomimo uchwycenia przez naszych fotoreporterów Księdza Proboszcza Andrzeja z mieczem to jednak tegoroczne Rekolekcje Szkolne odbyły się pod  hasłem „Miłość bliźniego ". Przez trzy dni mieliśmy możliwość refleksji nad własnym życiem w kontekście wiary. Całość zakończyła Msza Św. z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

15.03.2013 Czerlejno  „Teatr w szkole "…

Dwa spektakle teatralne o głupocie długotrwałego przesiadywania przed komputerem pokazali nam artyści jednego z teatrów Krakowa. Warto to przemyśleć…

8 marca 2013 Czerlejno. Warsztaty z filmu animowanego
W naszej szkole odbyły się warsztaty z filmu animowanego. Mieliśmy możliwość stworzenia swojej pierwszej animacji poklatkowej. Pomagali nam w tym animatorzy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, którzy zaprezentowali techniki animacyjne, pomogli nagrać dźwięki, przygotować scenografie i postacie, by ostatecznie wprawić je w ruch. Efektem naszej pracy jest film pt. „Kto zapala światło w lodówce?”, który już wkrótce Wam zaprezentujemy.  Jak wiecie, zajęcia filmowe, nie były dala nas zupełnie nowym zjawiskiem, ponieważ w świetlicy tworzymy animacje, ale okazały się niezwykle ciekawą i inspirującą formą spędzenia czasu.  Mamy nadzieję, że dniach 8-9 kwietnia 2013 nasz film zostanie wyświetlony podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych "halo echo" i to już będzie sukces !

14.02.2013r. Czerlejno. “Valentine's Day”
„Moje serce, choć malutkie,
bardzo wierne i cieplutkie.
Tylko tobie jest oddane,
tylko w tobie zakochane”

Takie i podobne wierszyki krążyły dzięki poczcie walentynkowej po naszej szkole w dniu Św. Walentego, czyli 14 lutego. To już stały  element tego dnia, czyli wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem tym łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych, czy maskotek.
Kulminacyjnym momentem tego święta było jednak krótkie przedstawienie, którego scenariusz opracowała Ola Janczar, a w role aktorów wcielili się nasi gimnazjaliści.

31.01.2013 Emocje siatkarskie w Czerlejnie
W dniu 31 stycznia 2013r. w Zespole Szkół w Czerlejnie odbyły się Mistrzostwa Gminy w Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych. Do turnieju zgłosiły się  szkoły: SP Iwno, SP Kostrzyn, SP Siekierki i SP Czerlejno. Turniej zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców rozegrano systemem "każdy z każdym", odbyło się 12 spotkań. Po zaciętej rywalizacji, zarówno wśród dziewcząt i chłopców, I miejsce i awans do Mistrzostw Powiatu wywalczyli uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową z Kostrzyna. Oto wyniki Mistrzostw:

DZIEWCZĘTA

Iwno           :       Kostrzyn       0:2

Czerlejno      :       Siekierki      1:2

Iwno           :       Czerlejno      0:2

Kostrzyn       :       Siekierki      2:0

Czerlejno      :       Kostrzyn       0:2

Siekierki      :       Iwno           2:0    

I miejsce- SP Kostrzyn

II miejsce- SP Siekierki

III miejsce- SP Czerlejno

IV miejsce- SP Iwno

CHŁOPCY

Iwno           :       Kostrzyn       0:2

Czerlejno      :       Siekierki      2:1

Iwno           :       Czerlejno      2:1

Kostrzyn       :       Siekierki      2:0

Czerlejno      :       Kostrzyn       0:2

Siekierki      :       Iwno           0:2

I miejsce- SP Kostrzyn

II miejsce- SP Iwno

III miejsce - SP Czerlejno

IV miejsce- SP Siekierki

Oficjalnego zamknięcia zawodów oraz wręczenia dyplomów i medali dokonał : Pan Paweł Kubiak - Dyrektor Zespołu Szkół w Czerlejnie. Turniej przebiegał w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczestnikom i opiekunom dziękujemy za przybycie i udział w sportowej rywalizacji ,a zwycięzcom turnieju życzymy powodzenia w dalszej fazie rozgrywek!
Turniej odbył się dzięki finansowemu wsparciu Gminy Kostrzyn.

10.01.2013 Kopernik odkryty przez Jakuba i Mikołaja…
Z przyjemnością informujemy, że praca Jakuba Ptasika i Mikołaja Włodarza z klasy II otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Odkrycia Mikołaja Kopernika”. Oprócz wyróżnionych uczniów, naszą szkołę reprezentowali również: Michalina Anioła, Daria Kawa, Martyna Mieloch, Przemysław Mieloch, Martyna Mydlarz i Emilka Nowicka. Wszystkie prace powstały pod kierunkiem Katarzyny Markiewicz podczas zajęć świetlicowych. Celem konkursu było przybliżenie sylwetki Polaka Mikołaja Kopernika, popularyzacja ogólnej wiedzy astronomicznej oraz doskonalenie umiejętności plastycznych. Organizatorzy powołali komisję konkursową, która 4 stycznia 2013 roku przyznała miejsca i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych klas I – III i IV – VI. Ze względu na tak duże zainteresowanie konkursem i wysoki poziom artystyczny prac Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, p. Anna Fido, podjęła decyzję o przyznaniu dodatkowych miejsc i wyróżnień. Autorzy prac konkursowych wykazali się nietuzinkowymi rozwiązaniami twórczymi, dokładnością i starannością wykonania prac, pomysłowością oraz doborem różnorodnych materiałów plastycznych.

22.12.2012        Czas Bożego Narodzenia…
„Aby czas pokoju nastał już…” – to motto tegorocznych Jasełek. W rolę Heroda wcieliła się Aleksandra Janczar, jednocześnie autor scenariusza ! Scenariusz bardzo umiejętnie połączył wątki tradycyjne ze współczesnością, tak więc nikt nie miał prawa się nudzić. Najwięcej emocji wzbudził jednak występ Trzech Króli:
Łukasza Olszewskiego, Jakuba Kozerskiego i Marcina Kucharskiego oraz Diabłów: Natalii Sycharskiej i Nikoli Prządki. Opiekę nad całością sprawowały Panie: Lilianna Kawała, Katarzyna Czarnecka i Maria Różańska. Tradycyjnie na zakończenie spotkania jasełkowego Pan Dyrektor rozdał medale najlepszym sportowcom naszej szkoły oraz nagrody za udział w konkursie  ekologicznych ozdób choinkowych przygotowanym przez Panią Kubiak.

20.12.2012        Orange Day firmy  GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA
 Co roku ok. 400 pracowników GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA angażuje się w akcje wolontariackie. W latach 2009-2012 zrealizowanych zostało kilkadziesiąt projektów na rzecz kilkunastu placówek w całej Polsce. Wolontariat pracowniczy ugruntował się już jako jedna z dobrych praktyk GlaxoSmithKline w ramach odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Świetlica popołudniowa, która działa w naszej szkole od września, została uhonorowana w tym roku udziałem w tym projekcie. Otrzymaliśmy mnóstwo pomocy naukowych, a poza tym pracownicy powyższej Firmy przygotowywali ozdoby choinkowe, posprzątali salę świetlicy i umyli okna. W nagrodę otrzymali od naszych uczniów życzenia, drobne prezenciki, a przede wszystkim gorące podziękowania za okazaną pomoc. Dziękujemy !!! Wizyta została zorganizowana dzięki zaangażowaniu Pani Jolancie Steffan.

 18.12.2012       Sparing piłkarski gimnazjalistów w Gułtowach
 Piłka nożna chłopcy-.Gułtowy:Czerlejno 7:6 ,siatkówka dziewcząt- Gułtowy( z pomocą pani wuefistki, która grała w zespole ):Czerlejno 3:0

 17.12.2012       Wyjazd do Swarzędza na łyżwy

12-14.12.2012    Próbny egz.gimnazjalny  
11.12.2012       Wyjazd do Kościana. Program Nenufar Clubu: ”Gdzie jest Św. Mikołaj?” Kl.O-III

6.12.2012r. „Bezpieczna droga dla dzieci i Świętego Mikołaja” – program szkoleniowy
Całodzienny program, przygotowany przez Panią Beatę Andrzejczak i Małgosię Borowską, wypełnił klasom od pierwszej do szóstej. Były prezentacje filmowe, konkursy, piosenki, a przede wszystkim rowerowy tor przeszkód. Byli też goście w osobach Pana Wiesława Garbatowskiego, Prezesa Fundacji, która zajmuje się pomocą dzieciom poszkodowanych w wypadkach drogowych , Zygmunta Skubiszaka, sołtysa Czerlejna i Waldemara Kukuły, radnego. Fundacja przeznaczyła wiele nagród na konkursy, natomiast fundusz sołecki Czerlejna bardzo kosztowne wyposażenie toru przeszkód.. Cały program miał zgromadzonym pomóc uniknąć problemów i kłopotów na drogach, które przecież są takie niebezpieczne.

1-2.12.2012 Szkolenie drużyn PCK – Stradunia
Pani Małgosia Borowska wraz ze swoimi podopiecznymi z Koła PCK wzięła udział w wyjazdowym, dwudniowym szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. Nasze koleżanki i koledzy z Gimnazjum, pod okiem doświadczonych strażaków, mieli okazję poszerzyć swoje, już i tak duże, umiejętności. Przy okazji poznali nowych przyjaciół z innych szkół.

1.12.2012 Wycieczka do Tropical Island k. Berlina

29.11.2012  Czerlejno. ”Ucz się inteligentnie”
Dziś zakończyły się w naszej szkole zajęcia w ramach programu edukacyjnego programu: ”Ucz się inteligentnie” prowadzonego przez Europejski Instytut Edukacji Engram.

23.11.2012 Kórnik.Bnin. Mistrzostwa Powiatu w Warcabach Szkół Podstawowych.
Spory sukces odniosła Martyna Barczak, która w konkurencji 26 zawodniczek z całego powiatu zajęła 5 miejsce. Szczegółowe wyniki w załączniku >>>

20.11.2012 Czerlejno. Olimpijska Szkółka Tańca i Dobrych Manier
Rozpoczęcie zajęć Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dodrych Manier. Szkółka ma na celu zdobycie podstawowych umiejętności związanych z koordynacją i estetyką ruchu, kształtowaniem sylwetki,  niwelacją wad postawy, wytrwałym dążeniem do celu, nauką wielu różnych form tanecznych (solo, parami, grupowo), pozytywnym rozładowaniem energii i napięć emocjonalnych (rywalizacja sportowa, scenki aktorskie, gry i zabawy). Kolejne cele to: wyrobienie w dziecku właściwych zachowań w różnych sytuacjach życiowych związanych z prawidłową relacją w stosunku do rówieśników oraz starszych, bezinteresownej pomocy, życzliwości, szacunku, poszanowania autorytetów, a także nawyku estetycznego, zdrowego i aktywnego sposobu życia. Więcej na stronie: www.hajdasz.pl

20.11.2012  Kórnik.Bnin. Mistrzostwa Powiatu w Warcabach Szkół Gimnazjalnych.
Nie udało się awansować w szachach to sztuka ta udała się Hubertowi Niemczalowi w warcabach. Na zakończonych dziś w Kórniku-Bninie Mistrzostwack Powiatu w Warcabach Szkół Gimnazjalnych Rafał zdobył tytuł v-ce Mistrza Powiatu i dzięki temu awansował do wielkiego Finału Wojewódzkiego !!! Gratulujemy. Drugi nasz kolega Mirek Lewandowski zdobył też bardzo dobre miejsce, bo piąte. Dzięki tym wynikom drużynowo Czerlejno uplasowało się ostatecznie na drugim miejscu. W kategorii dziewcząt  Wiktoria Antczak była 7, Ola Janczar – 10, Natalia Sucharska -12 i Aleksandra Koprucka – 13.

20.11.2012 Swarzędz. Rozpoczęliśmy kolejny sezon zimowy – bawiliśmy się na lodowisku w Swarzędzu.

13-15.11.2012 Próbny egzamin gimnazjalny

09.11.2012   Pasowanie na ucznia

31.10.2012 Kórnik - Bnin Szach Oli…

Ola Janczar została Indywidualną Mistrzynią Powiatu Poznańskiego w Szachach Szkół Gimnazjalnych !!! Wielkie gratulacje.
Zawody odbyły się w Kórniku Bninie. W zawodach wzięła udział także Natalia Sucharska, która zajęła 10 miejsce. Startowało 20 zawodniczek. Wśród chłopców bardzo dobre 5 miejsce wywalczył Hubert Niemczal.
Życzymy Oli powodzenia w finale wojewódzkim !

19.10.2012 Poznań Malta. Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych

Ogromny sukces zanotował na swym koncie Patryk Koprucki, który zajął w stawce 73 zawodników 10 miejsce i dzięki temu awansował do wielkiego finału wojewódzkiego ! Gratulujemy. Pozostałe wyniki naszych to: 46 miejsce Łukasza Fordona i w kategorii rocznika 1997: 42 miejsce Mirka Lewandowskiego i 44 Jakuba Bartkowiaka

15.09. – 22.09.12r. Żerków Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów w Szachach.

Uczniowski Klub Sportowy „Goniec” reprezentowało 3 zawodników, którzy awans na ten turniej wywalczyli w czerwcu na mistrzostwach Wielkopolski. W grupie dziewcząt do lat 15 Aleksandra Janczar zajęła X miejsce.


20.10.2012 Żydowo. III Papieski Turniej Szachowy

W sobotę 20 października w Żydowie rozegrany został III Papieski Turniej Szachowy, w którym udział wzięło 10 „naszych” zawodników - z Kostrzyna, Brzeźna i Czerlejna. Uczestnicy rywalizowali w dwóch grupach – do V kategorii szachowej oraz z IV i III kategorią . W pierwszej z tych grup złoty medal zdobył Jakub Pietrucha ( SP Kostrzyn), srebrny medal przypadł Ernestowi Ignysiowi ( SP Kostrzyn), VI m. zajął Przemysław Mieloch ( SP Czerlejno), XI m. Kacper Steffan ( SP Czerlejno), XIV m. Wiktoria Zaborniak ( SP Kostrzyn), XV m. Wiktor Janikowski (SP Czerlejno), XVI m. Mikołaj Włodarz (SP Czerlejno).W grupie zawodników do III kategorii szachowej X m. zajęła Aleksandra Janczar ( Gimn. Czerlejno).

14.10.2012   Trzek    Na koniu i pod koniem…
Na przepięknym terenie „Dobrej Stajni” w Trzeku, w niedzielę, odbyły się Powiatowe Zawody Jeździeckie dla dzieci i młodzieży. Wśród 100 uczestników zawodów znaleźli się także przedstawiciele naszej Szkoły. W super nowoczesnej ujeżdżalni braliśmy udział m.in. w skokach przez przeszkody, biegu z siodłem slalomem, jeździe konnej wokół beczek, rzutach końskim kapeluszem. Zawody zakończyła tradycyjna pogoń za lisem. Organizatorem zawodów był UKS im. Św. Huberta przy Parafii Czerlejno.

11.10.2012r. Kobieta z parasolką…
„… łaskawa Pani, dobrze radzę szeroko otworzyć oczy. Zobaczy Pani wtedy drugą istotę. Póki co, widzi Pani tylko kolor skóry, ubiór, kule. To tylko kawałek człowieka. Proszę spojrzeć z bliska… z miłością… nie dostrzeże Pani serca czarnego, żółtego czy białego. Dojrzy Pani po prostu szczere serce!” –  to jedno z przesłań, które pragnęli przekazać nam aktorzy z Koła Teatralnego w czasie spektaklu zatytułowanego: ”Kobieta z parasolką”. Był  m.in. Murzyn, Żyd, Staruszka i Zawiadowca. Wszyscy aktorzy pięknie ucharakteryzowani i bardzo profesjonalnie grający swe role. Był także doskonały podkład dźwiękowy. Przedstawienie było prezentem od uczniów dla grona nauczycielskiego z okazji Święta Edukacji Narodowej ( czytaj: Dnia Nauczyciela ). Jak to posumował Pan Dyrektor: lepszego prezentu nie mogliśmy nauczycielom sprawić !

10.10.2012      Kórnik          Na szachistów zawsze można liczyć…
W Kórniku Bninie odbyły się  Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Szachach Szkół Gimnazjalnych. Oczywiście, nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli naszej Szkoły. Tym razem byliśmy reprezentowani przez: Olę Janczar, Natalię Sucharską, Łukasza Fordona i Huberta Niemczala. W finale powiatowym startowało 7 zespołów. Turniej rozegrano systemem „Każdy z każdym” na dystansie 7 rund
 z czasem 2 x 15 minut na partię dla zawodnika. Nasza drużyna zaprezentowała się znakomicie, przez pierwszą część turnieju prowadząc i dopiero w końcówce szczęście się odwróciło i zajęliśmy 3 miejsce. Co ważne nie przegraliśmy żadnego pojedynku – zanotowaliśmy 3 zwycięstwa ( i to np. ze Swarzędzem !!! ) i 3 remisy, a do awansu zabrakło dosłownie jednej zwycięskiej partii.
Końcowe wyniki:

 1. Gimnazjum nr 1 Mosina         10 pkt
 2. Gimnazjum w Kórniku                        10 pkt
 3. Gimnazjum Czerlejno         9 pkt
 4. Gimnazjum Robakowo              6 pkt
 5. Gimnazjum 3 Swarzędz             3 pkt
 6. Gimnazjum Pecna                   3 pkt
 7. Gimnazjum Zalasewo             1 pkt

Awans do zawodów wojewódzkich uzyskały dwie drużyny: Gimnazjum nr 1 w Mosinie i Gimnazjum w Kórniku.
Szczegółowe wyniki w załączniku.

08.10.2012 Sportowa klasyfikacja szkół

Na stronie http://powiatpoznan.bho.pl/powiat/?page_id=181 Szkolnego Związku Sportowego: podano klasyfikację szkół powiatu poznańskiego wg. zdobytych punktów we współzawodnictwie sportowym w roku szkolnym 2011/2012. Nie jest z nami tak źle! W kategorii gimnazjów mamy 30 miejsce na 84 gimnazja w powiecie i po Gimnazjum w Kostrzynie, jesteśmy druga szkołą z naszej gminy ( 31.Iwno, 32.Siekierki, 34.Gułtowy, 38. Brzeźno ).
Wśród szkół podstawowych zdobyliśmy 50 miejsce ( wśród 86 szkół ).

 

26.09.2012 Wybraliśmy Nowy Samorząd
Prawdziwa urna wyborcza, karty do głosowania, listy wyborcze i przede wszystkim kampania wyborcza. I oto mamy nowy Samorząd Uczniowski. Po bardzo zaciętym pojedynku różnicą tylko 2 % zwyciężyła Ola Janczar - 30% głosów. Pokonała dotychczasowego naszego lidera, czyli Jakuba Mądrego ( 28%). Na trzecim miejscu znalazła się Lidka Tarłowska - 16,5 %.

28.09.2012 Rowerowa eskapada

Markowice, Krerowo to punkty docelowe wyprawy rowerowej klasy piątej.


27.09.2012 Wieś dla Szkoły….
W imieniu uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim zebranym na zebraniu wiejskim w Czerlejnie w dniu 27 września 2012 roku. za podjęcie decyzji o przeznaczeniu części środków funduszu sołeckiego na potrzeby naszej Szkoły ! Podobną decyzję podjęła także wsie Sokolniki Klonowskie i Klony. Dziękujemy !!!

27.09.2012 Wycieczka rowerowa
Klasa szósta wykorzystała ostatnie dni ładnej pogody i wybrała się na wycieczkę rowerową do Trzeka na tzw. Szwedzkie okopy.


25.09.2012 Fluoryzacja zębów .
Dziś rusza program bezpłatnej fluoryzacji w klasach I-VI.Program obejmuje pięciokrotny zabieg w ciągu całego roku szkolnego.
Następne terminy to: 09.X , 23.X , 06.XI , 20.XI i 04.XII.

20.09.2012 Występ grupy cyrkowej z Ukrainy.

18.09.2012 „Sprzątanie świata”.
W ramach tej akcji klasa Ig uporządkowała tzw. szwedzkie okopy w Trzeku.

16.09.2012 Uroczystość patriotyczna w Janowie.
Udział pocztu sztandarowego z naszej Szkoły.

14.09.2012 Czerlejno. Trzydzieści lat minęło sam nie wiem jak…

Sprawiliśmy dzisiaj naszemu Panu Dyrektorowi dużą niespodziankę organizując bez jego wiedzy apel. Samorząd Uczniowski w sposób uroczysty złożył Panu Dyrektorowi życzenia z okazji jego jubileuszu 30 lat pracy pedagogicznej i to w dodatku przez wszystkie lata w szkole w Czerlejnie. Były kwiaty i życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Jubilat wraz z podziękowaniami obiecał wszystkim lody !

09.09.2012  Czerlejno  Rajd rowerowy w ramach Festynu: „Pomnik od życia dla życia”

Przy wspaniałej pogodzie i humorach wzięliśmy udział w rajdzie rowerowym po naszej gminie. Była to część corocznego Festynu Parafialnego, którego byliśmy współorganizatorami, wraz z Parafią Czerlejno. „Mózgiem” rajdu była Pani Małgosia Prządak, która wraz z pozostałymi członkami Klubu Jeździeckiego UKS Czerlejno wspaniale oznaczyła trasę rajdu, przygotowała bardzo pikantną grochówkę i kiełbaski wraz z ogniskiem.  Każdy uczestnik rajdu otrzymał też na własność kamizelkę odblaskową  oraz nagrodę niespodziankę od miejscowej firmy Best-Gum. Opiekunami grup był Pan Dyrektor, Ksiądz Proboszcz oraz Panie: Daria, Danka i Małgosia. To była bardzo udana impreza !  Relację filmową możecie obejrzeć na You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=Du2cT2mWp-M

10.09.2012 Czerlejno.  Jesteśmy na You Tube !!!

Koło Dziennikarskie i Informatyczne ma dla Was Wspaniałą wiadomość. Rusza sekcja filmowa. Dzięki Pani Katarzynie Markiewicz na naszej stronie będą się ukazywały filmowe relacje z najważniejszych imprez szkolnych. Mamy w planach także zmontować film o naszej szkole i o Czerlejnie.

03.09.2012 Czerlejno  „Żegnajcie wakacje, witaj szkoło…”

W dobrych humorach, świadczących o tym, że dobrze wypoczęliśmy, spotkaliśmy się na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Powitał nas Pan Dyrektor, który poinformował m.in. o tym, że nową Panią Wychowawczynią klasy drugiej będzie Pani Małgorzata Taterczyńska. Drugim nowym nauczycielem będzie Pani Katarzyna Markiewicz, która będzie prowadzić świetlicę popołudniową i ożywi naszą stronę internetową obrazem ruchomym. Będzie opiekować się  Kołem Dziennikarskim – sekcją filmową. Powróciła też Pani Daria ( Wachowicz ) i pan Piotr ( Smoliński ).Jest nas trochę mniej – ubyło nas 17 i jest nas w Zespole Szkół w Czerlejnie – 182 uczniów.
W dalszej części uroczystości, którą znakomicie prowadził Błażej Wójcik, odbył się krótki program artystyczny, po którym udaliśmy się na spotkania z wychowawcami.
Relacja filmowa z uroczystości na YouTube : http://www.youtube.com/watch?v=ZejmBfrG6Nc


21-24.05.2012    Wycieczka do Malborka, Trójmiasta i Sztutowa

18.05.2012 Gułtowy. Gminny Konkurs Przyrodniczy.
Kolejnym sukcesem zakończył się udział Dorotki Bączkiewicz w V Gminnym Konkursie Przyrodniczym, jaki odbył się w Gułtowach. Dorota zajęła II miejsce otrzymując z rąk Burmistrza Gminy, Pana Pawła Iwańskiego pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową.
Dorota zdobyła 84 punkty na 100 możliwych do zdobycia. Nieźle powiodło się także Weronice Krakowskiej ( 69 punkty ). W składzie reprezentacji naszej Szkoły był także Alan Chudziński
.
17.05.2012        Gminny Konkurs Jęz.Angielskiego. Czerlejno ( 6.Fordon Łukasz 34 pkt, 7.Prus Aneta 34 pkt 9.Mądry Jakub 28 pkt)
16.05.2012        Rada Pedagogiczna i wywiadówka
15.05.2012        Wycieczka do Antoninka – zwiedzanie zakładów VW ( IIIg )
15.05.2012 Kostrzyn. Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Kostrzyn

 W tej tradycyjnie męskiej grze ponownie okazało się, że dziewczyny z Czerlejna są lepsze. Po bardzo zaciętej walce nasze koleżanki zajęły II miejsce w gminie i to zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjum. Chłopcy zajęli odpowiednio miejsce 5 i 6. Turniej odbył się na sali gimnastycznej Gimnazjum w Kostrzynie i na boisku Orlika.

11-13.05.2012    Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej i Czech ( klasa  III ).
11.05.2012        Szczepienie dziewcząt p. rakowi szyjki macicy ( Ig ).
10.05.2012        Gminny Konkurs Mat.Fiz. Siekierki. Naszą Szkołę reprezentowali: Jakub Jabłoński i Aneta Prus.
10.05.2012 Finał powiatowy Mistrzostw U-10  „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Drużyna z Kostrzyna zajęła II miejsce.  W reprezentacji gminy dziewcząt startowały: Małgosia Kudlińska (III) i Wiktoria Wicher (II).
27.04.2012 Wycieczka do Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie zorganizowana we współpracy z Biblioteką Miejską.
27.04.2012        Finał Konkursu: „Potyczki Ortograficzne”. Koziegłowy.
Finał powiatowy konkursu „Potyczki Ortograficzne”, który odbył się w Koziegłowach, niestety, nie był szczęśliwy dla naszych reprezentantów. Nieznacznie ulegliśmy pozostałym szkołom, ale pociesza nas fakt, że w gminie byliśmy najlepsi. Innym było też łatwiej, bo startowali już wcześniej w tym konkursie i znali jego zasady.

26.04.2012        Sprzątanie świata
24-26.04.2012    Egzamin gimnazjalny
Po raz pierwszy egzamin gimnazjalny to wielki maraton składający się z 6 części. Jaki będzie nasz wynik ? Dowiemy się w czerwcu

18.04.2012        Turniej piłkarski I-III Orlik Kostrzyn
11-13.04.2012    Zapisy do oddziału przedszkolnego
12.04.2012        Przekazanie baterii firmie REBA ze zbiórki szkolnej 100 kg

03.04.2012 Kiedy na ekranie samochody koziołkują w powietrzu.
Kiedy na ekranie samochody koziołkują w powietrzu... Takim tekstem rozpoczął się tegoroczny sprawdzian w szóstej klasie szkoły podstawowej. Na nasze koleżanki i kolegów z klasy szóstej czekały: 60 minut pracy, 40 punktów do uzyskania, 20 zadań zamkniętych z czteroma odpowiedziami do wyboru i 6 zadań otwartych. Wszystkim „poszło” dobrze, ale czy tak faktycznie było dowiemy się dopiero w czerwcu.

30.03.2012 Kostrzyn. Jakby z Louisem A. …
Już po raz piąty, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kostrzynie odbył się finał Konkursu Piosenkarskiego „Zostań Gwiazdą”. Impreza jak zwykle została przygotowana starannie i profesjonalnie. Koncert został poprzedzony eliminacjami szkolnymi. Z naszych koleżanek najbardziej jurorom spodobały się: Lidka Tarłowska i Karolina Smordowska, które zostały uhonorowane wyróżnieniami. Główne trofea trafiły do reprezentantek Kostrzyna. Największym problemem „małych” artystów okazał się nieodpowiednio dobrany repertuar. Konkurs, jak co roku, wywołał wiele emocji i dyskusji. Nas bardzo cieszy komentarz, jaki ukazał się w „Kostrzyńskim ABC” : „I na koniec nie mogę nie wspomnieć o jednej piosence, której wykonanie szczególnie przypadło mi do gustu. Oto na scenie pojawiła się delikatna, krucha istota i zaśpiewała prostą, piękną i jakże mądrą piosenkę Jakby z Louisem A. Śpiewała ją uczennica Zespołu Szkół w Czerlejnie Lidia Tarłowska, którą jury postanowiło tylko wyróżnić”. My w pełni zgadzamy się z tą opinią. Przyznanie wyróżnienia to zdecydowanie za mało dla tak wspaniałej piosenki i takiej interpretacji, naszym zdaniem, lepszej niż oryginał !!!
29.03.2012 Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem
26-28.03.2012 XIV Halowy Turniej Piłki Nożnej kl.I-III o Puchar Dyrektora SP Iwno
                  Kl.I (4)     1. K-yn 2.Iwno 3. Czerlejno 4. Brzeźno
                  Kl.II (4)    1. Iwno 2. K-yn 3. Brzeźno. 4. Czerlejno
                  Kl.III (4)  1. K-yn 2.Iwno 3. Czerlejno 4. Brzeźno

26-28.03.2012 Czerlejno. Czas leczenia duszy…
Wielkanoc tuż, tuż a więc i tradycyjne Rekolekcje, czyli czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Warto zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i zamyślić. Spotkać Boga i spotkać się sam na sam ze sobą. Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. To prawda, nie będzie nam łatwo stać się lepszymi po godzinie lub po kilku godzinach nauk rekolekcyjnych. W ciągu kilku chwil nie da się naprawić całego duchowego rozgardiaszu. To jest praca na całe życie. Rekolekcje mają dodać sił, odwagi, otuchy i nadziei. Podczas rekolekcji wielkopostnych trzeba „załatwić” wiele spraw nie tylko z Bogiem, ale i np. z rodzicami. Rekolekcje są po to, aby wyprostować wiele spraw, inaczej zmarnujemy dni, które zostały nam dane na uleczenie duszy.

23.03.2012 Czerlejno.  Zwycięska ortograficzna potyczka…
Etap gminny XI edycji konkursu „Ortograficzne potyczki” odbył się w Czerlejnie. Jest to konkurs dla klas szóstych. Uczniowie musieli napisać bardzo trudne dyktando. Czerlejno, w tym roku, reprezentowała bardzo silna ekipa w składzie: Dorota Bączkiewicz, Alan Chudziński i Weronika Krakowska. Zespół ten był na tyle silny, że zdobył I miejsce, pokonując reprezentacje szkół z Gułtów, Iwna i Brzeźna. Już trzymamy kciuki za ich dobry występ w finale, który odbędzie się w Koziegłowach, w dniu 27 kwietnia !

21.03.2012  Czerlejno. Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole.
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole to zawsze wielkie święto.  Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. My pokazaliśmy jednak, że może być inaczej. Już od samego rana na szkolnych korytarzach można było spotkać przebierańców. Było wesoło i kolorowo. Po trzech pierwszych godzinach lekcyjnych najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz z przedszkolakami przemaszerowali na plac szkolny by okrzykami, wiwatem i  śpiewem przegonić zimę. Ekologiczna Marzanna przygotowana przez kolegów     z kl. III,  po ogłoszeniu wyroku przez panią Małgosię zginęła w płomieniach. Obchody Pierwszego Dnia wiosny zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, tańcami i pieczeniem kiełbasek.
W klasach 4-6 i gimnazjum trzy pierwsze lekcje prowadzili uczniowie, a nauczyciele przyglądali się, bądź byli ,,uczniami’’.  Następnie uczniowie klas 4-6 mieli za zadanie przygotowanie  występu oraz przebranie jednego chłopca za Marzannę. Osoby te potem przystąpiły do krótkich zawodów sportowych, po których wybrano Miss Marzannę. Ostatecznie, niespodziewanie zwycięzcą został nasz Pan  Woźny. Następnie uczniowie gimnazjum rozegrali turniej siatkówki, w którym poszczególne miejsca zajęli:
I miejsce – ( wspierana ogromnym dopingiem ) klasa III
II miejsce  -  klasa II
III miejsce – klasa I
Po zakończonych rozgrywkach wszyscy z uśmiechami na twarzy (i zdartymi gardłami oraz  obolałymi dłońmi od dopingu ) wrócili do domów.

21.03.2012        Czerlejno. Palenie szkodzi i strasznie smrodzi.
W pierwszym dniu wiosny przedszkolaki pod przewodnictwem pani Agnieszki zorganizowały marsz antynikotynowy w ramach akcji „Czyste powietrze wokół nas”.  Do udziału w przemarszu zaprosili uczniów z klas I-III. Maszerując ulicami Czerlejna skandowali hasła antytytoniowe zachęcając przechodniów do rzucenia palenia
.

08.03.2012       Szkolny konkurs ortograficzny w kategorii klas IV-VI SP
                         1. Chudziński Alan VI
                         2. Krakowska Weronika VI
                         3. Bączkiewicz Dorota VI

06.03.2012 Czerlejno Zostać gwiazdą ….
Po bardzo długich i burzliwych obradach Jury kolejnych eliminacji szkolnych do Gminnego Konkursu „Zostań Gwiazdą” zakwalifikowało do finału gminnego: Michalinę Anioła z kl.II, która zaśpiewała bardzo trudny utwór Ewy Farna „Cicho”, Dagmarę Swendera z kl.IV z „Boso’ zespołu Zakopower i Lidię Tarłowską z kl.V, która zinterpretowała doskonale utwór "Jakby z Louisem A " z repertuaru Mai Sikorowskiej , natomiast w kategorii gimnazjum Karolinę Smordowską z klasy I za „Ta sama chwila” Bajmu.. W konkursie ponadto wystąpili: Kamelia Dominiak, Błażej Wójcik, Agnieszka Snella, Aleksandra Koszarek, Wiktoria Antczak i Aleksandra Janczar.

02.03.2012 Dorota Bączkiewicz  została Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego zdobywając w finale 31 pkt. Aby zostać laureatem i zostać np. zwolnionym z pisania Sprawdzianu na koniec klasy VI, trzeba było mieć 34 pkt, a więc zabrakło tylko 3 !!! Startowało 153 uczniów i Dorotka zajęła 63 miejsce. Gratulujemy !!!

„Spotkanie z tygryskiem” zajęcia edukacyjne dla klas I-II SP – prowadził Piotr Witoń.  Organizator Biblioteka Kostrzyn

27.02.2012 Czerlejno Wędrówki z Fiedlerem….
Koło Dziennikarskie zapoczątkowało nowy cykl spotkań z ciekawymi osobami pod nazwą: „Spotkanie z osobowością przez duże O”. Pierwsze spotkanie odbyliśmy z Panem Markiem Fiedlerem, pisarzem, podróżnikiem, dyrektorem Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Prywatne Muzeum-Pracownię z Ogrodem Kultur i Tolerancji założył w 1974 wraz z ojcem Arkadym Fiedlerem w rodzinnym domu w Puszczykowie pod Poznaniem. Zafascynowany światem Indian, napisał powieści poświęcone wielkim dziewiętnastowiecznym wodzom: Szalony Koń i Siedzący Byk. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z bogatego życiorysu gościa. Obejrzeliśmy także niektóre rekwizyty z jego muzeum.

22.02.2012 Czerlejno Ferie, ferie i po feriach…
Tradycyjnie już, prawie w każdy dzień ferii mogliśmy wziąć udział w ciekawych zajęciach przygotowanych przez naszych nauczycieli. Największą frekwencję miał wyjazd do Term Maltańskich i do kina. Odbył się także halowy turniej piłki nożnej, niestety, nie cieszył się zbyt dużym powodzeniem. Zwycięzcy turnieju otrzymali bardzo efektowne medale.

10.02.2012r. Czerlejno. Karnawałowe szaleństwo…
Kolorowo i  wesoło uczniowie klas 0 – III spędzili piątkowy, karnawałowy dzień. Gwoździem programu był wybór najlepiej przebranego ucznia, a że w tej konkurencji wszyscy mieliby pierwsze miejsce, dodatkowo musieliśmy zaprezentować się w sposób charakterystyczny do postaci w którą się wcieliliśmy. W gronie zwycięzców znalazł się m.in. Wiking oraz Kowboj. Uczniowie klas starszych spotkali się na przedstawieniu przygotowanym przez Koło Teatralne. Otrzymali także od Samorządu Uczniowskiego okolicznościowe lizaczki, działała także Poczta Walentynkowa
.

09.02.2012        Czerlejno. Przyjemne z pożytecznym.
Członkowie naszego koła biologicznego zorganizowali akcję dokarmiania  bażantów mieszkających w okolicach naszej szkoły. W czasie dokarmiania ptaków skorzystali  z uroków długo oczekiwanej zimy. Zabawom i śmiechom nie było końca. Dziewczyny nie mogły się oprzeć  i wykonały piękne sylwetki „aniołów” na śniegu. Mimo siarczystego mrozu zimowy spacer udokumentowali Kacper i Adrian. Bażanty bardzo chętnie korzystają z przygotowanej dla nich karmy, można to obserwować m.in. z okien sekretariatu szkoły.

09.02.2012 Kostrzyn. Urząd Gminy.
Otrzymaliśmy dziś miłą informację, że w dniu 23 marca 2012 r. nasza Szkoła będzie gospodarzem etapu gminnego konkursu:  „Ortograficzne potyczki”. Przyjadą do nas reprezentanci 3 szkół. Naszą drużynę będą tworzyć: Dorota Bączkiewicz, Alan Chudziński i Kacper Sędziak, którzy zostali wyłonieni w ramach eliminacji szkolnych w dniu 10 stycznia 2012 roku. Najlepsza reprezentacja wystartuje w wielkim finale konkursu w dniu 24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Koziegłowach.

08.02.2012 Czerlejno
A od poniedziałku, 13 lutego mamy FERIE !!!
Mimo wszystko zapraszamy do Szkoły. Popatrzcie obok w jakim celu. Tutaj możecie pobrać plan zajęć w ferie >>>

07.02.2012 Czerlejno
Dziś bardzo poważne wydarzenie w naszej Szkole – klasyfikacyjne posiedzenie Rady Pedagogicznej. Drżyjcie niesforni koledzy i oczywiście koleżanki ! Najgorsza atmosfera będzie u naszych 13 koleżanek i kolegów ( co stanowi 10% wszystkich uczniów ), bo tylu z nas otrzymało „jedynki” na I semestr ( najwięcej w klasie IIIG -5 ). Tych jedynek uzbierało się w sumie 31.


27.01.2012 Poznań. Wojewódzki Konkurs Humanistyczny. Etap Rejonowy.

Bardzo dobrze zaprezentowały się nasze dziewczyny, Dorota Bączkiewicz i Lidka Tarłowska w Poznaniu, gdzie odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego. Dorota zdobyła, aż 27 punktów i do kolejnego awansu zabrakły jej tylko 3. Zajęła 17 miejsce wśród 90 uczestników !!! Lidka uzyskała 17 punktów i jako, że jest o dwa lata młodsza od Doroty postanowiła sobie zawalczyć o awans w następnych latach.


26.01.2012     Gniezno. Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy. Etap Rejonowy.
Dorotka Bączkiewicz zdobyła 32 punkty w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego, jaki się odbył w Gnieźnie i dzięki temu zapewniła sobie awans do finału wojewódzkiego tego konkursu. Jest to wielki sukces Doroty, jej pań nauczycielek, Pani Danuty Stefańskiej i Pani Elżbiety Kubiak, jak i całej naszej Szkoły. To bardzo poważny konkurs, bo organizowany przez Kuratorium Oświaty. W Gnieźnie  Dorota zajęła 6 miejsce na 68 uczestników !!! Finał wojewódzki odbędzie się 2 marca w Poznaniu.

26.01.2012     Król i Królowa na szkolnym tronie
To nie żarty. Na szkolnym tronie zasiadł Król Jan – czyli dziadek Dominiki i Królowa – babcia Patrycji. Odbyło się to czasie uroczystości Dnia Babci i Dziadka, jaką przygotowali uczniowie z klas 0-III, dla swoich babć i dziadków. Każda klasa przygotowała ciekawy a momentami nawet wzruszający program. Były wierszyki, piosenki, inscenizacje oraz występy taneczne. Całość została zwieńczona słodkim poczęstunkiem. Drogie Babcie i Dziadkowie dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz 100 lat !!! I do zobaczenia za rok.

13.01.2012     Zmysłowa podróż z Unią Europejską….

Zajęcia pod nazwą: „ Warsztaty smaku-Zmysłowa Podróż” to kolejna nasza przygoda z projektem współfinansowanym przez Unię Europejską. Tym razem będziemy brać udział w cyklu spotkań, które prowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Światowid z Łubowa. W zajęciach będą uczestniczyli uczniowie  z klas IV-VI. Dzięki tym zajęciom będziemy bardziej świadomymi konsumentami.  Poznamy tajemnice racjonalnych wyborów dotyczących żywności i odżywiania. A to o czym się dowiemy – przekażemy Wam wkrótce.

12.01.2012 „Kibicujmy!” – próba szóstoklasistów….
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to temat przewodni tegorocznej próby sprawdzianu szóstoklasisty z którym musieliśmy się zmierzyć w ciągu 60 minut. Do uzyskania było 40 punktów. Tekst sprawdzianu i odpowiedzi zamieszczamy poniżej.

8.01.2012 Zbiórka w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zebraliśmy rekordową kwotę 945,02 zł !!!! Zbiórkę prowadziliśmy na terenie Szkoły oraz przed Kościołem(specjalne podziękowania dla księdza Andrzeja za zgodę)

22.12.2011 Wigilia szkolna.
Matka natura wprowadziła nas w wspaniały nastrój, ponieważ w dniu naszej szkolnej Wigilii spadł śnieg ! To duży wyjątek w tegorocznej jesiennej zimie. Tradycyjnie w podniosłym nastroju odbyliśmy klasowe wigilie i ogólnoszkolną. Bardzo nam się podobał program Jasełek przygotowany przez nasze Koło teatralne i Koło muzyczne. Były też tradycyjnie medale dla naszych najlepszych sportowców, które wręczał uroczyście Pan Dyrektor
.

21.12.2011 Mistrzostwa Gimnazjum w Tenisie Stołowym
1.Bartkowiak Jakub
2.Lewandowski Rafał
3.Popielski Mateusz

21.12.2011 Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Warcabach
Dziewczyny
1.Antczak Wiktoria        VI
2.Koprucka Aleksandra VI
3.Hernes Wiktoria          V
Chłopcy
1.Steffan Kacper          IV
2.Wilkanowski Oskar  V
3.Janikowski Wiktor   III

13.12.2011  Zamontowanie na szkolnym placu zabaw karuzeli ( dar Sołectwa Czerlejno ).

13.12.2011  Wyjazd na łyżwy do Swarzędza

13.12.2011  Warsztaty orientacji zawodowej. Spotkanie z pracownikiem Por.Psych.Ped. uczniów klasy III gimnazjum.

12.12.2011   Spotkanie z p. Mileną Czerniowską w ramach programu: „Poznajemy się – co wiem o środkach uzależniających ?” ( kl. Ig-IIg-IIIg )

10.12.2011   Mistrzostwa Województwa w Szachach Szkół Gimnazjalnych.Poznań.
 
Naszą Szkołę reprezentowała Ola Janczar i wśród 50 zawodniczek zajęła 25 miejsce.

09.12.2011 Wojewódzki Konkurs Matematyczny SP

1. Bączkiewicz Dorota kl.VI 27
2. Chudziński Alan    kl.VI 25
3. Sędziak Kacper     kl.VI 18
4. Kubiaczyk Dobrosława kl. V 17
5. Krakowska Weronika kl.VI 16
W konkursie wzięło udział 8 uczniów. Nikt się nie zakwalifikował do  finału
rejonowego.

09.12.2011        Wycieczka Kl.IIIG do kina Kinepolis w Poznaniu
07-09.12.2011    Próbne testy gimnazjalne

W dniach od 7 do 9 grudnia 2011r III gimnazjum pisała próbne testy gimnazjalne z OKE. Zdaniem gimnazjalistów poszczególne testy były dość trudne. Nauczyciele mieli natomiast o nich inne zdanie. Najgorzej wypadł test z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a najlepiej z języka polskiego.

Średnia procentowa klasy wynosiła :
Język polski – 63%
Język angielski podstawowy – 51%
Język angielski  rozszerzony -22 %
Matematyka – 43%
Historia/Wos -53%
Przyroda- 46%
Najlepiej wypadł Jakub Jabłoński, który otrzymał 71% punktów z całego testu.
Średnia klasy ogółem to niemal 46%.
Gimnazjaliści postanawiają, że będą się uczyć tak, żeby wypaść lepiej na końcowym teście.
                      
07.12.2011        Wyjazd do kina kl.V na film: „Listy do M”

06.12.2011        Mikołajki – przedsmak świąt…
Tradycji stało się zadość i w dniu 6 grudnia świętowaliśmy Mikołajki. Każdy uczeń został obdarowany lizakiem a chętni mogli jechać na Termy Maltańskie do Poznania . Ten dzień można zaliczyć do udanych i na pewno zostanie w pamięci naszych uczniów J A na zdjęciach nasza Mama Mikołajkowa w różnych ujęciach.

Etap szkolny Konkursu Żłota Żabka j.polski

50 pkt do zdobycia, 40 pkt awans lub najlepszy uczeń
1.Bączkiewicz Dorota     kl.VI  39
2.Tarłowska Lidia            kl.V 31
3.Krakowska Weronika   kl.VI 30
4.Kubiaczyk Dobronia    kl.V   26
5.Sędziak Kacper            kl.VI 24,5
W konkursie wzięło udział 7 uczniów. Do finału awansowała najlepsza uczennica
etapu szkolnego, czyli Dorota.

17.11.2011     Iwno. Wysoka siatka, oj wysoka……

Po porażkach z Iwnem 0:3 i z Kostrzynem 0:3 nasze gimnazjalistki znalazły się na 3 miejscu Mistrzostw Gminy w Siatkówce Dziewcząt. Turniej zwyciężył Kostrzyn, który pokonał Iwno 3:2.


16.11.2011     Bnin. Złoto dla zuchwałych !!!

Dość niespodziewanie, ale całkowicie zasłużenie Rafał Lewandowski został MISTRZEM POWIATU POZNAŃSKIEGO W WARCABACH !!! To nasz największy sukces sportowy w tym roku szkolnym. W stawce 12 zawodników brat Rafała – Mirek zajął 12 miejsce. Wśród dziewcząt Ola Janczar zakończyła zawody na miejscu 5, a Natalia Sucharska na 12. Drużynowo nasz zespół został v-ce Mistrzem Powiatu – gratulujemy !!!


11.11.2011     Czerlejno. Artyści plastycy….

W tym roku szkolnym ponownie jest kontynuowany konkurs plastyczny na najlepszą pracę plastyczną miesiąca. Zachęcamy wszystkich do udziału i do odbierania cennych nagród. We wrześniu najlepszą pracę przygotowała Asia Olesiak z Ig, natomiast w październiku Adrian Olszewski z klasy IV.

10.11.2011     Czerlejno. Narodowe Święto.

Nawet maluchy nie nudziły się na doskonale przygotowanym, w tym roku, programie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pani Danuta Stefańska wraz ze swymi podopiecznymi wybrała program, który nas bardzo zaciekawił i przekazał nam dużo wiedzy na temat historii naszej Ojczyzny. Nasi „dźwiękowcy” - Łukasz , Patryk i Mateusz też nie zawiedli, a muzycznie wspierała nas nasza Pani od muzyki, czyli Pani Kasia.….

08.11.2011     Bnin. Srebrna Ola

Ola Janczar została v-ce Mistrzynią Powiatu w Szachach na zawodach, które odbyły się w Bninie koło Kórnika. To ogromny sukces !!! Hubert Niemczal, tym razem nieco słabiej – turniej zakończył na 9 miejscu, a Natalka Sucharska na 13. Drużynowo Czerlejno zajęło 6 miejsce.

26.11.2011        Wyjazd do kina Kl.IV,VI

24.11.2011        Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Jęz.Niemieckiego.G.

24.11.2011        Spotkanie z p. Miloną Czerniowską w ramach programu: „Poznajemy się – co wiem o środkach uzależniających ?” Kl. Ig-IIg-IIIg

22.11.2011        Wyjazd na lodowisko w Swarzędzu

18.11.2011        Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego.G.
1.Jabłoński Jakub  24 pkt
2. Golon Maciej   9

18.11.2011        Wyjazd na zajęcia Uniwersytetu Plastycznego do Poznania I-III

18.11.2011        Pasowanie na ucznia w klasie I

17.11.2011 Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.G .
1. Niemczal Hubert Ig  31
2. Jabłoński Jakub    IIIg  29
3. Mądry Jakub IIg 20
4.Polsakiewicz Karina IIIg  13
5.Golon Maciej IIIg  8
Udział wzięło 5 uczniów.

17.11.2011        Posiedzenie Rady Pedagogicznej.
Wywiadówki:
- spotkanie wszystkich n-li uczących w kl.VI z rodzicami tej klasy
- spotkanie wszystkich n-li uczących w kl.IIIg z rodzicami tej klasy
-pozostałe wywiadówki

15.11.2011 Mistrzostwa Powiatu w Warcabach.SP. Kórnik.

5(26).Antczak Wiktoria      4,5
18.Koprucka Aleksandra       3

14.11.2011        Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego.G.
1. Jabłoński Jakub    IIIg   18
2. Polsakiewicz Karina IIIg 10
3. Nowak Marlena IIIg  9

10.11.2011        Spektakl teatralny: ”Twój uśmiech łagodzi obyczaje”
wyk.: Aleksander Gołębiowski i Andrzej Czerski

10.11.2011   Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.G.
1. Mądry Jakub IIg
2. Wiśniewska Łucja IIIg
3. Jabłoński Jakub    IIIg
4.Anioła Sandra IIg
5.Salamon Patryk IIg
Udział wzięło 8 uczniów.

08.11.2011  Mistrzostwa Gminy w Siatkówce Gimnazjum Chłopcy

 1. Iwno 
 2. Czerlejno

04.11.2011   Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.G.

 1. Jabłoński Jakub  IIIg29 pkt
 2. Mądry Jakub IIg 27,5
 3. Polsakiewicz Karina IIIg 19,5
 4. Bartkowiak Jakub IIg 17,5
 5. Golon Maciej IIIg 17,5
 6. Salomon Patryk IIg 16
 7. Janczar Aleksandra Ig13,5

31.10.2011 Czerlejno. Wszędzie duchy.

I tak to już na dobre zadomowiła się u nas nowa tradycja w przeddzień Święta Zmarłych, czyli Halloween. Strasznie zaczęło się już robić w piątek w szkole. Okropne malowidła na twarzach. Przed domami „korbolowe” maski. Oj baliśmy się, baliśmy…

28.10.2011 Iwno. Bardzo dobry występ naszych siatkarzy
Chłopcy z „podstawówki” znacznie lepiej od swoich koleżanek poradzili sobie w Mistrzostwach Gminy w Piłce Siatkowej. Po bardzo ładnym występie zdobyli tytuł v-ce Mistrza ! Brawo !
Wyniki turnieju:
SP Iwno          :           SP Kostrzyn  0:2
SP Iwno          :           SP Czerlejno   0:2
SP Kostrzyn  :           SP Czerlejno   2:0

Klasyfikacja końcowa:

1. SP Kostrzyn         2          2          4:0
2. SP Czerlejno          2          1          2:2
3. SP Iwno                 2          0          0:4

27.10.2011 Kostrzyn.Mistrzostwa Gminy Szkół Gimnazjalnych w Warcabach

Ubiegłoroczna mistrzyni powiatu w kategorii szkół podstawowych, tym razem występując już jako gimnazjalistka zdobyła dziś tytuł Mistrzyni Gminy. Nasza Mistrzyni to Natalia Sucharska. Srebrny medal dla Oli Janczar, podobnie wśród chłopców dla Rafała Lewandowskiego. Jego brat Mirosław tym razem z medalem brązowym.

Oto wyniki:
Dziewczęta
1. Sucharska Natalia          Czerlejno      4,5 pkt
2. Janczar Aleksandra        Czerlejno      4,5
3. Saukens Justyna                Siekierki          4
4. Sobczak Monika                Kostrzyn        3

6. Matela Alina                      Czerlejno        1

Chłopcy
1. Smoliński Jakub                 Kostrzyn        4
2. Lewandowski Rafał         Czerlejno      4
3. Lewandowski Mirosław  Czerlejno      2
4. Ławicki Krzysztof                        Siekierki          2

6.Mądry Jakub                    Czerlejno        1

25.10.2011 Siatka za wysoka dla naszych dziewczyn…
Po porażce z Kostrzynem i z Iwnem, nasze dziewczyny zajęły 3 miejsce i brązowe medale w Mistrzostwach Gminy w Piłce Siatkowej Szkół Podstawowych. Mistrzem zostały nasze koleżanki z Iwna. Trzecie miejsce to nie znaczy ostatnie, ponieważ szkół w gminie Kostrzyn jest sześć, a Brzeźno, Gułtowy i Siekierki po prostu nie przyjechały.
Wyniki:
SP Iwno          :           SP Kostrzyn  2:1
SP Iwno          :           SP Czerlejno   2:0
SP Kostrzyn  :           SP Czerlejno   2:0

Klasyfikacja końcowa:

1. SP Iwno                 2          2          4:1
2. SP Kostrzyn          2          1          3:2
3. SP Czerlejno          2          0          0:4

25.10.2011 Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Oto wyniki wyborów:

 Mądry Jakub                        40 głosów
 Bolewski Piotr                      26
 Nowak Marlena                    19
 Polakiewicz Karina               17

Pozostali uczestnicy wyborów:

Golon Maciej                         1
Jabłoński Jakub                     5
Lewandowski Mirosław        0
Lewandowski Rafał               5
Nowak Adrian                       2
Wincenciak Karol                  2
Urbański Norbert                  5

19.10.2011 Kostrzyn Mistrzostwa Gminy w Warcabach Szkół Podstawowych

Wiktoria Antczak została Mistrzynią Gminy w Warcabach ! To wielki sukces, ponieważ konkurencja była bardzo duża – startowało, aż 19 uczennic. Wiktoria z wyjątkiem jednego remisu, pozostałe partie zwyciężyła. Bardzo udany występ zaliczyła także Ola Koprucka, zajmując czwartą lokatę, zdobywając tyle samo punktów co trzecia zawodniczka, zdobywczyni brązowego medalu. W konkurencji „panów” reprezentował nas nasz szkolny „narybek”. Wiktor Janikowski (klasa III ) zakończył turniej na bardzo dobrym dziewiątym miejscu ( startowało 23 zawodników ). Mikołajowi Włodarzowi z klasy pierwszej udało się pokonać jednego z zawodników, tak więc też duża satysfakcja z występu

19.10.2011 Kostrzyn. Uroczysty capstrzyk.

Poczet sztandarowy z naszej Szkoły wziął udział w oddaniu hołdu pomordowanym,
w dniu 19 października 2011 roku na Rynku w Kostrzynie. To już 72 rocznica rozstrzelania przez hitlerowców
mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic. Poczet sztandarowy tworzyli: Marlena Nowak, Karina Polakiewicz i Piotr Bolewski. Opiekuńcze „oko” sprawowali: Pani Małgosia Borowska i Pan Dyrektor Paweł Kubiak

07.10.2011 Kostrzyn. Szach – mat od Oli.

Tak można określić udział Oli Janczar w Mistrzostwach Gminy Szkół Gimnazjalnych w Szachach. Ola nie miała sobie równych i zdobyła Mistrzostwo Gminy ! Hubert Niemczal, tym razem musiał się zadowolić medalem srebrnym i uznań wyższość kolegi z Kostrzyna – Jakuba Sobaszkiewicza. Natomiast Rafał Lewandowski zdobył 9 miejsce, a 10 lokatę Adrian Nowak.

06.10.2011 Czerlejno. Biskupowe błogosławieństwo

I znów kolejny rocznik naszych koleżanek i kolegów odebrał , tym razem od biskupa Grzegorza Baraniaka, sakrament Bierzmowania. Po Mszy Świętej nasza delegacja podziękowała dostojnemu Gościowi za przyjazd i sakrament, a całe spotkanie zakończyło się bardzo ciekawym koncertem akordeonowym Filipa Kawały

 

4.10.2011r. Szwedzkie okopy zdobyte

Już po raz drugi w tym roku szkolnym, wybraliśmy się na wycieczkę turystyczną w ramach czwartej godziny wf-u. Tym razem gościliśmy w szkole w Siekierkach, gdzie wzięliśmy udział w lekcji matematyki wraz z uczniami czwartej klasy z tejże szkoły. Następnie  poszliśmy obejrzeć z zewnątrz piękny, drewniany kościółek w Siekierkach ( podobny do naszego, ale mniejszy ). Kolejny etap wyprawy to przejście do Trzeka Małego. Po drodze mijaliśmy gospodarstwo rolne z piękną kolekcją kamieni ( prawdopodobnie to tam Kuba zostawił torbę ). Następnie po 6 km ( obliczyliśmy to na lekcji przyrody, dzięki znajomości skali mapy ) dotarliśmy na tzw. Szwedzkie okopy. To wspaniałe i jednocześnie tajemnicze miejsce – świadek bardzo odległej historii. Tutaj rozegraliśmy  biegi przełajowe po okolicznych pagórkach.

30.09.2011 Szkolne Prawybory do Sejmu w Czerlejnie

113 naszych koleżanek i kolegów było uprawnionych do oddania głosów na partie chcące startować w nadchodzących wyborach do Sejmu. Oddaliśmy 109 głosów ( wszystkie były ważne ). Nasze zdanie jest takie: 37 głosów oddaliśmy na PiS ( to zmiana, bo w ostatnich wyborach samorządowych najwięcej głosów oddaliśmy na SLD ), 24 na PO, 21 na Ruch Palikota ( ? ), 17 – PJN, 4 – SLD, 3 – PPP i tu sensacja – tylko 3 na PSL, który w Czerlejnie do tej pory cieszył się dużym zaufaniem.

19.09.2011  Udział w Mistrzostwach Gminy w Szachach Szkół Podstawowych

18.09.2011 Uroczystość patriotyczna w Janowie. Udział pocztu sztandarowego Naszej Szkoły.

16.09.2011 Udział w  akcji: „Sprzątanie świata”

15.09.2011  Wycieczka do Promna

Klasa czwarta w ramach zajęć wf a uczniowie klas młodszych w ramach dodatkowych zajęć programu „unijnego” przemaszerowali szlakami Parku Krajobrazowego Promno. Było pięknie, ciekawie, ale nogi bolały… Najciekawsze było spotkanie „oko w oko” z dzikami ( na szczęście tylko w zagrodzie, u Pana Leśniczego ). Uczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew po ich liściach i rywalizowaliśmy w biegach terenowych. Niestety, ale mieliśmy też tą wątpliwą przyjemność dostrzec wiele śmieci w  lesie. Wyłowiliśmy z jeziora but, Hubert odnalazł dziurawy materac, ktoś inny majtki i skarpetki.


04.09.2011  Festyn Parafialny w Czerlejnie


Minutą ciszy w 10-tą rocznicę wydarzeń 11 września 2001r., ks. Proboszcz Andrzej Stefański  rozpoczął kolejny już festyn parafialny. Miejscem zabawy tradycyjnie był teren współorganizatora festynu, czyli Naszej Szkoły. Jak od lat Parafianie kontynuowali budowę „ Żywego Pomnika - z Życia do Życia”, ku czci bł. Jana Pawła II oddając krew. W tym roku zebrano 17,5 tego cennego daru. Atrakcją festynu był m.in. mecz piłki nożnej kawalerowie kontra żonaci (żonaci tym razem górą), a także wspaniała prezentacja i parada ok.50 motocykli z klubu „Etyliniarze” ze Środy, którzy przybyli do nas na imprezę na zaproszenie  właścicieli hurtowni  „BEST-GUM z Czerlejna i wzbudziła wielkie zainteresowanie nie tylko młodych uczestników festynu, ale także tych starszych. Dzieci mogły wyzwolić swoją energię na dmuchanych zamkach, ściankach wspinaczkowych itp.  Przejażdżka konna była kolejną atrakcją niedzielnego spotkania w Czerlejnie, a upalne popołudnie gasiły smakowite lody włoskie.


01.09.2011 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego


I co tu napisać o rozpoczęciu. To straszne, że już było. Cały czas mamy czas przeszły. Nie dogonimy czasu więc go chociaż zatrzymajmy na fotografiach i naszych wspomnieniach.

8 czerwca Giecz Poszukiwania naszych początków w Gieczu

Czerpanie chochlą  wody, strzelanie z łuku, szukanie ukrytych skarbów ( w tym najlepsza była Ela Kozłowicz ), to tylko niektóre z atrakcji pobytu klasy czwartej skansenie w Gieczu. Poza tym zwiedziliśmy muzeum, pozostałości fundamentów ówczesnych budynków oraz nowo zbudowany wspaniale prezentujący się drewniany skansen. W tym miejscu łatwo nam było sobie wyobrazić, jak wyglądały początki państwa polskiego.

1 czerwca 2011 r Czerlejno

Tegoroczne nasze święto spędziliśmy w rozjazdach. Dzień wcześniej zerówka była w ZOO w Poznaniu, kilka klas pojechało na festyn na lotnisko wojskowe w Krzesinach, był także wyjazd do Parku Dinozaurów do Rogowa. Na terenie szkoły zostali tylko gimnazjaliści, którzy zmierzyli się w turnieju czterech ogni. Niespodziewanie, ale bardzo zasłużenie zwyciężyli pierwszoklasiści, na drugim miejscu znaleźli się trzecioklasiści i dopiero na trzecim – klasa druga.

31 maja 2011r Czerlejno

Po raz kolejny byliśmy organizatorami, za sprawą Pani Małgosi Borowskiej i Pana Dyrektora, gminnego konkursu matematycznego klas trzecich. Miło nam było zobaczyć w gronie zwycięzców Miłosza Sędziaka, naszego kolegę, który zajął miejsce trzecie !

30 maja 2011r, Czerlejno

Hasło przewodnie tegorocznego gminnego konkursu matematyczno-geograficznego, którego organizatorem była nasza szkoła brzmiało „Śladami Adama Małysza”.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym szkoły wyłoniły swoich 3 - 4 reprezentantów na podstawie wyników uzyskanych w eliminacjach szkolnych zgodnie z przygotowanymi przez organizatorów zestawami zadań i kryteriami ich oceny. Drugi etap, w którym zmagało się18 gimnazjalistów, wyłonił zwycięzców.
Laureatami konkursu zostali:
        I miejsce – Michał Żurkowski Gimnazjum w Kostrzynie
        II miejsce –Łukasz Bestry Gimnazjum w Czerlejnie
        III miejsce –Natalia Plucinska Gimnazjum w Kostrzynie

Podsumowaniem konkursu było uroczyste ogłoszenie wyników, którego dokonali przedstawiciel Burmistrza Gminy Kostrzyn pani  Paulina Bankiewicz i dyrektor Zespołu Szkól w Czerlejnie pan Paweł Kubiak. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i zestaw Parkera, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział i nagrody pocieszenia w postaci drobnych upominków. Chcieliśmy w ten sposób nagrodzić wysiłek każdego uczestnika, docenić jego pracę i wywołać w nim poczucie satysfakcji i zadowolenia.

21.05.2011 Z Cyganami w świat

Po raz dwunasty Zespół Szkół w Czerlejnie był gospodarzem festynu dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Razem łatwiej”. Tegoroczne hasło to: „Z Cyganami w świat”, czyli tematyka romska. Przygotowaliśmy dla licznie zgromadzonych gości  z gminy Kostrzyn, Pobiedziska i Kleszczewo , 10 konkurencji tematycznie związanych z Cyganami. Był m.in. rzut podkową, taniec z chustami, plecenie warkoczy, wróżenie, przejazd wozem cygańskim i wiele innych atrakcji. Każdemu uczestnikowi festynu pomagaliśmy jako wolontariusze. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe prezenty przygotowane przez współorganizatora festynu, Ośrodek Pomocy Społecznej w Kostrzynie. Była oczywiście grochówka i całe sterty słodkości.
Gwiazdą festynu był jednak Miklosz Deki Czureja, czołowy romski muzyk w Polsce, oraz jeden z najwybitniejszych skrzypków na świecie, wielokrotnie nagrywał programy dla radia i telewizji, zarówno w kraju, jak i za granicą. W dorobku edytorskim Miklosza Deki Czureji znajduje się łącznie 15 płyt nagranych we współpracy z innymi romskimi muzykami na świecie. Grał także z Michałem Urbaniakiem – jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych  na świecie. Pan Mikosz wystąpił z zespołem Tatra Roma.
Konkurencję z chustami poprowadził kolejny gość festynu - Agata Róża Łakatosz, która debiutowała w 1989 roku w cygańskim piśmie „Rom-po drom”. W 2010 zdobyła we Wrocławiu I miejsce na ogólnopolskim konkursie Romowie moi sąsiedzi. Jej teksty
tłumaczone są na język romski.

16-18.05.2011   Wycieczka do Kłodzka i Polanicy Zdroju

Z Panią Jolą i Małgosią mieliśmy przyjemność poznać wspaniałe widoki i przede wszystkim wiele arcyciekawych opowieści z historii Dolnego Śląska. Największe wrażenie zrobiła na nas twierdza w Kłodzku oraz Sztolnie Walimskie. Podziwialiśmy ruiny zamku w Grodnie, uzdrowisko w Polanicy, skałki w rezerwacie Szczeliniec i wiele innych ciekawych miejsc.
Nad całością wyprawy czuwał sympatyczny pilot wycieczki a wiadomościami zasypywał nas pan przewodnik.

17.05.2011        Gminny Konkurs Matem.-Fiz. Siekierki
17.05.2011       Finał powiatowy: Gala Wolontariatu. Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

13.05.2011 Kostrzyn Sprechen Sie Deutsch ? ....


            Kuba Jabłoński i Karina Polsakiewicz, reprezentowali naszą Szkołę w I Gminnym Konkursie Języka Niemieckiego, jaki się odbył w Gimnazjum w Kostrzynie. Nagrody „zgarnęli“ uczniowie z Kostrzyna i Iwna, ponieważ w tych szkołach uczą się niemieckiego już od klasy pierwszej szkoły podstawowej ( jako głównego języka obcego ). Ze szkół „angielskojęzycznych“, czyli tych w których język niemiecki jest drugim językiem obcym  i to dopiero w gimnazjum odważyli się spróbować swych sił tylko uczniowie z Czerlejna, ale wynik np. Jakuba – 24,5 pkt, wobec 30 pkt, jakie miał zwycięzca – jest doskonały!!!

12.05.2011      Wyjazd na basen do Swarzędza
11.05.2011      Gminne zawody w piłce plażowej G dz.
11.05.2011      Próbny alarm w szkole
10.05.2011      Rada Pedagogiczna i wywiadówka

06.05.2011 Czerlejno Zapnij pasy a będziesz bezpieczny !!!

            Firma Bridgestone kojarzy nam się tylko z oponami, ale od dziś także z bezpieczeństwem w domu, w samochodzie i na drodze. O tym właśnie było spotkanie przedstawicieli tej firmy z zerówką i klasą pierwszą. Było kolorowo, wesoło, ale przede wszystkim dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat naszego bezpieczeństwa.

05.05.2011 Czerlejno Jedz zdrowo, a będzie wesoło....... 


            Od dwóch lat jesteśmy „dokarmiani“ owocami i warzywami w ramach rządowego programu:“Owoce w szkole“. Korzystamy z tej okazji, tym bardziej, że za to nie płacimy.
Spółdzielnia Ogrodnicza „Posnania“ ze Środy, która dostarcza nam te witaminki, zorganizowała konkurs plastyczny dla nas, pod nazwą: „Jedz zdrowo“. Przygotowaliśmy, jak oceniła Prezes Spółdzielni Pani Maria Mielcarzewiczowa bardzo ciekawe i na wysokim poziomie artystycznym prace. Najlepsze prace zostały uhonorowane nagrodami, a wszyscy uczestnicy otrzymali drobne „ogrodnicze” upominki.

19.04.2011     Sprzątanie świata

18.04.2011 Czerlejno Piłka siatkowa w Czerlejnie....

            Po dłuższej przerwie, wreszcie odbyły się w naszej szkole gminne zawody sportowe. Pani Jola Wysocka z pomocą Pana Dyrektora przygotowała I Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Czerlejnie. Być może dlatego, że dawno nie było u nas zawodów – kibice nasi bardzo słabo dopingowali nasz zespół. Tym możemy chyba wytłumaczyć słabą postawę naszych siatkarzy – zajęli 3 miejsce, wśród trzech startujących zespołów.

18.04.2011     Wyjazd na basen do Swarzędza
06.04.2011     Wyjazd na rolki do Poznania ( Malta)
05.04.2011     Przekazanie baterii firmie REBA ze zbiórki szkolnej – 100 kg !!!
05.04.2011     Wyjazd na mecz Lecha Poznań z Podbeskidziem Bielsko-Biała.Poznań

13.04.2011 Kostrzyn Rowerem bezpiecznie i wesoło

Trzynastka ( 13. kwiecień ) okazała się tym razem, bardzo szczęśliwa dla naszej reprezentacji startującej w VI Turnieju: Rowerem bezpiecznie i wesoło”. Nasi w składzie: Łukasz Fordon klasa VI, Adrian Matela V i  Dominik Dylewski V wywalczyli II miejsce w gminie Kostrzyn i doskonałe 4 miejsce w zawodach powiatowych, które odbyły się w tym samym dniu. Czwarte miejsce tym bardziej cieszy, ponieważ startowało, aż 16 ekip, m.in. z Poznania.
Zawody były bardzo wyczerpujące, ponieważ uczestnicy musieli rozwiązać test, składający się z 25 pytań na temat przepisów ruchu drogowego. Następnie musieli wykonać zadania praktyczne w zakresie jazdy rowerem po miasteczku ruchu drogowego i na torze przeszkód. Zawody kończyła konkurencja polegająca na udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

12-14.04.2011 Czerlejno Egzaminy, egzaminy i po egzaminach

No i stało się. Jesteśmy już po egzaminach gimnazjalnych ! O dziwo, najtrudniejszy w tym roku był egzamin z języka angielskiego. Z języka polskiego i matematyki, choć dość łatwy to jednak trzeba było uważać, aby nie zrobić kluchy. Tak było np. z pytaniem z języka polskiego: Kto był autorem słów PIEŚNI LEGIONÓW POLSKICH WE WŁOSZECH  ? Trzeba było uważać, żeby nie pomylić  Jana Henryka Dąbrowskiego z Józefem Wybickim.

11.04.2011 Czerlejno Wiosno przyjdź już !

Nasza niezastąpiona grupa teatralna pod opieką Pani Lilianny Kawała, tym razem, przedstawiła nam program na powitanie wiosny. Spektakl ten miał się odbyć z okazji pierwszego dnia wiosny, ale z powodu choroby aktorów został przełożony. Nie stracił jednak na aktualności, ponieważ naszą ukochaną wiosnę nadal nie bardzo możemy dostrzec. Były przepiękne kolorowe stroje, wesołe teksty i dużo dobrej zabawy.

08.04.2011 Poznań Laureat odebrał nominację


To była bardzo miła uroczystość ! Łukasz Bestry z IIIg wraz z innymi laureatami konkursów przedmiotowych miał przyjemność odebrać na uroczystej gali zaświadczenie o uzyskaniu tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Dokumenty te wręczała sama Pani Elżbieta Walkowiak, Wielkopolski Kurator Oświaty oraz  Pan Piotr Florek ,Wojewoda Wielkopolski. Sukces Łukasza cieszy nas tym bardziej, ponieważ jest on pierwszym uczniem naszej szkoły, który uzyskał tak wysokie wyróżnienie. Jeszcze raz gratulujemy Łukaszowi i Pani Dance !!!

07.04.2011 Czerlejno Ciekawą anegdotę  z lat chłopięcych sławnego matematyka Karola Gaussa …

„Ciekawą anegdotę  z lat chłopięcych sławnego matematyka Karola Gaussa przytaczają jego biografowie” – takim tekstem  rozpoczął  się tegoroczny sprawdzian klas szóstych. Dwadzieścia odpowiedzi  można było zgadnąć lub odpowiedzieć ( jeśli się miało taką wiedzę ). Gorsza sprawa z pozostałymi sześcioma zadaniami otwartymi – tu nie było czego zgadnąć, trzeba było spróbować rozwiązać. Najtrudniejsze było z matematyki zadanie 24. Całość sprawdzianu możecie sobie zobaczyć w załączniku poniżej.

08.04.2011 Czerlejno Jak udzielić pierwszej pomocy ?

Pomimo tego, że są to zajęcia lekcyjne to jednak nam się nie nudzi. Nadal realizujemy program unijny: „Zagrajmy o sukces”. Tym razem doskonaliliśmy swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Emocji było co niemiara – zwłaszcza w ćwiczeniu: „usta – usta”.

31.03.2011 Czerlejno „Kierowcy Dzieciom”. Mamy nowe rowery !...

Dziś odbyliśmy uroczysty apel podczas, którego Fundacja Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych – Kierowcy Dzieciom”  przekazała naszej Szkole dar w postaci 2 rowerów i kompletu znaków drogowych. Dary przekazał Prezes Fundacji p. Wiesław Garbatowski. Wreszcie będziemy mogli uczyć się i przygotowywać do zdania egzaminu na kartę rowerową na sprzęcie szkolnym. Będziemy musieli także lepiej znać znaki drogowe, bo tych nowo otrzymanych jest sporo.

31.03.2011 Czerlejno Pogaduszki o głupocie uczniów….

Nasi uczniowie z klas gimnazjalnych spotkali się dziś na lekcjach wychowawczych z p. Miloną Czerniowską w ramach programu: „Poznajemy się – co wiem o środkach uzależniających ?”. Prowadząca była zauroczona poziomem dyskusji naszych koleżanek i kolegów. Sądzimy, że spotkanie to sprawi, że będziemy jeszcze bardziej świadomi tego jaką głupotą jest branie środków uzależniających.

31.03.2011 Czerlejno Egzaminy rozpoczęte !!!

No i zaczęło się… Na pierwszy „ogień” poszli trzecioklasiści ze szkoły podstawowej, po nich będą pisali koledzy z klas szóstej i na końcu, najważniejszy egzamin – III klasa gimnazjum. Trzecioklasiści pisali dziś Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Jest to sprawdzenie ich wiedzy na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego. Wyniki wkrótce.

31.03.2011 Konkurs języka angielskiego

Tradycyjnie już, najlepsi znawcy języka angielskiego z gimnazjów naszej gminy spotkali się w naszej szkole na Gminnym Konkursie Języka Angielskiego. Konkurs zorganizowała Pani Agnieszka Smolińska przy współudziale Burmistrza Gminy. Tegoroczny poziom startujących był bardzo wysoki i wyrównany. Najbardziej pechowa była z pewnością nasza Małgosia Niemczal, która przegrała tylko jednym punktem trzecie miejsce, honorowane piękną nagrodą. Małgosia zdobyła 66 pkt, a Mateusz Kanak z Kostrzyna 67 !!! . Zwyciężyła Daria Sołtau z Kostrzyna – 74 pkt na 80 możliwych do zdobycia. Pozostali nasi koledzy też nie przynieśli nam wstydu - Łukasz Bestry zgromadził 59 pkt, a Justyna Wiśniewska 56. Startowało 12 uczniów

26.03.2011 Kostrzyn Finały gminne gwiazd już rozstrzygnięte…

Sala MGOK-u w Kostrzynie gościła największe talenty piosenkarskie z naszej gminy. I …..
Nasz faworyt pomimo największej owacji publiczności i to nie tylko tej licznej z Czerlejna, znakomitej choreografii i talentu, zdaniem jury zasłużył tylko na miejsce drugie…
werdykt ten bardzo nas zaskoczył, ponieważ najbardziej obawialiśmy się uczennicy z Gimnazjum w Kostrzynie, które znakomicie wykonała utwór Cohena. Zajęła jednak miejsce trzecie. Bardzo dobrze zaprezentowała się także nasza skromniutka Karolinka Smordzowska, która w kategorii szkół podstawowych zajęła miejsce III. Gratulujemy nagrodzonym laureatom, ale także i Wiktorii i Oli za godne reprezentowanie naszej Szkoły.

23-25.03.2011 Iwno

Po raz trzynasty Iwno było gospodarzem 3-dniowego maratonu piłkarskiego dla nauczania początkowego,  a mianowicie - Halowego Turnieju Piłki Nożnej klas I-III o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwnie. Najlepiej z naszych drużyn wypadła klasa II, która pod wodzą kapitana Wiktora i trenera, Pani Małgosi -  wywalczyła, doskonałe II miejsce ! Pozostałe drużyny zajęły trzecie miejsca, czyli na podium. Tak dla przypomnienia – szkół w naszej gminie jest sześć.

21.03.2011 Czerlejno Witaj Wiosno !!!

Tradycji stało się zadość – pożegnaliśmy zimę ( paląc Marzannę ) i z wielką radością powitaliśmy wiosnę. Musieliśmy „odcierpieć” swoje na pierwszych 3 lekcjach, aby po dużej przerwie oddać się już zabawie, tańcom i śpiewom, a wszystko w przepięknych kolorowych strojach. Były też, od Rady Rodziców ( i tu ukłony w podziękowaniu dla Pana Mirka Kucharskiego ) smakowite kiełbaski i bułeczki.

15.03.2011 Czerlejno Szkolne eliminacje konkursu " Zostań Gwiazdą"

Po raz kolejny mogliśmy podziwiać nasze talenty piosenkarskie. Jury w składzie M.Bęza, M.Różańska oraz Pani Dyrektor MGOK w Kostrzynie, Ewa Czajka, spośród ósemki kandydatów wyłoniło czwórkę, która będzie nas reprezentować w finale gminnym konkursu „Zostań gwiazdą”. Ci najlepsi z najlepszych to: Wiktoria Antczak z klasy V, Karolina Smordowska i Aleksandra Janczar z klasy VI i nasz „Mistrz mikrofonu” – Mateusz Kontowski z III g. Życzymy im powodzenia, a wszystkich zapraszamy do kibicowania i głosowania w konkursie na nagrodę publiczności do „Kostrzynianki” w piątek, 25 marca na godz. 17.00 !!!
Na wielkie brawa zasługują także koleżanki, które odważyły się wystartować w finale szkolnym, a są to Ola Koszarek ( IV), Kornelia Łyszczarz i Michalina Anioła z klasy I i Karina Polakiewicz ( II g ).

14.03.2011 Czerlejno Zbieramy nakrętki na wózek inwalidzki dla Edyty

         Edyta jest studentką trzeciego roku Studiów Matematyczno Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej pasją jest genetyka oraz biotechnologia. Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce ( przeczytaj więcej ) >>>

  Nakrętki zbieramy już od września i zebraliśmy ich już 205 kg ! A oto jak to wygląda w poszczególnych klasach:

Klasa O                      -              21,05          ( J.Ptasik 11,85 kg )
Klasa I                        -       19,19          ( 1. Anioła – 6,72 kg )
Klasa II                      -              20,14          ( 1.Janikowski 8,01 kg )
Klasa III                     -                4,30          ( 1.Łyszczarz 3,80 kg )
Klasa IV                     -               11,62         ( D.Kubiaczyk 10,00 kg )
Klasa V                      -                6,99          ( 1.Prządak 5,33 kg )
Klasa VI                     -                8,30          ( H.Wiśniewska 6,30 kg )
Klasa Ig                      -              27,90           ( 1.Borkowska 22,09 kg )
Klasa IIg                     -                0
Klasa IIIg                   -                0
Dodatkowo: p.M.Lipińska 3,00 kg, p.E.Banaś 67,03 kg, p.M.Ostański 10,00 kg,  p. Dyrektor 1,61,p.A.Waleriańczyk 4,34 k
g

7.03.2011 Szkolny Mistrz Ortografii 2011” Konkurs szkolny dla klas IV-VI

Ci z nas, którzy nie boją się ortografii przystąpili do konkursu: Szkolny Mistrz Ortografii 2011” Pani Lilianna Kawała zorganizowała ten konkurs dla klas IV-VI. I mogliśmy zdobyć maksymalnie 34 punkty.
A oto wyniki:
1. Janczar Aleksandra    VI  27
2. Sucharska Natalia       VI 25
3. Chudziński Alan         V  24
4. Olesiak Joanna            V  23
    Bączkiewicz Dorota    V  23
    Fordon Łukasz            VI 23
7. Koszarek Aleksandra  IV 21
W konkursie startowało 19 uczniów

05.03.2011 Poznań

5 marca odbyły się w Poznaniu Mistrzostwa Wielkopolski Szkół Podstawowych w Warcabach. Natalia Sucharska ( SP Czerlejno), która zapewniła sobie tutaj udział jako mistrzyni powiatu poznańskiego, zajęła XIII miejsce wśród 54 zawodniczek. 

4.03.2011 Piła


Łukasz Bestry wraz ze swoim nauczycielem, Panią Danutą Stefańską  po zakończonych sukcesem eliminacjach rejonowych awansował do finału wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. I tutaj wielka sensacja – uzyskał 42 punkty na 50 możliwych i dzięki temu stał się LAUREATEM. Dzięki temu ma już m.in. zapewnione przyjęcie do dowolnej klasy i szkoły ponadgimnazjalnej, ocenę celującą z geografii i nie musi pisać końcowego egzaminu gimnazjalnego, a w dodatku ma z niego już 50 punktów !!! Jest to największy sukces ucznia naszej szkoły w ciągu ostatnich lat !!! W tym roku, w naszej szkole , odbyły się eliminacje szkolne z 10 przedmiotów. Poza Łukaszem, dobrze zaprezentowała się także Ola Janczar, która zdołała awansować do finału rejonowego, zarówno w konkursie humanistycznym, jak i matematyczno-przyrodniczym.

4.03.2011 Wyjazd klasy III gimn. na Targi Edukacyjne do Poznania.

3.03.2011 Dyskoteka szkolna

3.03.2011 Czerlejno


„Tłusty czwartek” to bardzo smaczny obyczaj !  Przekonała się o tym klasa druga, która przy współpracy wychowawczyni i rodziców mogła skosztować tradycyjnych i jednocześnie smakowitych pączków. Skorzystał z tego także Pan Dyrektor i Pani Ewa z sekretariatu, których też poczęstowaliśmy, a na dowód w Galerii możecie zobaczyć naszą delegację w sekretariacie szkoły.

02.03.2011 Czerlejno

W środowy wieczór mieliśmy zaszczyt gościć mieszkańców wsi Czerlejno na zebraniu wiejskim. Ponad 40 osób zgromadziło się, aby wybrać na kolejną kadencję, swoją najwyższą władzę, czyli sołtysa i radę sołecką. Ostatecznie do boju stanął dotychczasowy sołtys Pan Zygmunt Skubiszak i Pan Jan Nowacki. Stosunkiem głosów 38:15 nadal tą funkcję będzie pełnił Pan Zygmunt. Natomiast do rady sołeckiej weszli: Pan Grzegorz Przepióra – 42 głosy, Pani Jolanta Skałecka -36 głosów i ex aequo 26 głosów: Pan Mariusz Fordon i Pan Jan Nowacki. Pan Marek Woźniak otrzymał 18 głosów i nie wszedł do Rady.
       GRATULUJEMY nowemu Sołtysowi i całej Radzie Sołeckiej !!!
Druga część zebrania to bardzo gorąca momentami dyskusja o problemach Czerlejna, a więc kwestia oświetlenia, bezpieczeństwa, odprowadzenia wody deszczowej, chodników i lokalnej komunikacji. Odpowiedzi udzielał Pan Burmistrz Paweł Iwański.

01.03.2011 Czerlejno

Od września 2010 roku nasi gimnazjaliści z klasy pierwszej realizują program finansowany przez UE: „Zagrajmy o sukces”. W ramach projektu uczestniczą w bezpłatnych dodatkowych lekcjach z matematyki, j.angielskiego, wychowania fizycznego, biologii i zajęć z pedagogiem.
To nie jedyne atrakcje programu. Krótko przed świętami Bożego Narodzenia każdy uczeń, biorący udział w zajęciach otrzymał w nagrodę dres sportowy, koszulkę z logiem programu i pendriva. Także i szkole coś się dostanie, a mianowicie mamy otrzymać pomoce naukowe.
Prezenty przywióz nam inicjator i koordynator programu na terenie Wielkopolski – Pani poseł Bożena Szydłowska w towarzystwie  zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Kostrzyn Pana Jerzego Nowaka.

23.02.2011        Wyjazd na lodowisko do Swarzędza
03.02.2011        Wyjazd na lodowisko do Swarzędza
31.01.2011        Wyjazd do Poznania ( stadion Lecha, lotnisko Ławica
31.01.2011        Wyjazd do kina (Poznań)
25.01.2011        Klasyfikacyjne posiedzenie Rady Ped.
24.01.2011        Wyjazd na basen do Swarzędza
22.01.2011        Etap rejonowy Konkursu Humanist. .Poznań